Domov › Diskusné Fóra › Pomoc: hardware › Apple – implementacia novych technlogii
- Toto téma obsahuje 25 odpovedí, 14 hlasov, a bola naposledny upravená pred 15 years, 6 months od
rickman.
-
AutorPríspevky
-
2. januára 2010 o 11:21 #66533
Kernel
Účastník (Participant)Zdravim, uvažujem nad kúpou Macbooku Pro 13″ , ale rozmyšľam či by nebolo lepšie počkať na nejaky ten apgrejd… O Apple produkty som sa v minulosti nezaujimal, takže neviem ako je to s implementaciou novych technologii do Apple počitačov… Napriklad Blu-ray je tu už nejaku dobu a ešte ho nenasadili… Alebo teraz sa veľa hovori o novom štandarde USB 3.0… Takže by som sa chcel spytať, že ako sa Apple stavia k tymto veciam… Napriklad to USB 3.0 by som v Macbooku Pro veľmi uvital, ale nechce sa mi zase čakať rok, alebo neviem koľko… Preto sa vas chcem spytať, že ako sa stavia Apple k tymto veciam ? Koľko trvalo v minulosti nasadenie nejakeho noveho štandardu, a pod. ? Vdaka
2. januára 2010 o 11:29 #187341wbear6
Účastník (Participant)apple hlavne implementuje vlastne technologie :o)
2. januára 2010 o 11:32 #187342sleepwalk3r
Účastník (Participant)Apple je sice inovator ale povacsine to plati pri technologiach ktore su tak povediac „ich“ produktom. (mnohe nevymysleli sami ale dostali ich do povedomia a spravili z nich pouzitelnu mega pecku)
Napr. FireWire, MultiTouch, MagSafe, iPhone …Potom tu hra ulohu aj exkluzivita pri intel procesoroch kedy sa nove modely objavia v Macoch o par mesiacov skorej ako na PC.
No a nakoniec su tu veci ako BluRay s ktorym mali problem kvoli dajakym licenciam a preto to stale neni nikde nasadene. Daco som cital ze licencne to uz maju poriesene tak snad v dohladnej dobe uvidime aj BR mechaniky.
Asi som ti neodpovedal moc jednoznacne ale toto je presne to ze aky je apple – nevypocitatelny
2. januára 2010 o 12:11 #187345fagot
Účastník (Participant)Blue Ray ma v pocitacich podstatne pomalejsi rozjezd nez DVD. Kdyz se tak na to podivam zpetne tak mozna Apple udelal dobre, ze do toho drive nesel. Ale ted? BR mechanika stoji pri velkych odberech 90$ a vypalovacka o nejakych 30$ vic takze by se rozhoupat mohl.
# sleepwalk3r: nechapu odkkud se ta pohadka o exkluzivite porad bere. Stalo se to 2x u Mac Pro ale u iMacu a Mac Booku nikdy.
2. januára 2010 o 13:50 #187362pepa007
Účastník (Participant)ruku na srdce, potřebuje někdo z vás v computeru BluRay mechaniku? někdo asi jo, ale většina lidí to podle mě nevyužije. já už jsem rok a půl nepoužil ani DVD mechaniku – zálohuju na externí USB disk nebo v „cloudu“, aplikace stahuju přímo z eshopu a nenapadá mě na co bych potřeboval 25 GB disk. podle mě broadband internet tu technologii BluRay trochu zabil.
něco jinýho jsou filmy v HD rozlišení a hry pro Playstation 3 – tam ten disk má opodstatnění. Ale v computeru to nepotřebuju.
2. januára 2010 o 14:45 #187370Kernel
Účastník (Participant)To Blu-ray ani mne veľmi nechyba v Macbookoch Pro, ale skôr mi ide o to USB 3.0… Je nejaka šanca, že ho Apple v nejakej blizkej dobe nasadi ? Alebo je podľa vas ešte skoro na USB 3.O a zostanu pri 2.0 … ? Možno do leta by som s kupou ešte počkal, ale pokiaľ je Apple firma, ktora ignoruje novo zavedene štandardy, tak sa uspokojim aj s „vybehovym“ USB 2.0 … Ma podľa vas zmysel čakať do leta ? Dakujem.
2. januára 2010 o 15:17 #187373Xorpi
Účastník (Participant)Kernel – USB 3.0 Apple nasadí, keď to bude mať odpostatnenie. Oni skôr vyvíjajú spolu s intelom úplne novú technológiu „light peak“ ktorá nahradí USB a vôbec i konektory na pripájananie monitorov a tak.. skrátka v 1 porte bude možné napojiť všetko. Ethernet, USB, display. Toto už bolo od prezentované a za chvíľu to príde do produkcie.
Blue ray – ani s týmto sa Apple nemusí ponáhľať. Na multimediálny obsah tu je iTunes Store, ktorý obsahuje HD filmy. Air už nemá ani mechaniku, nemyslím si, že by mal Apple prioritu k nasadeniu blu-ray mechaník, zvlásť, keď sú stále problematické licencie…
2. januára 2010 o 15:19 #187374Frankie
ModerátorTak pokial ide o USB, tak je to prave Apple kto ho zacal vyuzivat ako prvy (jeden z prvych). Podla mna Apple v najnovsich MP Pro vylepsi hlavne design a po vzore MBW ho viac zagulati.
USB3 podla mna pride coskoro tiez. Co sa tyka Blue Ray, tak ho mozno daju do iMacov a MacPro… v MB by imho nemal vyznam, kedze Blue Ray sa (zatial) primarne vyuziva na filmy vo vysokom rozliseni, a kedze display MB Pro nepodporuje FullHD, tak by to bolo viac menej zbytocne. Tot moj nazor :)
2. januára 2010 o 17:07 #187378slavcomirko
Účastník (Participant)Frankie, ako chces macbook pro zagulatit? V ktorych miestach? Mne sa uz teraz zda strasne gulaty :)
2. januára 2010 o 17:32 #187386mamvtrubke
Účastník (Participant)dizajn je fajn, ten by som nemenil. BR UZ nie je zaujimavy a to ESTE ani nebol. usb3 si myslim ze uz bude aj ked to mam nikede… ten light peak by ma uz postavil zo stolicky ale na to si este nejaky ten rocik pockame
2. januára 2010 o 18:22 #187396Frankie
Moderátorslavcomirko: no ja neviem, ale myslel som, ze nejak na sposob noveho MBW :)
2. januára 2010 o 19:34 #187400maros.v
Účastník (Participant)Neviem ako bude s USB 3.0, ale ako o termine mozneho nasadenia Light Peak sa hovori o jeseni 2010. Moj nazor je taky, ze toto rozhranie by mohlo miesat karty viac ako USB 3.0 ak ho Apple/Intel presadia ako standard – co byva vzdy zlozite.
Nielen pre viac ako dvojnasobnu priepustnost (10 Gbps oproti 4.8 Gbps s moznostou podstatneho zvysenia v dalsej dekade), ale hlavne preto, ze by malo nahradit vacsinu doterajsich portov jedinym konktorom (USB, FireWire, Ethernet, DVI, …) – to je chvalihodna myslienka.
Buducnostou datovych prenosov aj v ramci periferii sa raz urcite stane optika, kedze klasicke kablovacky su pomaly na hranici svojich technologickych moznosti (elektromagneticka interferencia, atd.).
Tym som chcel trochu obsirne povedat, ze Apple je podla mna povacsine hodne inovativny vyrobca.
2. januára 2010 o 20:33 #187405igi-s
Účastník (Participant)Apple je mozno inovativny a neviem co este … ale mozno ako jediny vyrobca nema este v sucasnosti na ziadnom pocitaci e-SATA.
2. januára 2010 o 20:55 #187409marek
Účastník (Participant)igi-s
asi to bude o tom ze apple preferuje fw800 ktory ma oproti esata zakladnu vyhodu, ze sa cez neho daju zariadenia napajat, osobne radsej vyuzijem fw800 ako esata2. januára 2010 o 21:13 #187413PET
Účastník (Participant)Ja tiez v e -SATA nevidim prinos oproti FW800. FW pouzivam uz od rku 2000 a nic lepsie doteraz neprislo.
Light Peak vyzera na vacsiu revoluciu a aby to chlapcom v Cupertine s nim vyslo.2. januára 2010 o 21:32 #187426maros.v
Účastník (Participant)Nic v zlom igi-s, nuz, ale tazko chciet mat vsetko a zaroven, aby to aj dobre vyzeralo. Notebook moze byt aj Asus velky ako kredenc so vsetkymi konektormi od vymyslu sveta, alebo moze vyzerat elegantne a mat vsetko co je potrebne pre drvivu vacsinu uzivatelov.
Tym nehovorim, ze nie su ludia, ktori e-sata naozaj vyuziju – ja som tu potrebu doteraz nemal, pre mna je synonymum pre externe diskove rozhranie FW800. To zrejme plati aj pre vacsinu Apple uzivatelov. Clovek s potrebou pripojenia disku cez e-sata ma vzdy moznost dokupit si ExpressCard/e-sata rozhranie.2 Kernel: Ale aby sme neodbiehali od povodnej otazky – toto je vacna dilema pri kupe noveho stroja. Ak stroj chces a potrebujes tak si ho kup. Vzdy sa najde nieco, co Ta bude matat ci na to netreba pockat, to by si sa nacakal. Apple stroje sa daju aj po case relativne dobre predat na rozdiel od konkurencie a mozes si po roku-dvoch vzdy kupit novsi vytuzeny stroj.
2. januára 2010 o 22:03 #187435PET
Účastník (Participant)Co sa da cakat v bookoch, aj APPLE. OLED v displayoch, vykonnejsie baterie, Light Peak v portoch, vypustenie DVD mechaniky a nahradenie SD kartami, Bluetooth 4, rychlejsie WiFi, zabudovanie GPS, rozsirenie SSD, SATA 6, viac pamate v zaklade, rychlejsie a uspornejsie CPU a GPU. A ako uz pozname vyrobcov tak to tam urcite nedaju naraz, pripadne ani vacsiu cast toho spolu aj keby mohli. Takza ak potrebujes kup, ak chces nieco s toho vyssie spomenuteko pockaj. Napriklad ja som pred 2 rokmi kupil MBPro 15 matny a potom prisiel unibody, ale s mensou vydrzou a len s lesklym LCD. Nic pre mna, takze som nemal co lutovat.
2. januára 2010 o 22:27 #187436igi-s
Účastník (Participant)Ohladom e-Sata a napajania mate pravdu, je to len datovy konektor ale napajanie cez USB (2,5″ HDD) nie je problem a nikdy mi neprekazalo pichnut tam dalsi kabel. Vyhodou pre mna bolo to, ze som pracoval s diskom co sa tyka rychlosti ako keby bol interny, teda jeho nativnym protokolom a najvyssou moznou rychlostou. Vsetko ostatne, vratane FW800 je nieco menej – pomalsie. V tom vidim prinos e-Sata. Skuste nabootovat system alebo robit s diskom na FW800 a e-SATA a bude to rozdiel ako medzi HDD a SSD. Pritom je to to najjednoduhsie a najvykonejsie co pre disky momentalne je. Kazdy Mac/Macbook ma v sebe SATA a pouziva SATA HDD/DVD/SSD a vsetky externe disky v akychkolvek BOXoch su SATA. Netreba medzi nimi ziadnu spomalujucu elektorniku a v pripade 2,5″ HDD staci len 5V napajanie z USB. Vsetci vyrobcovia to pochopili a maju modeli s E-Sata a pritom to vobec neznamena velky kredenc. E-Sata je aj v malych NB. A mozes mi napisat v kolkych sucasnych modeloch sa da pouzit Express Card / e-SATA karta?
Teraz trosku ironicky: Apple mozno pride s nejakou novou inovaciou a este skrati kablik na redukciach Mini DisplayPort to DVI Adapter aby bol kratsi ako sucasnych 5 cm. To kvoli tomu, aby ked ma clovek MB na podstavci kvoli chladeniu, ten kabel s tym tazkym velkym spojom DVI/DVI pekne visel vo vzduchu nad stolom a tahal ten maly Mini Display Port konektor nadol. Neviem preco ta redukcia by nemohla mat 30 ci 40 cm a mohol byt na stole poriadok a nemusel by pri MB byt nejaky obuch zo spojenia DVI konektorov? Keby bola dlhsia dal by sa pekne ten spoj skryt, posunut pod stol alebo v pripade MB na podstavci (ako mam ja) sa to mohlo schovat za MB.
Nemyslim to zle, ale ako som uz par-krat pisal v tomto fore, aj ked je Apple velky inovator, vizionar a prinasac novych napadov meniacich svet, nad niektorymi vecmi v podani Apple len krutim hlavou.2. januára 2010 o 22:43 #187437marek
Účastník (Participant)hmmm, neviem ci rozdiel fw800 a e-sata v rychlosti je premna az tak podstatny
mne osobne skor vadi zdroj, pripadne dalsi usb kabela to usb niekedy ani nemusi stacit :-)
napriklad na toto to urcite nestaci, utiahne to len fw
http://www.lacie.com/intl/products/product.htm?pid=11271povodne som dokonca do macpro kupil esata kartu, ale casom ma to kazdodenne pripajanie a odpajanie otravneho e-sata konektora a aj zdroja tak otravilo, ze som aj na macpro s esata kartou pripajal ako fw800
a ked porovnam technicke vyhotovanie esata a fw800 konektora, tak aj to pripajanie ide lasie na fw :-)
2. januára 2010 o 22:46 #187438marek
Účastník (Participant)a este k progresu, na macoch sa uz dlhe dlhe roky pouziva dvi konektor na pripojenie monitorov, ked vidim na sucasnych notebokoch vga konektor tak mi to pripomina obdobie 10 rokov dozadu :-)
ono je to asi o tom ze akou cestou sa vyrobca pocitacov vyberie a co preferuje a nakolko aj svojich uzivatelov „vychovava“ resp nuti prechadzat na novsie technologie
-
AutorPríspevky
- Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.