Apple predstavil tvOS 18, ale aj nový firmvér pre HomePod a AirPods

Spoločnosť Apple predstavila sériu operačných systémov pre zariadenia do domácnosti. Najviac zmien pochopiteľne prináša systém tvOS 18.

Aplikácia Apple TV predstavuje vstupnú bránu do sveta filmov a seriálov. A táto brána bude ešte lepšia vďaka funkcii InSight. Nová funkcia zobrazuje aktuálne informácie o hercoch, postavách a hudbe vo filmoch a seriáloch v službe TV+ a to v aktuálnom čase. Keď vám príde nejaký herec povedomý, môžete jednoducho kliknúť na podrobnosti o ňom a dozviete sa, v akých filmoch hral, prípadne ak sa vám páči skladba a páči sa vám, môžete si ju pridať do playlistov v Apple Music. V prípade, že používate iPhone ako ovládač pre svoju Apple TV, potom môžete využiť obrazovku telefónu na zobrazenie týchto informácií, aby neprekrývali vašu obrazovku.

Funkcia Enhance Dialogue využíva strojové učenie na zvýraznenie dialógov v seriáloch, pokiaľ sú ťažko počuteľné. Toto funguje na modeloch Apple TV 4K v kombinácii s ľubovoľným výstupom, či už je reč o vstavaných TV reproduktoroch, HDMI reproduktoroch, AirPods či HomePode. Rovnako tak bude funkcia dostupná aj na ostatných bluetooth reproduktoroch či na iPhone a iPade.

Titulky boli vylepšené tak, aby sa zobrazovali automaticky v správnom čase na správnom mieste. Napríklad, ak je vo filme scéna v inom jazyku, než je nastavený jazyk zariadenia. Alebo ak stlmíte zvuk obrazovky, prípadne pretočíte obsah dozadu a potrebujete zasvätiť do deja.

Operačný systém tvOS 18 tiež prináša podporu 21:9 formátu pri sledovaní filmov a seriálov na projektoroch. Systém tiež prináša nové šetriče obrazovky, nazvané Portréty, TV a Filmy, ale aj Snoopy, ktorý sa objavil už ako ciferník pre Apple Watch v predošlej verzii operačného systému watchOS.

Apple tiež sľubuje vylepšenia pre FaceTime hovory. V príprave je kvalitnejší zážitok z používania Continuity kamery. Užívatelia v USA a Kanade pre zmenu ocenia živé titulky, takže budete môcť mať otitulkovaný hovor. Platforma Apple Fitness+ bola opäť redizajnovaná, aby ponúkala čo najlepšiu a najprehľadnejšiu databázu cvičení.

Vylepšenia prichádzajú aj na reproduktory HomePod a HomePod mini. SharePlay prehrávanie je vylepšené, po novom bude môcť hudbu ovládať ktokoľvek, kto je zúčastnený v SharrePlay relácii. K nej sa dá prihlásiť podržaním jedného iPhonu v blízkosti druhého, alebo oskenovaním QR kódu na obrazovke pozývajúceho užívateľa. Funguje to navyše aj v prípade, že pozvaní užívatelia nemajú predplatné Apple Music.

Novinkami nabitá bude aj aplikácia Domácnosť v systéme iOS 18. Prináša hosťovský prístup, s ktorým môžete svojim hosťom udeliť dočasný prístup k zámkom, garážovým dverám a ďalším bezpečnostným prvkom. Okrem udelenia prístupu môžete hosťom nastaviť konkrétne časy prístupu, čo je praktické napríklad pre rodiny s opatrovateľkami alebo ľudí a firmy, ktoré si platia upratovačky. Rovnako tak môžete u hostí sledovať históriu aktivity. Čerešničkou na torte je automatické odomykanie dverí, ak ste v dosahu 6 stôp (1,8 metra).

Aplikácia Domácnosť tiež bude zobrazovať lepšie informácie o využití elektriny v domácnosti, kde to však bude limitované na firmy, ktoré s Applom uzatvoria spoluprácu. Prvou takou je kalifornská Pacific Gas & Electric Company. Do inteligentnej domácnosti tiež pribudla podpora pre robotické vysávače. Zavŕši to podpora Spatial Audio zvuku pre AirPlay zariadenia, presnejšie pre HomePod a kompatibilné zariadenia tretích strán.

Novinky prichádzajú aj pre slúchadlá AirPods Pro. Tie sa dočkajú lepšej integrácie Siri so Siri Interactions, kde užívatelia budú môcť využívať pohyby hlavou na komunikáciu s hlasovou asistentkou. Už len dvojica gest – áno a nie – umožní reagovať na prichádzajúce hovory, interagovať so správami či spravovať upozornenia aplikácií bez nutnosti rozprávať. Tieto novinky budú dostupné iba na modeloch s čipom H2. Relevantnou novinkou je aj podpora izolácie hlasu, vylepšujúcej kvalitu zvuku pri rozprávaní tým, že odstraňuje a potláča okolitý šum. Využíva sa na to opäť čip H2, prínos to však má pre obe strany hovoru. Technológia personalizovaného priestorového zvuku s podporou dynamického trekingu hlavy bude dostupná aj pre AirPods 3. generácie, AirPods Pro a AirPods Max. Poslucháči AirPods Pro ocenia tiež podporu pre 16-bit 48kHz zvuk. Apple kvôli tomu navyše sprístupnil nástroje pre vývojárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť