Čo je Proxy ikona a ako ju využiť

Takmer každý otvorený dokument (obrázok, PDF, text, …) má v titlebare, hornej časti okna, svoju ikonku. Osobne som jej nikdy nevenoval pozornosť, aj keď prvýkrát bolo jej využitie prezentované už pri uvedení Mac OS X 10.0.

Proxy ikona zobrazuje aktuálny stav otvoreného dokumentu. Ak urobíte v dokumente úpravy, ikona sa zmení na zosvetlenú a indikuje tieto neuložené zmeny.

Proxy icon screenshot saved document

UPDATE: Vložil som už do článku aj ukážkové QuickTime video

Funguje to napr. v Preview, TextEdit a pod. Funkcia proxy ikony reaguje aj na undo/redo, takže ak sa krokom späť vrátite na pôvodný dokument, ikona sa znova vráti do originálneho stavu. Niektoré špecializované programy majú mierne odlišnú koncepciu a Proxy ikonu nezobrazujú. Neuložený stav však môžete vidieť aj podľa zmenenej červenej guličky (vidieť na screenshote hore, platí pre všetky Cocoa aplikácie).

Ďalšie využitie proxy ikony je možnosť dokument skopírovať na nové miesto alebo vytvoriť jeho alias. Kliknite a chvíľu držte ľavé tlačidlo myši a ťahajte proxy ikonu von z titlebaru. Podržaním klávesy „Jablko“ pred kliknutím vyvoláte alternatívnu funkciu (prehľadávanie cesty k dokumentu). Ak proxy ikonu pretiahnete do textového dokumentu, vloží sa doň text cesty. Podržaním klávesy „Option“ pri ťahaní ikony meníte funkciu kopírovať/vyt­voriť alias.

Odporúčam si všetky funkcie vyskúšať, ak si na ne zvyknete, ušetria Vám v budúcnosti čas a pridajú na komforte.

komentárov
  1. Je to sice trosku mimo, ale mozem sa opytat aky softver ste pouzili na grabnutie screencastu? Ja som sa totiz snazil pred casom nieco rozumne najst, ale neuspokojivo… Diky!!!

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.