Prvé Apple zariadenia s 2nm čipmi uvidíme už budúci rok

Čoraz viac sa zdá, že Apple stihne uviesť na trh prvé zariadenia s 2nm čipmi už budúci rok.

Dobré správy pritom pochádzajú priamo od technologického šéfa firmy TSMC, Zhanga Xiaoganga. Tvrdí, že vývoj 2nm technológie napreduje hladko a firma tak bude schopná zahájiť masovú výrobu 2nm čipov už v roku 2025.Výroba dokonca napreduje tak dobre, že výnosnosť napĺňa terajšie očakávania na 90%. Je preto zrejmé, že TSMC dokáže naplniť plán presne podľa záujmov svojho najväčšieho klienta, Applu.

TSMC je pritom exkluzívnym výrobcom čipov pre spoločnosť Apple už niekoľko rokov. Ako jediný totiž dokáže pokryť vysoké nároky kalifornského gigantu, či už je reč o výrobných kapacitách, rozvoji alebo výrobných nákladoch. Spoločnosť tak v roku 2023 začala vyrábať 3nm čipy A17 Pro a sériu M3, a už súčasná platforma M4 využíva vylepšený proces druhej generácie. Na rovnakej technológii bude pritom postavený aj čip A18, ktorý uvidíme aspoň v budúcom iPhone 16 Pro.

Nový 2nm proces, ktorý zatiaľ nemá konkrétne špecifikácie, využíva technológiu Gate-All-Around (GAA) a kvôli technickej náročnosti sa očakával odklad na rok 2026. Špekulácie však dementovalo samotné vedenie TSMC. Od nových čipov sa očakáva, že by mohli ponúknuť nárast výkonu o 10-15% a redukciu spotreby energie o 30% pri zachovaní rozmerov čipu.

Zdroj: Business Korea

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť