Virtualizačný súboj: Parallels vs VMWare

Prvý dostupný software, ktorý umožňoval spustenie a používanie OS Windows priamo v systéme Mac OS X bol Parellels Desktop od spoločnosti Parallels. VMWare, kráľ virtualizácie na PC, však pre Mac doteraz nemal žiaden produkt.

Nový VMWare Fusion, ktorý takisto umožňuje beh operačného systému Windows v prostredí Mac OS X, bol ohlásený v októbri a dnes je už dostupná betaverzia pre širokú verejnosť. Konkurenčný Paralells preto musel poriadne zapracovať, aby dohnal funkcie ohlásené konkurenciou. Vydáva preto trojkovú radu, tiež momentálne v beta fáze. Oba programy využívajú Intel VT technológiu, virtualizovaný Windows v nich teda beží veľmi rýchlo, takmer na plný výkon. Spoločnosti musia lákať zákazníkov a užívateľov ostatnými vymoženosťami. VMWare ohlásil aj podporu 3D a priamy prístup k fyzickej grafickej karte, čo by teoreticky umožnilo hrať náročné hry. Rovnako pracuje na 3D podpore aj Parallels, je to však v oboch prípadoch ešte ďaleká budúcnosť. Betaverzie nie sú veľmi spoľahlivé a vyskytuje sa v nich množstvo chýb, ktoré budú musieť byť najprv opravené.

Podporovaný je aj systém Windows Vista, Linux, BSD a Solaris.

Programátori oboch programov momentálne pracujú na 100% podpore USB 2.0, podpore BootCampu, Drag & Drop súborov do virtuálneho počítača, taktiež sa pridáva podpora virtuálnych CD/DVD mechaník. Parallels hovorí aj o 50% rýchlejšom 2D vykresľovaní a pomocou nového nástroja Transport môžete transportovať už hotové fyzické (aj VM a VirtualPC) inštalácie Windows na virtuálny stroj. Spoľahlivosť týchto funkcií si môžete skúsiť sami, betaverzie oboch programov sú voľne k stiahnutiu – stránka VMWare Beta a stránka Parallels Beta.

VMWare Fusion

Hore Parallels Desktop, dole VMWare Fusion. Rozdiely z tohto pohľadu zatiaľ nie sú viditeľné. Kto je víťaz zrejme ukážu až finálne verzie.

Bude zaujímavé sledovať vývoj oboch programov. Neskôr Vám prinesiem detailnejšie porovnanie, ktoré by Vám mohlo pomôcť pri rozhodovaní o kúpe. Súčasná posledná stabilná verzia Parallels Dekstop 2 sa predáva za 80 USD. Zajtra sa končí vianočná akcia, s ktorou dostanete od Parallelsu upgrady zdarma na celý rok, takže ak máte záujem, mali by ste sa poponáhľať a pripraviť kreditnú kartu.

komentár
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.