Ako vytvárať screenshoty v Mac OS X

Na vyrábanie odtlačkov obrazovky existuje pre Mac OS X niekoľko utilít aj widgetov pre Dashboard. Daniel Káčer odporúčal Screenshot Plus. Tieto a podobné utility využívajú základné funkcie Mac OS X, ktoré môžete vyvolať aj klávesovými skratkami:

 1. Screenshot celej obrazovky: Jablko + Shift + 3
 2. Screenshot časti obrazovky: Jablko + Shift + 4
 3. Screenshot okna: Jablko + Shift + 4 a potom stlačte medzerník, objaví sa fotoaparát

Po vykonaní týchto akcií sa súbor screnshotu vždy uloží na plochu v základnom formáte PNG a následne ho môžete niekomu ukázať, poslať alebo upravovať. Ak pred každou z týchto skratiek budete držať ešte aj tlačidlo Control (CTRL), snímka sa neuloží do súboru, ale len do schránky – pämaťe. Následne môžete spustiť program Preview a z menu vybrať New From Clipboard alebo stlačiť Jablko + N. V Preview je možné obrázok uložiť do všetkých známych formátov (aj zvoliť kvalitu JPEGu), alebo aj PDF. Rovnako sa správa napríklad aj Photoshop, ak držíte obrázok v schránke, pri vytváraní nového Photoshop dokumentu sa už rozmery plátna prispôsobia a hneď môžete obsah schránky vložiť do dokumentu.

Alternatíva je ešte celkom iný program na vytváranie screenshotov – Skitch. Pôsobí dosť efektne a užívateľské prostredie je jednoduché. Kliknite na obrázok a pozrite si video, ako program funguje. Video nahral redaktor servera The Apple Blog. Odporúčam aj keď neovládate jazyk.

komentárov
 1. Neznáte někdo nějaký program, který otisky ukládá do určené složky? Automaticky a bez ptaní, bez nutnosti pojmeovávat, bez dalšího kliknutí. Prostě jabko shift 3 nebo 4 a otisk jde místo na plochu někam jinam. Toto by bylo pro mě moc zajímavé. Otisky používám hodně a dělají mi na ploše binec. Děkuji

  0
  0
 2. Z kamery toto: http://www.ver siontracker.com/…ma cosx/12147

  Ďakujem, funguje to ako natáčanie z vlastnej web kamery, ale funguje to i vtedy, keď je web rozhovor, že by sa natáčal ako video ten, koho vidím na webe?
  Vďaka…

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.