Dashboard widgety na ploche

Widgety z Dashboardu je možné umiestniť aj priamo na plochu malým trikom. V Mac OS X Tiger je táto funkcia skrytá a vypnutá a pôvodne mala slúžiť len pre vývojárov widgetov, kvôli rýchlejšiemu a praktickejšiemu testovaniu. Na aktiváciu potrebujete len jeden príkaz a Terminal, prípadne program Onyx, ktorý umožňuje nastaviť aj ďalšie skryté možnosti celého systému.

Screenshot od Dominika: Terminal a napíšte tento príkaz:

defaults write com.apple.dashboard devmode YES

Odhláste sa a znova prihláste, alebo reštartujte počítač (alebo reštartujte Dock cez Activity Monitor). Developer mód Dashboardu by mal odteraz fungovať.

Presun widgetov na plochu:

  1. Otvorte Dashboard, typicky klávesou F12
  2. Kliknite na widget, ťahajte ho, nepúšťajte tlačidlo myši a stlačte  znova F12 pre výstup z Dashboardu
  3. Widget máte na ploche

Rovnakým spôsobom vrátite widget späť do Dashboardu. Klávesovou skratkou Command+R (jablko + R) aktívny widget refreshnete, ak je to z nejakých dôvodov nutné. Refresh sprevádza zaujímavý Core Image efekt.

Mali by ste tiež vedieť, že widgety na ploche sú vždy „always on top“, čo znamená, že ich nikdy žiadne okno aplikácie nezakryje. Ostávajú vždy na vrchu. Z toho dôvodu asi nie je výhodné dávať widgety na plochu na malých monitoroch a zbytočne zaberať miesto.

Ak chcete developerský mód Dashboardu deaktivovať, použite rovnaký príkaz, ale na konci zamenťe YES za NO. Zmena nastane po logine, reštarte počítača alebo reštarte Docku.

komentárov
  1. Dominik: myslel som skor na sposob ako to zmenit cez Terminal. Nechcem aby sa stal widget “aplikaciou” v beznom okne, skor sucastou desktopu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Inštalovať iOS 14 alebo nie?

Nový iOS prináša viacero zaujímavých zmien aj nových funkcií. Dôležitá je však aj otázka: aktualizovať už teraz alebo radšej ešte počkať?