Rozhovory: Norbert Mészáros (Apple IMC), Tomáš Bucha (Apple IMC), Juraj Kluvánek (SWP), Georges Abboud (iStyle CEO)


Pri príležitosti slávnostného otvárania Apple obchodu iStyle Bratislava bol samozrejme čas aj na osobné rozhovory. Za MacBlog som sa pýtal ja a rád by som poskytol výstrih toho najpodstatnej­šieho.Odpovedá Norbert Mészáros – Sales Director pre SDS Apple IMC Slovensko

MacBlog: Zlepší sa situácia s dodávkou hardwaru Apple do našej krajiny? Pamätám si problém, keď si Mighty Mouse Wireless objednali stovky ľudí, no došlo len niekoľko kusov.

Norbert Meszáros: Dodávky hardwaru a počítačov Apple do Európy sú ovplyvnené továrňou v Írsku a jej kapacitami.

MacBlog: Takže z USA alebo z Ázie do Európy hardware neprichádza?

Norbert Mészáros: Nie, cena za dovoz by predražila vybraný tovar Apple, čo by nebolo priaznivé. Dovoz Apple je vo svete efektívne rozdelený tak, aby sa znižovali náklady.

MacBlog: Ľudia však majú pocit, že sú počítače Apple predražené aj teraz.

Norbert Mészáros: Je potrebné porovnávať to, čo porovnateľné je. Napríklad predajca značkových počítačov Dell s podobnou výbavou ponúka svoje počítače za porovnateľné ceny. U nás je naviac oproti USA dvojročná záruka a ceny tomu musia byť prispôsobené.

Nezostáva nič len súhlasiť. Dodal by som, že továreň Apple v Írsku sa nedávno objavila aj na fotografiach jedného užívateľa fotoservera Flickr.

Odpovedá Tomáš Bucha – Product Manager pre SDS Apple IMC Slovensko

MacBlog: Kedy môžeme očakávať Apple TV na Slovenskom trhu?

Tomáš Bucha: Apple TV by sa nemal oproti USA veľmi oneskoriť, v priebehu marca bude dostupný aj u nás.

MacBlog: Je pre Vás už známa informácia, kedy bude systém Mac OS X Leopard dokončený?

Tomáš Bucha: Ťažko povedať, presný termín nebol určený, ale túto jar to Apple podľa dostupných informácií stihne.

MacBlog: Kedy si ho budeme môcť po uvedení kúpiť u nás?

Tomáš Bucha: Apple drží informácie vždy v tajnosti, obchody a sklady sa tovarom neplnia skoro vopred, ale až na poslednú chvíľu. To isté platí pre Mac OS X Leopard. Potrvá to niekoľko dní.

MacBlog: Máte ešte nejaké informácie o nejakých blízkych novinkách Apple?

Tomáš Bucha: Mala by sa vylepšiť rada monitorov Apple Cinema. Napriek tomu, že sú na trhu už 3 roky a niektorí výrobcovia už v tejto kategórii tieto LCD monitory mierne prekonali, sa stále radia medzi špičku. Vynovením sa znova posunú vyššie a zaradia medzi posledné novinky v oblasti LCD monitorov.

Odpovedá Juraj Kluvánek – majiteľ SWP Software Partner, najdlhšie pôsobiaci a najväčší predajca a dovozca Apple na Slovensku

MacBlog: V iMacoch 24″ je možné vymeniť grafické karty. Akú konfigurovateľnosť vie v tomto SWP zabezpečiť?

Juraj Kluvánek: Základné zostavy, ktoré sú na skladoch, sa predávajú najlepšie, sú dobre vyvážené. Hral som hry aj na Radeon X1600 a nemal som žiadne problémy, aj keď ľudia prechádzajúci z Windows sú zvyknutí na najrýchlejšie 512MB grafické karty. Akúkoľvek špeciálnu konfiguráciu stačí objednať a príde hotová približne do dvoch týždňov s plnou zárukou. Napr. je možný upgrade na 2,33ghz procesor v iMacu alebo aj inú grafickú kartu, ako štandardnú GeForce 7300GT. S konfigurova­teľnosťou v rámci možností [komponentov, použitých zákl. dosiek] nie je problém.

Odpovedá Georges Abboud – CEO pre obchody iStyle v Európe

MacBlog: Prečo si myslíte, že by mali ľudia nakupovať práve v obchodoch iStyle?

Georges Abbound: Máme kvalifikovaný personál, ktorý sa zákazníkom venuje. Všetky počítače si môžu zákazníci vyskúšať, pracovať s multimediálnym balíkom iLife, vypočuť kvalitu zvuku rôznych reproduktorov a podobne. Organizujeme aj vzdelávacie kurzy zdarma.

MacBlog: Pre koho sú kurzy určené?

Georges Abbound: Pre všetkých záujemcov. Začiatočníci aj pokročilí sú vítaní, máme rozvrh kurzov a ich zamerania. V prípade, že by boli kapacity plné, bude nutné príchod vopred ohlásiť [registrovať sa].

MacBlog: Otvoria sa obchody iStyle aj v iných mestách ako súčasných Košice a Bratislava?

Georges Abbound: V blízkej dobe to neplánujeme, zatiaľ sa zameriavame len na tieto dve najväčšie mestá na Slovensku.

komentárov
 1. Musím sa priznať, že iStylom som ostal pomerne sklamaný. V MacZone na Radlinského som sa stretol s obdobnými priestormi a prívetivejším personálom. iStyle má aspoň lepšie PR. :-) A lokalitu, i keď Blumentál je imho tiež fajn, len to nie je Hviezdko.

  0
  0
 2. MacBlog: Takže z USA alebo z Ázie do Európy hardware neprichádza?

  Norbert Mészáros: Nie,
  -> chcel by som sa spýtať prečo môj ipod video potom má napísané made in china? :) je kúpený v istyle košice :)

  0
  0
 3. Povedal by som ze iPod je specialna kategoria… Nejedna sa o tisicky ale o desiatky milionov, a pri takom mnozstve sa to oplati asi aj z Marsu (a take kapacity ma jedine Cina).

  0
  0
 4. Norbert Meszáros: Dodávky hardwaru a počítačov Apple do Európy sú ovplyvnené továrňou v Írsku a jej kapacitami.

  Neviem, co tym pan Meszaros myslel. V Irsku bol vyrobeny iba moj prvy Macintosh a ten ma uz viac ako 10 rokov. Dalsie stroje, ci uz PowerBook, iBook alebo iMac, boli vyrobene v Azii. O mysiach a klavesniciach nehovoriach.
  Skuste sa pozriet, ked bol vyrobeny vas Mac? :-(

  0
  0
 5. LOL, a mate niekto doma nieco co nema nalepku z Azie? Vsetko “je” z Azie. Ci to bolo vyrobene detmi v Afrike alebo ruskymi veznami vzdy je to oznacene ako z Azie…

  0
  0
 6. v Irsku sa “vyraba” akurat tak DELL :o) v praxi to znamena, ze sa vsetky veci dovezu z Azie a zlate irske rucicky to len zmontuju dokopy…
  MAC-y robi Asus a Quanta, iPod-y Foxconn
  **
  … but on my MAC… ;o)

  0
  0
 7. Máme kvalifikovaný personál, ktorý sa zákazníkom venuje. Všetky počítače si môžu zákazníci vyskúšať, pracovať s multimediálnym balíkom iLife, vypočuť kvalitu zvuku rôznych reproduktorov a podobne. —
  – S tym velmi nesuhlasim, kvalifikovanejsi presonal najdem urcite v SWP a takisto si tam mozem vyskusat vsetky pocitace, takze u mna su predajcom cislo jedna.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.