MBP 13″ vs MBP 15″

Domov Diskusné Fóra Pomoc: hardware MBP 13″ vs MBP 15″

Zobrazuje sa 16 príspevkov - 1 až 16 (z celkového počtu 16 )
  • Autor
    PSSVK
    Účastník (Participant)

Ahojte, dospel som do štádia kedy potrebujem svoju prácu nosiť zo sebou a zároveň mám už plné zuby PC :) Potrebujem poradiť pri výbere nového MPB, presnejšie potrebujem vedieť, či sa najslabšia 13ka “neusmaží” keď pustím Illustrator a pod. :) Tu sú činnosti ktoré potrebujem aby nový MPB zvládal:

– Adobe CS4-5 balík
    – Pri Photoshope a Illustratore aj veľké veci na tlačenie, nie len “malú grafiku”
    – strihanie videa – zatiaľ len základnú prácu + render, samozrejme HD
    – Traktor alebo Serato + Ableton na hudbu
    – môže ale aj nemusí Mayu na 3D grafiku

Na MPB 13″ ma láka výdrž ale odrádza nvidia 320.
    Na novej 15″ s i7 výkon ale odrádza cena na Slovensku a stále je vo výpredaji staršia verzia s 9600GT, kde sa mi zdá zaujímavá cena/výkon.
    Zaujíma ma samozrejme váš názor a skúsenosti, hlavne či máte na niektorom z vyššie spomenutých MPB sprevádzkované (ešte) vyššie spomenuté programy a s akou dynamikou vám idú :)
    HD diplej prosím neriešte, pretože ak budem chcieť kvalitný obraz, tak si to zapojím na veľký monitor :) Všetky dáta mám na externých HDD, takže veľkosť tiež nerozhoduje :)
    Diki moc, za pomoc :)

monicqa
    Účastník (Participant)

ja mam 13” mbp este ten starsi model (2009), a minimalne s tym adobom cs5 problem nemam… vsetko ide pekne svizne. video som strihala aj na starom white, ale tam to uz dost hicovalo (ale tahalo)…

keff
    Účastník (Participant)

Samozrejme cim vyssi vykon tim lip :) zvlast u toho videa, tam bych se pomalu u 13″ casem bal pri necem slozitejsim.

Co se tyce starsiho 15″ modelu tak ten nejvyssi model s 2.8 GHz C2D a 4GB pameti utahne PS s nekolika soubory o velikosti B1 v 300DPI, zaroven k tomu spustenem AI s dalsima B1 zalezitostma (samozrejme ale zalezi na slozitosti), a ani se moc nezadycha. Nutno podotknout ze navic vetsinou jedu na integrovanou 9400M, takze tohle by mel urcite zvladnout i ten novy 13″ s Nvidii 320M, ktera je vykonejsi (ovsem na 9600M s 512MB porad nedosahne). S videem na tomhle booku (vlastne ani zadnem jinem) skusenosti moc nemam, maximalne export animace z PS a nasledne strihani a mix v iMovie, tohle ale nejak extra narocne nebude takze ti to asi nic moc nerekne :)

mike
    Účastník (Participant)

na 13″ nebudeš mať problém s grafikou, no s tým videom to bude o niečo horšie… jedine by ti to šlapalo schopne, keby si tam hodil 8 GB ram.
    No keďže to potrebuješ aj na grafiku aj na video aj na kadečo iné, serózne ti odporúčam 15″ … jednoznačne nepozeraj až tak veľmi v tomto na peniaze, pretože výkon medzi 13″ a 15″ je neporovnateľný. Navyše 15″ má väčší displej. Ja robím tiež s Adobe CS4 a poviem ti, že mám aj starší 13″ macbook a mám aj nový MBP 15″ – ale rozdiel vo veľkosti displeja je pri práci v CS4 ozaj badateľný.

takže moja rada: 15″

navyše model 15″ MBP s i7 procesorom, co stojí u nás 2400 eur sa dá zohnať úplne nový už za 1900…

R
    Účastník (Participant)

K tej hudbe, myslím si že s Traktorom nebudeš mať absolútne žiadny problém.

Ableton – plánuješ tvoriť? väčšinou budeš používať sample alebo inštrumenty? Ak inštrumenty, aké? Aký žáner?

sleepwalk3r
    Účastník (Participant)

Photoshop ako aj Ableton viac profituju z RAMky – teoreticky tam nieje az tak dolezity procesor ako pamat. Aj ked, ak v Abletone nahadzes viac instrumentov a trochu to prezenies s efektami tak aj to CPU dostane zabrat. Strih a hlavne renderovanie videa je vysoko zavisle na vykone CPU. Grafcka karta ta absolutne nemusi trapit – tym programom je uplne jedno ci tam bude 9400/9600GT alebo ta nova 320.

Ak kupis MB Pro 15” tak budes urcite spokojny ;)

DoubleJ
    Účastník (Participant)

K strihu:
    Nechapem takym poznamkam ako “jedine by ti to slapalo schopne, keby si tam hodil 8GB RAM”… Bullshit, strihali ste uz niekedy video??? Samozrejme, ze ked to clovek nevie, ma sekvenciu v ProRes a nahadze tam H.264 a neviem co vsetko, tak samozrejme, ze to nejde dobre, ale to mozes mat aj Mac Pro…

Mam 13” MBP 2.53GHz a HD video sa da strihat v pohode. Resp. zalezi od kodeku. FullHD v H.264 priamo z kamery na strih nie je (vseobecne, nie len na menej vykonnych strojoch), idealne to je hodit do Apple ProRes (zabera sice 3x viac miesta), ale pracuje sa s nim plynulo. (Apple Final Cut)
    Vo Windowse je na strih fajn Vegas 9 Pro, opat na rovnakom stroji, HD video z HDV kamery sa da strihat uplne v pohode, zadrhavat to zacina, az ked tam mas fakt vela stop a vselijake prechody a korekcie. H.264 je zase vhodne prehodit napr. do AVID DNxHD kodeku. Asi 3 roky striham video aj na notebooku, nikdy som nemal viac ako 4GB RAM a pokial nemas projekt s 20 HD video stopami, pricom kazda pouziva vselijake korekcie atd, navzajom sa prelynaju a neviem co vsetko, tak ti to slape aj so 4GB RAM. Minimalne ostry strih ti pojde ako hodinky. A ked uz mas spraveny strih a hras sa s farbami atd, tak to uz real-time prehravat nepotrebujes, takze 4GB RAM je ok…

PSSVK
    Účastník (Participant)

Ďakujem moc, za všetky rady :) Výber som teda zúžil na staršiu 15″ku s 9600GT a novú s i7 :)

@keff
    – Ďakujem za super prehľad :) 9400M zvláda niekoľko B1 súborov vo Photoshop a Illustratore naraz? :-O Prípadne, kde je približne jej “maximum”? :)

@R
    – áno plánujem tvoriť aj hrať :) Určite chcem ešte zainvestovať do Launchapdu od Novationu a používať budem ako sample tak aj inštrumenty. Pri inštrumentoch ešte nemám taký prehľad, ale určite nejaké sláčikové nástroje a pod. by som uživil :) So žánrom to bude trochu zložitejšie :D Od nu-jazz cez lo-fi až po DnB :) ak si od fachu, kľudne napíš – poraď, budem vďačný za každú radu :)

@DoubleJ
    Ďakujem za rozbor pri videu, presne toto som potreboval vedieť :) Na PC som používal Avid Liquid a Vegas. Na Mac teraz váham, či ísť do nového Premiere Pro CS5 alebo Final Cut. Starší Premiere bola pohroma na PC ale keď som videl prezentáciu CS5ky tak mi padala sánka aký pokrok spravili :) Čo by si preferoval, prípadne ak máš skúsenosti alebo si už videl tiež CS5 tak mohol by si to prosím porovnať s Final Cutom? :)

R
    Účastník (Participant)

PSSVK, čo sa týka tej hudby, tak samozrejme platí sample – dobrá je veľká RAM, pri inštrumentoch platí zas vysoký výkon CPU.

Čo sa týka samplov, tak veľa hudobníkov má práve pre toto Mac Pro s 16 GB RAM a viac, samozrejme záleží čo tam budeš mať – napr. Vienna Symphonic Library je skvost medzi sample bankami.

Čo sa týka inštrumentov: napr. Arturia vytvára veľmi dobré emulácie starších synťákov: ARP 2600, Moog Modular atď. a staršie verzie boli známe tým že vedeli veľmi vyťažiť CPU, teraz je to už podľa info ktoré mám oveľa lepšie.

Ale napr. taký REAKTOR (logo ktoré mám aj pri mene:) ) vie tiež vyťažiť CPU pomerne dosť, záleží od toho ale čo tam hodíš, stačí napr. dať ensemble MedusaV2 a o zahriatie CPU máš postarané, sú tam ale aj také ensembles ktoré ti zoberú len pár percent z CPU a sú veľmi dobré.

Ale napr. k tomu DNB sú veľmi dobré inštrumenty ako Rob Papen Predator, NI Massive – veľmi využívaný práve v DNB produkcii, Battery 3 – drum sample mašinka, atď.

DoubleJ
    Účastník (Participant)

@PSSVK

Mac mam priblizne rok, dovtedy som pracoval cisto na Windowsoch a pouzival len Vegas, asi od verzie 6, a doteraz mam nahodeny aj Windows, prave kvoli Vegasu, v ktorom este furt striham normalne projekty. Vegas sa od Premiere a Final Cutu trosku lisi a este som nemal cas sa s Final Cutom a Premiere tak zoznamit, aby som ti mohol objektivne povedat, ze co je fakt lepsie. Ked mam strihat nejaky narocnejsi projekt, vzdy radsej siahnem po Vegase, ktory velmi dobre poznam. V ramci ucenia sa a snazenia sa prejst aj strihom do Mac OS, som si ale oba programy uz ako-tak osahal a ja by som asi preferoval Final Cut. Voci Premiere mam sice odpor “vdaka” skusenostiam na Windowse (v skole mame cele baliky od Adobe a ludia na Premiere skor nadavaju ako chvalia, ja som Premiere tiez skusal, no po par hodinach som ako jediny strihal radsej na notebooku vo Vegase), no CS5ka na Macu beha celkom v pohode, iked jeden pad som uz zazil, ale proste nejak mi nesedi. Prostredie Final Cutu sa mi paci viac, no zase Final Cut mi pride narocnejsi na HW a taktiez vyberavejsi co sa kodekov tyka (bezne HDV video zachytene vo Windows v m2t clovek do Final Cutu len tak neda). Co sa tyka tej narocnosti, tak staci nejaka mensia uprava obrazu (nemyslim strih) a uz mi to krici, ze to treba renderovat, inak to neprehram real-time, pritom taky Vegas to zvladne prehravat s prehladom (stale hovorim o rovnakom HW). Ked ale clovek pokonvertuje subory do ProRes, tak to ide o poznanie lepsie. Takze sam sa este len ucim, primarne striham stale vo Vegase, no keby si mam na zaklade mojich par skusenosti vybrat medzi Premiere a Final Cutom, vyberam Final Cut. Najlepsie spravis, ked si oba softy vyskusas, kazdemu moze vyhovovat daco ine. Ja osobne by som bol najradsej, keby spravi Sony Vegas aj pre Mac – prostredie dokonale poznam a aspon by som nemusel kupovat uplne novu licenciu, no toho sa asi nedozijem.

keff
    Účastník (Participant)

PSSVK: Pri tehle 2D grafice na tom az tak nezalezi, tady bude hrat hlavni roli velikost RAM a pak CPU. Kde by se ti mohl hodit vyssi graficky vykon – Maya a 3D grafika, tam to urcite ocenis.

Jinak muj MacBook se mi pri zpracovani 2D grafiky vymacknout na 100% jeste nepovedlo, takze zadny strop ti zatim asi nepovim.

ViRPo
    Účastník (Participant)

omg. nato co on potrebuje sa hodi najviac mac pro :D alebo imac s i7 a 8gb ram, urcite ni nb ak to bude fakt zatazovane …a nezalezi ti tak na grafike, lebo ak chces naj grafiku musis ostat pri pccku …

a co sa tyka macku, tak ja som tiez podobne uvazoval, ale rozdiel bol cez 800 euro 13low vs 15 low model, cize som sa na to vykaslal taktiez ked zacinas s macom, skusit nieco mensie aby si nebol sklamany, ze vrazis 2tis eur, a system sa ti nebude pozdavat (niektore veci mi na macu nevyhovuju … cize nemozem povedat ze by som bol na 100 percent spokojny)…

btw. k i7 v 15cke … nie su na to az take super ohlasy, ako super dame tam 8gb ram a ssd disk, ale ta i7 dokaze poriadne rozpalit … aj nad 100 stupnov bez problemov (stredne vyssia zataz)…

..off toppic( wtf, macbooky air budu mat i procesorz ? ako to ze sa to neporadilo aj to 13cky narvat … ?)
    predpokladam ze odpoved bude ze tie procaky este neboli na trhu …

// ak sa mam ale priznat grafika mi na 13cke ide pekne, ale bacha na to – ze ked na 13 robis cely den, spusat app vypinas atd… tak uz je to vecerom spomalene …
    Btw. spustanie aplikaci nie je az take rychle ako by bol clovek povedal, ked meras kolko ti ta app poskakuje tak niekedy to nie je az take rychle ale rychlehsie ti pri tom poskakovani prejde cas …
    ale sviznost systemu, napr spustenie i worku atd… tak tam bude par sekund rozdiel mozno 3 vs. 4,5 atd …

R
    Účastník (Participant)

K tej i7 a 100 stupňov, môj MBP 13,3 2.26 vie takisto dať 100 stupňov, najviac som mal tuším 105, ale jadro má smrtelnú teplotu tuším 120, tak myslím si že nie je čoho sa v tomto zmysle obávať.

PSSVK
    Účastník (Participant)

@ViRPo pozeral som aj na Mac Pro ale predsalen nosiť ho na chrbte by bolo trochu nepraktické + všade by som sa pýtal či si môžem požičať monitor :D
    K tomu systému, napíš prosím čo tebe nevyhovuje, možno tam bude niečo čo by vadilo aj mne :)
    Tá 13″ka mi vŕta ešte v hlave ani nie tak už kvôli batérií ale veľkosti a práve tej cene. Ako si povedal, keď vyhodím 2k € za komp tak by mi mal vyhovovať :) Na druhej strane, potom prichádza do úvahy už len Linux :D
    O I-čkach v 13″ som čítal. Problém nebol ani s výrobou ani s miestom. Jednoducho by potom nemohli napísať výdrž 10 hodín :)

@DoubleJ
    tiež by som zahlasoval za to aby spravili Vegas pre Mac :) Čítal som zaujímavý článok, kde tvrdia, že CAD je len začiatok. Šepká sa napr. o 3Ds Maxe apod. na druhej strane, keď tak nad tým rozmýšľam, Sony robí aj booky s WIN samozrejme… no, škoda :( Bolo by to super :) Ak som to pochopil správne, tak aj Final Cut potrebuje po nejakej zmene vo videu spraviť render aby mohol real-time prehrávať?

@R
    Cez tú 13″ku tvoríš alebo hrávaš alebo oboje? :) Ak ťa môžem poprosiť, napíš mi na email čo nájdeš na http://www.luigiko.com Rád by som sa popýtal ešte zopár vecí k ohľadne produkcie atď. :)

DoubleJ
    Účastník (Participant)

Hej hej, nejaka zmena a uz to chce renderovat. Ale ovela castejsie ako Vegas napriklad (samozrejme zalezi na type upravy) a preto sa mi zda praca v FCP o nieco pomalsia ako vo Vegase, no stale sa s tym da v pohode pracovat. Hlavne je idealne mat vsetko v ProRes kodeku ako som sa docital a aj sam vyskusal. S nim pracuje FCP velmi dobre a celkom svizne, aj ked tam dam 1920×1080 video. Jedina nevyhoda je, ze cca 40 sekund zabera skoro 600MB…

R
    Účastník (Participant)

PSSVK, mail by si už mal mať u seba :)

Zobrazuje sa 16 príspevkov - 1 až 16 (z celkového počtu 16 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.