Pantone končí spoluprácu s Adobe, bude potrebné predplatné

Vzorkovníky Patone boli súčasťou balíka aplikácií od Adobe niekoľko desiatok rokov. To sa však teraz zmenilo a nie sú to najlepšie správy.

Farebné knižnice slúžili na presné definovanie farieb pre tlačové výstupy podľa fyzických vzorkovníkov. Pantone a Adobe mali doteraz dohodu, že knižnice budú dostupné bezplatne v rámci softvéru Adobe CC. Pantone sa však rozhodol túto dohodu ukončiť a prejsť na model predplatného, ktoré vychádza buď 15$/mesačne alebo 90$/ročne.

Podľa dostupných informácií spolupracovali obe spoločnosti od 90. rokov, z toho však viac ako poslednú dekádu nedostali softvérové vzorkovníky novú aktualizáciu a teda v nich chýbalo množstvo nových odtieňov Pantone. Preto podľa Pantone prišli obe strany k rozhodnutiu odstrániť neaktuálne knižnice za účelom kvalitnejších služieb pre používateľov.

K tomu ako bude vyzerať práca so súbormi, ktoré obsahujú Pantone farby, firma uviedla, že budú naďalej dostupné. Už teraz však vidno, že realita je od tohto stanoviska odlišná. Používatelia hlásia, že ich programy po otvorení takéhoto súboru informujú o tom, že Pantone odtiene použité v rámci neho boli nahradené čiernou kvôli zmenám v licencovaní medzi Pantone a Adobe.

V niektorých prípadoch dokonca nepomohlo ani pripojenie Pantone licencie v rámci Photoshopu. Situáciu podrobnejšie popisuje nasledovné video od lektora Iaina Andersona, ktorý v ňom ukazuje aj rôzne alternatívne riešenia situácie.

zdroj: Pantone

cover: Unsplash/Christina Rumpf

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.