Optika na macu

Domov Diskusné Fóra Pomoc: hardware Optika na macu

Zobrazuje sa 12 príspevkov - 1 až 12 (z celkového počtu 12 )
  • Autor
    Príspevky
  • #66317
    gidy
    Účastník (Participant)

    Nedavno som prepojil mac a zosik cez opticky kabel. Musim povedat, ze kvalita zvuku je niekde uplne mimo ako to bolo cez jack.
    Z coho som ja uplne mimo je, ze po pripojeni cez toslink apple nejakym mne nepochopitelnym dovodom zablokoval ovladanie hlasitosti. Co je problem pre apple nie je problem pre inych a tak existuje aplikacia
    soundflowerbed, ktora umoznuje zmenu hlasitosti.
    Neprijemnostou je, ze po zobudeni macu zo sleepu soundflower zmeni vystup na „off“. Takte stale po otvoreni booku treba ist do soundflower, zapnut vystup na built-in output a az potom je vsetko ok.
    Dost ma to serie, lebo nepochopim, ako je mozne, ze si tento program zapamata vsetky nastavenia okrem toho jedneho .
    Ma niekto nejaky napad, ako to poriesit (pozna lepsie soundflowerbed) alebo vie o nejakej inej alternative.

    #186122
    gidy
    Účastník (Participant)

    .

    #188695
    gidy
    Účastník (Participant)

    druhy pokus

    #188739
    DoubleJ
    Účastník (Participant)

    No nechapem, naco potrebujes ovladat uroven signalu z optiky… Ved mas to zapojene na zosik, takze hlasitost si regulujes tam, Mac len poskytuje signal (ktory je nastaveny na optimalnu uroven, podobne ako u inych zariadeni)… Proste to nie je problem Apple, ale tak ma opticke prepojenie fungovat…
    Ja pouzivam optiku cca 7 rokov a na vsetkych zariadeniach co mam sa regulovat uroven vystupneho optickeho signalu neda (vsetko su to zariadenia Sony + 1 Apple), resp. signal je na kazdom vystupe nastaveny na optimalnu, konstantnu uroven a nie je dovod to menit, presne ako aj u MacBooku, ktory mam taktiez zapojeny optikou na receiver. Ono ovladanie hlasitosti cez jack je jasne, pretoze na to mozes zapojit zariadenie, ktore priamo ten zvuk reprodukuje a keby to ide furt konstante, tak ti po zapojeni sluchatok odtrhne hlavu, ale co zapajas na optiku? Priamo sluchatka alebo daco podobne? Nie… Zapajas to vzdy na dalsie zariadenie, ktore ten zvuk bud spracovava (napr. MD), pripadne ho cez receiver/zosilovac posiela do reproduktorov/sluchatok a kedze zosik/receiver sa stara o uroven vystupneho signalu, naco by sa mala menit aj uroven optiky… Ty tou optikou len prepojis 2 zariadenia a zvuk proste len potrebujes preniest co najkvalitnejsie a bez zasahov do signalu… Taktiez zapojenie koaxialom ci cinchom. Potreboval si niekedy regulovat hlasitost medzi dvoma komponentami (DVD player, receiver, MD Deck, kazetovy deck atd) ked vsetko to aj tak islo na zosik a cezen von? Nahravanie a take veci na specialnych zariadeniach neratam, ale ja si mozem napr. na MD Decku Sony MDS-JB980 QS regulovat aj uroven na jeho cinch vstupoch (na optike a koaxialy ale nemozem robit nic) ale tak toto nie je na normalnych zariadeniach podporovane a urcite nie na vystupoch, ale spat k optike…
    Na ilustraciu: taky Sony MiniDisc, ci uz starucky Net-MD, alebo Hi-MD poslednej generacie, tiez neumoznuje ovladat uroven signalu prijimaneho cez optiku pretoze sa pocita s tym, ze ten signal ide z optickeho vystupu na takej urovni, akej ma… Optika sa pouziva na co najkvalitnejsie prepojenie a neviem si predstavit, ze by som sa musel starat, ze na akej urovni je signal z vystupu posielany a na prijimajucom zariadeni sa zase starat, ci to netreba zoslabit, pripadne zosilit, aby som to prijimal na optimalnej urovni… Proste zapojim do optickeho vstupu MD opticky kabel ktorym ide zvuk a krasne na MD este vidim, ze ten signal je na idealnej urovni (resp. presne na takej, v akej je zdroj zvuku) a ked uz chcem to, co prijimam cez optiku aj pocuvat, tak si hlasitost regulujem cez vystup na jack, ale tou optikou to tecie furt konstantne. MD si taktiez podla signalu dokaze jednotlive zvukove stopy delit a neviem co vsetko… Keby uroven zvuku z vysielajuceho zariadenia na optickom vystupe znizim, tak je MD z toho pekne vedla, s tymto sa proste nepocita…
    Ospravedlnujem sa za dlhsi prispevok a hento nie su ziadne odborne studie, vychadzam len zo skusenosti, co som za tie roky nabral a preto som sa to snazil trosku viac popisat a hadam pochopitelne…

    #188771
    gidy
    Účastník (Participant)

    Vsetko co si napisal beriem.
    Preco chcem na macu cez optiku ovladat hlasitost?
    Priklad.
    ja a mac na posteli. ovladac od receiveru na druhom konci izby. tlacidla na ovladanie hlasitosti na macu 5 cm od prsta….
    Ovladat hlasitost cez mac je 10x pohodlnejsie a praktickejsie ako cez ovladac.

    A predsa len na macu potrebujes viac ovladat hlasitost ako na dvd, kedze prehravane formaty, ci uz videa, hudba, youtube a ine maju roznu uroven hlasitosti. Film na dvd ma jednu hlasitost, tak ak si ju nastavis na receivery na zaciatku filmu – hodinu a pol nemusi siahnut na ovladac.

    Ak to ide cez soundflowerbed, tak to nie je problem naprogramovat ani pre apple.

    #188779
    DoubleJ
    Účastník (Participant)

    No hej, len to nie je ciel optiky… Optika ma prenasat signal s co najmenej stratami, bez akychkolvek uprav a na urovni, v akej je skladba (ci iny zdroj zvuku) nahrany, resp. poskytovany… A ked proste chces zosilovat a zoslabovat vystupny signal z optiky, tak to potom ides proti optike ako takej, pretoze robis zasah do prenasaneho zvuku a to cielom optickeho prepojenia nie je.
    S tym, ze na Macu clovek potrebuje viac ovladat hlasitost suhlasim, pretoze kazda jedna vec na internete ma inu uroven, ale tak ked chces furt ovladat hlasitost, das to na jack… Optika to ma proste len preniest v co najlepsej kvalite dalej a ovladat hlasitost mas tam, kde sa ten signal z optiky spracovava a nie na optike…

    EDIT: A este ma napadlo, resp. prave som si uvedomil (je to pre mna uz taka samozrejmost, ze sa nad tym ani nezamyslam, ale nakoniec mi to docvaklo): Ved ovladat hlasitost si mozes na youtube, v iTunes, VLC, proste vsade… To je taky problem nastavit zosik na trosku vyssiu hlasitost a zaroven dat zdroje zvuku na Macu na uroven trosku nizsiu, aby si clovek mohol pripadne zvuk zosilit alebo zoslabit aj na Macu? Tym padom nemusis do optiky zasahovat, teda prenasas zvuk na idealnej a „najkvalitnejsej“ urovni – teda presne tak, ako to bolo cielene optickym prepojenim a este si na Macu mozes aj regulovat hlasitost…
    Teraz ma to napadlo, pretoze ked pozeram DVB-T na Macu, tak receiver mam nastaveny na „klasicku uroven“ na akej pocuvam hudbu a do kresla/postele atd idem len s ovladacom k Macu… A ked bezi reklama, tak si to proste stisim v softe na pozeranie TV a ked zase zacne film, tak hlasitost zvysim… A s receiverom a optikou nerobim nic… Ja mam receiver rovno vedla pracovneho stola, takze ked som za Macom, tak lahko nan dosiahnem, takze si regulujem hlasitost na receivery, ale vlastne aj ked pocuvam hudbu a som dalej od receiveru/Macu, tak bud mam v rukach remote k Macu a ovladam vystup z iTunes, alebo potom remote k receiveru… Alebo ked som aj velmi lenivy sa natiahnut za ovladacim prvkom na zosiku, furt mozem regulovat hlasitost na softe, ktory dany zvuk poskytuje… Ale proste nikdy nepotrebujem a vlastne som sa nad tym ani nezamyslal, ze robit nieco zo signalom z optiky a tak ho zbytocne „kazit“… Ci uz to je signal z Xboxu, Macu, MD, atd…

    #188803
    babo
    Účastník (Participant)

    inak co som ja pozroval, tak ked do iMacu este len pichnem mini TOS link, tak sa okamzite disabluje ovladanie hlasitosti na urovni OS. ani nemusi byt na druhej strane pripojene zariadenie na ten kabel.

    Co pise Double je pravda, program kazdy ale stale este upravovat hlasitost vie, ci uz je to iTunes, ci DVD player, cokolvek…

    Inak trochu OT otazka. Neviete kolko metrov moze mat maximalne TOS link kabel, moze byt aj 10m? Potrebujem dostat 5.1 do recieveru na home theater. Je mi jasne, ze to aj tak raz skonci s Airpot Extreme a pripadne pouzitim nejakeho Mac Mini Core Duo ako domaceho kina (sucasnemu uz nefunguje DVD mechanika, potvore)… ale ztial… dik

    #188812
    gidy
    Účastník (Participant)

    o dlzku optickeho kablu som sa tiez zaujimal. konkretne u audiofilov na AV manii :)

    http://avforum.zive.cz/viewtopic.php?f=1713&t=1096456&sid=0cd414ebecd98544f96f8daa22015948

    #188813
    t6mas
    Účastník (Participant)

    DoubleJ ma pravdu… len pre priklad ti uvediem, ze ak si zapojis iPhone do nejakeho docku s repro (napr. B&W Zeppelin som skusal minule v auparku nehoraaazne daco jaky zvuk) tak na iPhone sa ti deaktivuje ovladanie hlasitosti..

    Oprava: na Zeppelin sa da menit hlasitost priamo na iP ale myslim, ze menis hlasitost samotneho zariadenia – to je to co tusim priniesol FW 3.0

    Na iPhone sa mi deaktivuje hlasitost len na mojom shit docku Altec Lansing..

    #188816
    babo
    Účastník (Participant)

    Dik gidy, tak 10m je v pohode… nejake mini straty a skreslenia su mi ukradnute, ja spom pomerne hluchy. ide o to len preniest aj surrond z Macu do recievru, kedze ma mrhca riciever poakzenu mechaniku a zatial sa mi nechce kupovat novy .

    #205396
    Anonymný
    Neaktívny

    Ked uz tu je zalozene toto vlakno:
    je to trosku mozno zbytocna otazka, ale predsa len – obsahuje opticky vystup aj Macbook Pro? totiz, v oficialnej specifikacii na apple stranke nie je uvedene, ale na sk wikipedii to spomenute je. chcem mat istotu pred tym, nez kupim opticky kabel ktory predsa len nie je najlacnejsi.

    #205400
    gidy
    Účastník (Participant)

    vsetky macy obsahuju. konkretne mac pro ma v tech. spec :
    Audio line out/headphone minijack (digital/analog)
    digital znamena optiku.
    napr. minule som si na svojom ipode nano vsimol, ze na konci jack konektora je „sklenene“ zakoncenie. to znamena, ze do ipodov sa montuju rovnake jacky ako do macov, takze ten jack teoreticky umoznuje prenos optiky.
    somozrejme, ze cisto teoreticky, kedze v ipode sa pravdepodobne nevyskytuju dalsie suciatky potrebne na prevod analogu na optiku

Zobrazuje sa 12 príspevkov - 1 až 12 (z celkového počtu 12 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.