Mac os x 10.8 Mountain Lion

Domov Diskusné Fóra Ostatné Mac os x 10.8 Mountain Lion

Zobrazuje sa 16 príspevkov - 21 až 36 (z celkového počtu 36 )
  • Autor
    Príspevky
  • #309591
    Lukáš Raynor Majer
    Účastník (Participant)

    Akurát je na tebe, porozmýšlať, či je vôbec zmysel dávať tak nový systém na tak starý mac – a dávať Windows7 na počítač z roku 2004 má zmysel? Namiesto XPčiek :-) môj macbook je z roku 2008 a nemyslím si že core2duo 2,1 GHz a možnosťou RAMky do 4 GB je šunt :-) síce je ten notas už podpriemerný výkonom, ale akosi neviem okrem OpenCL (ktorý však nevyužijem ani u Snow Leoparda) nájsť funkciu, ktorú by môj notas nevyužil. A pri politike Apple, že kde je najlepšie ak máš aktuálnu verziu OS (napr. pre Leoparda nevyšla ani aktualizácia JAVY ktorá opravuje bezpečnostné chyby k nedávno objavenému trojanovy pre OSX, len pre SL a Lion) a k tomu bohužial aj pre množstvo softwareu od tretích strán nebudu na starších OS bežať. Takže toľko k tomu :-)

    #309593
    majdy
    Účastník (Participant)

    Určite nemá zmysel dávať na počítač z roku 2004 win7, ale radšej kúpiť nový za 300€ s windowsom a nehovorím o tom či pôjde, alebo nepôjde a to aj u OS X ML, ale ide o používateľský konfort. Mountain Lion je predsa len novší systém ako windows 7 a aj HW požiadavky sú iné, preto porovnávať ich je trochu nezmyselné. Liona nedáš na mac, ktorý nemá dvoj jadro procesuru. Lepšie kúpiť možno nový mac, alebo ostať pri staršom systéme čo občas “bolí” naviac, ak ťa nový niečim láka, (ak máš už Liona, tak ML neprináša mnoho vylepšení, určite nie toľko čo lion samotný) preto máš čas a môžeš začať šporiť. Keď chceš ísť s dobou a mať najnovší SW, kúp si najnovší HW, bude to len pre teba lepšie. A apple do toho tlačí, pretože si to môžu dovoliť a okrem toho zarobí no zaručí aj tebe najlepší výkon a stabilitu. Apple aj preto odstavil pri Lione macy bez dual core, stratil by sa používateľský konfort, čo u niektorých sa stráca aj pri podporovaných macoch, preto mnoho ľudí spravilo upgrade ramky napríklad.
    Však ja ti nejdem hovoriť, ak chceš a budeš podporovaný, daj si Mountail Liona, ak nepôjde, tak ako má, nesťažuj sa a kúpiš nový mac, ak to bude nevyhnutné pre teba. Ak ti funguje všetko čo potrebuješ aj na tomto systéme a macu, tak ostaň tam kde si. Ke’d nechceš čakať môžeš skúsiť Mountain Liona už teraz a nepotrebuješ ani developerský účet, hocikde na nete sa dá stiahnúť, spravíš novú partíciu a ideš.

    #309594
    Lukáš Raynor Majer
    Účastník (Participant)

    Apple aj preto odstavil pri Lione macy bez dual core, stratil by sa používateľský konfort, čo u niektorých sa stráca aj pri podporovaných macoch, preto mnoho ľudí spravilo upgrade ramky napríklad.

    ———————-

    na našom AMD Seprome s 1,6 GHz single (!!!) core a grafickou kartou storočnou ide Windows 7 nádherne plynulo, akurát sme robili upgrade RAMky, a zdôraznujem, na 2 GB, nie na 8 GB a ide krásne. Nie každý môže vyhodiť kopu penazí na nový Mac len preto že mu nepodporuje nový OS (na ktorý bude nútený prejsť, lebo aj aplikácie tretích strán sa budú robiť na najnovší OS, na spatnu kompatibilitu sa kašle…)

    #309599
    babo
    Účastník (Participant)

    uhm, v praci mam desktop quadcore, 4GB RAM. Win 7 isli krasne. Prve dva tyzdne. Teraz po pol roku ma ide porazit a to nie je prave tym, ze by som si tam kazdych 5 minut stiahol program a potom odisntaloval (opat je to pocitac v praci). O stabilite radsej nejdem ani rozpravat.
    Taktiez percento softu, ktore bezalo trebars na 10.6 a nebezi na 10.7 je uplne ine, ako u kazdej verzie Win.

    Na druhej strane tiez sa mi nepaci tlacenie do upgrade (ale to robi aj MS, len nie je tak uspesny). Keby bol iCloud podporovany aj v 10.6, asi som tiez stale na 10.6. Hoci moja masina zvlada Lion uplne v pohode. A 10.8… tak skoro? OK som rad, ze su ohlasy pomerne pozitivne, ale je to strasne skoro na dalsi major release. Rozhodne dufam, ze bude 10.8 lepsie odladeny ako 10.7, lebo ten pociatocnymi problemami zacal uz dychat na chrbat MS a ich politike “ved otestuje zakaznik”

    #309602
    Lukáš Raynor Majer
    Účastník (Participant)

    Taktiez percento softu, ktore bezalo trebars na 10.6 a nebezi na 10.7 je uplne ine, ako u kazdej verzie Win.

    —————–

    koľko problémov narobilo napr. vypustenie Rosetty… mali ju dať ako voliteľnú súčasť pri inštalácii OS a nie komplet vypustiť… tí ktorí vlastnia staré, draho zaplatené, verzie napr. Photoshopu by vedeli rozprávať…

    #309603
    majdy
    Účastník (Participant)

    Aj ja mám doma ešte jeden athlon s 2,10 GHz aj keď dvojjadro s 4GB ramkou (pôvodne bola dva, spravil som upgrade), mám tam win 7 a tiež ide, ale to je všetko čo môžem povedať, ide.
    Windows 7 by sa už dal relatívne označiť za “starý” systém, bol vytvorený aby nahradil HW náročnú Vistu, čiže je odladenejší práve aj pre starší HW. Neviem akú náročnú prácu robíš na tom AMDčku s windowsom, ale neverím, že niečo náročnejšie a tak nieje dôvod prečo by to nemal zvládať. Windows má oveľa horšie GUI, takže je normálne, že mac je graficky náročnejší. A keď sa ti tak páči windows, tak kašli na OS X a máš vybavené, hoď si aj na ten mac sedmičku, alebo osmičku ochvíľu a máš.
    Apps tretích strán môžeš používať aj na staršom systéme, často vydajú update aj pre staršií systém a väčšinou tie nové updaty sú ako v prípade Liona (podpora full screen, resume, autosave,…) a následne opravy s kompatibilitou takže neprídeš o nič. Nemôžeš sa jednoducho rozčulovať, keď ťa nepodporia, keď máš starý HW a tak aj starý SW. Nemôžeš donekonečna používať starý HW a chcieť stále najnovší SW, to proste nejde.

    Zbytočne sa nad tým rozčuluješ, nemusíš ísť do nového SW, ani do nového HW, keď všetko ti zvládne aktuálny ako hovoríš. Vývoj nezastavíš a je stále rýchlejší.
    A k počiatku, chcel si vedieť či ti pobeží Mountain Lion, ja som ti len povedal ako to je, to, že napríklad by si mal pouvažovať či radšej nekúpiť už nový mac, treba si uvedomiť a priznať, že ten tvoj mac je už starý, cítim, že aj ten môj začína byť a to mám z roku 2010, začínam objavovať inzeráty, ako ľudia predávajú rovnaký model ako mám ja, lebo kupujú novšie, tvoj je ešte o dve generácie starší ako môj, tak to chodí, bohužiaľ.

    #309679
    Lukáš Raynor Majer
    Účastník (Participant)

    A keď sa ti tak páči windows, tak kašli na OS X a máš vybavené, hoď si aj na ten mac sedmičku, alebo osmičku ochvíľu a máš.

    ———–

    Windows 7 je docela pekný, ale OSX je aj tak naj, to áno :-) osmička je hnus podľa toho čo som videl

    ……………………………………………………………………………………….

    Neviem akú náročnú prácu robíš na tom AMDčku s windowsom

    ————

    áno, nerobím nič náročné, len som chcel povedať že Windows 7 beží plynulo aj na tom šrote

    #309680
    majdy
    Účastník (Participant)

    Tak windows sa dá, ale, keď máš možnosť robiť s OS X, tak jeho krása rapídne klesá a mne osobne sa viac páči vzhľad windowsu 8 ako 7, aj keď zmeny sú minimálne, ale cítiť, že na to má aj vplyv metro style a tak sa trošku prisôsobuje aktuálnemu windows mobile 7,5,

    ..a ide plynolo na tom šrote, len trošku dopním, windows je sám šrot :D

    #309681
    inspektorko
    Účastník (Participant)

    To majdy: uplny suhlas.Nedavno som bol poziadany kamaratom, aby som sa mu pozrel na notebook, ze ide pomaly.Aj ked Windows nemusim, kvoli kamaratovi som sa do toho pustil.Bol to A52N ASUS, na stranke vyrobcu ospevovany , ze vraj vyladeny pre pracu a hry./The Perfect Fit for Work and Play
    HA HA HA,/ po vykonani recovery/ine uz nedalo urobit, utitlity na registre atd. nepomohli/ som zacal odstranovat kopec hnoja, ktory tam vyrobca nasackoval a zacal som preklinat cely windows .
    Po updatoch a optimalizacii atd. sa trochu rozbehol.Trvalo mi to 3,5 hodiny.Nechapem , ako moze vyrobca kvoli cene zrejme, vlozit v zakladnej vybave 2GB RAM na Windows 64bit Home premium ? Ten pocitac ma u mna User experience = 0.
    Preto dakujem bohu, ze uz 21 rokov pracujem na macu.

    #309683
    Lukáš Raynor Majer
    Účastník (Participant)

    Nájsť PCčkový notas bez predinštalovaného Windowsu je priam nadľudské… a ešte keď tam dajú do počítača kopec bordelu a kadejaké nálepky od Intelu, Microsoftu atd ktoré niekedy nejde dobre odstrániť, neviem či sa to menilo, ale nálepku že máš legálny Windows musíš mať, no a samozrejme za ten Windows si chceš – nechceš musíš zaplatiť, zlé je ked tam nájdeš verziu Starter alebo Home… a ešte horšie ked tam výrobca hodí Windows s “úpravami” – napr. vlastný prehliadač obrázkov a tak (veru, aj také čosi som videl…). A úplne najhoršie, ked výrobca oficiálne podporuje inštaláciu len z recovery partície, z ktorej sa okrem Windowsu nainštaluje aj ten balast…

    Áno, som rád že mám zlatého Macintosha, Windows nemám rád, len som chcel povedať, že Windowsi majú oproti OS X jednu výhodu – dobrá spätná kompatibilita.

    #309685
    majdy
    Účastník (Participant)

    Tiež občas pomáham kamarátom, keď potrebujú niečo spraviť s PC, alebo skôr windowsami, vtedy ma vie chytiť taká nechuť, našťastie mam po boku vždy svoj MBP :)
    To bol jeden z hlavných dôvodov pre mňa, prečo kupujem mac, systém a nemať v ňom hlavne nijako upravené a predinštalovaé appky, ktoré ajtak nikdy nevyužijem a len spomaľujú celý počítač a úplne top sú notebooky kde máš jeden predinštalovaný windows starter a keď chceš načisto inštalovať nemáš z kade :D
    Pre niekoho výhoda spätná kompatibilita, niekto (aj ja) v tom vidí napríklad snahu apple posunúť sa ďalej a nehľadieť do minulosti na zastaralé technológie ako to robí microsoft. Som za, čo sa tohto týka :)

    #309686
    renad
    Účastník (Participant)

    “Windowsi majú oproti OS X jednu výhodu – dobrá spätná kompatibilita.”

    Veď práve toto je najväčšia brzda aká môže existovať – aj preto je Windows tam, kde je – práve kvôli tomuto.
    Samé záplaty a nevydarené pokusy …
    Apple správne pochopil, že spätná kompatibilita nejde donekonečna, bráni to rozvoju …

    #309687
    Bugaboo
    Účastník (Participant)

    Pridám sa :). Je very nemožné nájsť notebook bed windows. Ale je to jednoducho riešiteľné. Aspoň ja som to tak urobil. Keď som kúpil nejakú TOSHIBU na účtovníctvo (tu bohužiaľ sa nič vymýšlať nedá iba windows), s predinštalovaným windowsom + kopec neviem čoho všetkého od TOSHIBY + nejaký 30dňový antivír ktorý sa nedal ani odinštalovať rozumne. Na to že obsahoval 2jadrový core i3 CPU, 4GB RAM, tak to fungovalo neskutočne zle a pomaly, nedal sa tam nainštalovať ESET, ekonomicky soft išiel samá katastrofa.
    Tak som sa vykašlal na ten ich celý recovery a všetky tie blbosti a dal som to v jednej PC predajni preinštalovať z original DVD (keďže ja žiadne DVD windowsu nemám a k notebook som nedostal) a dali tam ten kľúč z nálepky a vybavené. Z aktiváciou mali problém, museli volať do Microsoftu aby windows aktivovali. A windows ide ako hodinky už 2roky. Až na tie svoje windowsácke problémy ako zabúdanie tlače po sieti a vlastne všetko čo sa týka sietí je u windows vždy nejaký problém. Ale funguje 100x rychlejšie ako s tým TOSHIBA balastom a úpravami :).
    Podotýkam, že kôli tomu že som sa chcel vyhnúť podobným komplikáciam som nekupoval 500eurový šrot !!! Tento polofungujúci TOSHIBÁCKY šrot stál takmer 1000 eur a nebol schopný ako nový riadne a plnohohodnotne funguvať!!!

    #309692
    dfx
    Účastník (Participant)

    Lukáš Raynor Majer: To myslis vazne, ze najst ntb bez windows je nadludske? Ja som za 2 minuty nasiel 63 ntb s 15.6” displayom

    http://datacomp.sk/notebooky-15-6-lcd-optimalny-rozmer-bez-windowsu_c6090292.html

    Mozes si vyberat. K tomu staci si hned kupit OEM Windows, ak nechces ten balast okolo a mas cistu instalaciu windowsu priamo od MS.

    #309698
    Lukáš Raynor Majer
    Účastník (Participant)

    Keď som kúpil nejakú TOSHIBU na účtovníctvo (tu bohužiaľ sa nič vymýšlať nedá iba windows)

    Tento polofungujúci TOSHIBÁCKY šrot stál takmer 1000 eur

    ————————————————————————————-

    Neviem síce ako dávno bola táto kúpa, ale ak to bolo v dobe, keď bol v ešte ponuke MacBook White (v cene 999 euro) tak by som zvážil jeho kúpu a cez BootCamp by som nahodil Windows ako sekundárny OS k Mac OS X :-)

    Keďže si spomínal účtovnícky SW tak ten MB (pod Windowsom samozrejme) by mal utiahnuť, neviem aké sú nároky.

    Problém by mohol nastať, ak na ten SW treba nutne Windows 7 – to by sa v cene nepekne prejavilo. Ak by však stačilo XPčko, tak by to až tak do ceny nešlo.

    Čisto subjektívny názor, ak som zasa raz napísal blbosť, tak si ma nevšímajte :-)

    #309701
    igino
    Účastník (Participant)

    Vidim tema MountaiN Lion, reku pocitam si skusenosti a ono sa tu riesi 100-krat obohrata platna. Skoda.

Zobrazuje sa 16 príspevkov - 21 až 36 (z celkového počtu 36 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.