Domov › Diskusné Fóra › Pomoc: hardware › Mac Book , externý monitor a farebné profily
- Toto téma obsahuje 10 odpovedí, 3 hlasy, a bola naposledny upravená pred 16 years, 6 months od
renad.
-
AutorPríspevky
-
1. októbra 2008 o 14:12 #59022
lukasm
Účastník (Participant)Ahoj, ku svojmu Macbooku som si dokupil LCD monitor EIZO, čakal som super obraz ale miesto toho je to uplne rozstelovane :( Neviem co som spravil zle, resp. nespravil, ale farby na externom LCD sú uplne odlisne od tych ake by mali byt. napriklad sede odtiene uz idu skoro do hnedej a monitor ma strasne prehnany kontrast (aj ked som ho poupravoval priamo na monitore). Jediny problem vidim v nastaveni farebných profilov.vedel by mi niekto poradit aky profil pouzit alebo co mam robit? Dakujem kazdemu ;)
1. októbra 2008 o 14:48 #133131renad
Účastník (Participant)Eizo by mal byť skalibrovaný už od výroby – aspoň tak to väčšinou čítavam na rôznych fórach.
Sám mám Eizo S2000, takisto zavesený na macbook (teraz kupujem ďalšie Eizo, ale 24″) – ktoré mi však predajca skalibroval v rámci ceny monitoru. Odvtedy som ho nekalibroval (už to budú 2 roky, hanba mi) ale napriek tomu mi stále ukazuje ako ja hovorím – čo na monitore, to v tlači.
Nemám nastavené nič exkluzívne – iba v system preferences / display / color – si vybereš profil svojho monitoru – ovšem ak ho máš skalibrovaný.
Pokiaľ monitor skalibrovaný nemáš, vyber si radšej z ponuky sRGB (pokiaľ robíš s webom, domáca úprava foto, bežné rutiny) – alebo Adobe RGB (pokiaľ robíš DTP, profi úprava foto, vyvolávanie z RAW-u, a pod.)
Samozrejme ide aj o to aký monitor si kúpil – aký zvláda farebný priestor.
Je to širšia diskusia, teda dosť širšia diskusia (viď http://forum.grafika.cz/ – kd sa toho dozvieš oveľa viac – a možno aj práve k tvojmu monitoru)Zatiaľ asi tak. Ale kalibrovať treba (ja síce nie som dobrý príklad, ale treba)
1. októbra 2008 o 14:49 #133132marek
Účastník (Participant)kalibracia pomocou sondy a vytvorenie farebneho profilu priamo pre monitor
1. októbra 2008 o 15:10 #133133lukasm
Účastník (Participant)Zabudol som poznamenat ze ked som skusil monitor pripojit na druhy notebook s windows tak boli farby uplne v pohode. Na macu mam nastaveny profil sRGB a farby su take ake som napisal vyssie….
1. októbra 2008 o 15:16 #133134renad
Účastník (Participant)Aký máš teda model Eiza, ukazuje ti jeho profil v system pref. / display / color ?
1. októbra 2008 o 17:04 #133141lukasm
Účastník (Participant)Mam model S2201W ked to prepnem na jeho profil ktory mal vlastne preddefinovany tak je to este vyrazne horsie. sRGB sa da aspon trocha zniest.
1. októbra 2008 o 17:19 #133142renad
Účastník (Participant)Dve otázky:
1. pripojenie je analóg alebo digitál
2. v čom (v akej aplikácií) posudzuješ, že farby sú mimo ?1. októbra 2008 o 17:54 #133146lukasm
Účastník (Participant)1. Digital cez original Apple mini DVI to DVI redukciu
2. Staci ked vidim macovske okna ktore maju byt sede a maju hnedy nadych, na docku je vidiet velky kontrast.Teraz som ale skusil nakalibrovat monitor a spravil sa mi novy profil, je to lepsie.
1. októbra 2008 o 17:59 #133147renad
Účastník (Participant)S Eizom by to nemalo byť „lepšie“ ale výborné aj napriek tomu, že S2201W je „len“ office.
Tie farby by mali byť fakt dobré. Ako si kalibroval – sondou ? okometricky ? alebo cez syst. pref. ?1. októbra 2008 o 18:59 #133152lukasm
Účastník (Participant)v tychto veciach som laik, v kancelarii pouzivam iMac a s tym displayom som maximalne spokojny, na doma som si dokupil tento EIZO k macbooku ale ako vyborne to nemozem oznacit ;) kalibroval som to len od oka, asi by to chcelo nejakeho odbornika.
1. októbra 2008 o 19:30 #133154renad
Účastník (Participant)Bez skúsenosti to od oka neurobíš. Ak máš v okolí nejaké grafické štúdio, daj si to tam skalibrovať.
Keď však niečo nejde – je dobrý aj manuál. Preštuduj ho.
No pokiaľ si pri svojej činnosti dobabral nastavenia v menu, kalibrácia bude nevyhnutná. -
AutorPríspevky
- Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.