24. januára 1984

Uplynulo už 23 rokov od premiéry legendárnej reklamy Riddleyho Scotta a uvedenia počítača Apple Macintosh na trh za cenu 2495 dolárov.

Ďna 22.1 1984 cez prestávku Superbowlu mala premiéru legendárna reklama na Apple Macintosh. V ňom atlétka s veľkým kladivom rozbíja obrovský obraz krutého diktátora vymývajuceho mozog ľudom vo velkej sále, ktorý znázorňoval veľkého brata z knihy od Georga Orwella – 1984 to nepriama narážka na IBM, ktoré bolo vtedy známe ako Veľká Modrá a Apple tak symbolicky ukončilo éru vymývania mozgov a započalo revolúciu, ktorá trvá dodnes. Z reklamy sa stala legenda a z Macintoshu tiež.

Reklama na Macintosh z roku 1984

O dva dni neskor – 24.1.1984 Bol na trh uvedený počítač Apple Macintosh. Ten bol revolučný svojim grafickým rozhraním, mal procesor Motorola 68000 a frekvenciu 8MHz.

Apple so svojim revolučným, jednoduchým, pomocou myši ovládaným prostredím zmenil svet osobných počítačov raz a navždy.

Predstavenie Macintoshu od Steva Jobsa 1984

komentárov
 1. Jj. Nechápu to v době kdy jsem já nebyl ani na světě. a o spoustu let později jsem psal v dosu příkazy. Na Mackovi si lidi hráli a tvořili co potřebovali. Jj, je to paradox. :)

  0
  0
 2. Krásné retro. V roce ’84 byl pro mě vrcholem techniky Sinclair Spectrum a několik let mi trvalo, než mi naši konečně sehnali z Tuzexu kalkulačku Casio (!)… DOS byl v té době málem ještě na houbách, naše výpočetní pracoviště zahřívala IQ 151 a ještě v roce 1988 jsem na matfyzu děroval programy v Pascalu pro sálové EC1040…

  Skoro neuvěřitelné mi ovšem připadá, jak málo se za ty roky změnily ty Jobsovy keynoty =)

  0
  0
 3. Sice uz jsem v minulosti tu prvni keynote videl, ale znovu mne to udelalo radost… je moc fajn byt soucasti tehle komunity… A pixy ma recht… Jobs se moc za tu dobu nezmenil :)

  0
  0
 4. Mno nic..jdu si koupit knizku od Orwella (:
  Apple…to je neco jako Amiga, ale ta mela smulu i kdyz v nekterych vecech byla lepsi, nez Apple…

  0
  0
 5. tou reklamou Steve genialne vystihol myslienku oslobodenia otrokov IBM priatelskym a lahko pouzivatelnym Macom a ako smutne sa to skoncilo, ze nakoniec odisiel ale pocas rokov jeho nepritomnosti to bolo jasne citit no chvalabohu ze sa potom vratil

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.