Apple predstavil AirTag, najhoršie strážené tajomstvo za posledné roky

Apple AirTag
Apple konečne oznámil svoje najhoršie strážené tajomstvo – AirTag.

Prvou hardvérovou novinkou tohtoročného Apple eventu sú polohové trackery Apple AirTag, ktoré môžeme právom označiť za najhoršie strážené tajomstvo spoločnosti Apple. Faktom je totiž, že o existencii doplnku sme sa dozvedeli už pred ohlásením iPhone 11, a spoločnosť Apple navyše kvôli tomuto vtedy ešte neohlásenému produktu čelila obžalobe zo strany výrobcov Tile Trackeru.

Samotný produkt bude presne taký, ako môžeme od Applu očakávať. Elegantný, premyslený, a zároveň chrániaci súkromie užívateľov. Užívatelia si nemusia zvykať na nič nové, trackery sú prepojené s existujúcou aplikáciou Find My, dostupnou pre iOS, Mac aj internetový prehliadač.

AirTag pozostáva z nehrdzavejúcej ocele, a má certifikáciu IP67 odolnosti voči vode a prachu. A to aj napriek tomu, že má ľahko vymeniteľnú mincovú batériu. Zároveň disponuje vstavaným reproduktorom pre jednoduchšie nájdenie stratenej peňaženky, kľúčov či tašky. A práve preto si užívatelia môžu trackery po spárovaní s iPhonom ľubovoľne pomenovať. Mimochodom, spárovanie trackeru s iPhonom je takisto jednoduché: stačí ho priložiť k svojmu iPhonu, a okamžite sa pripojí, podobne ako AirPods.

Užívatelia iPhone 11 a iPhone 12 môžu využiť funkciu Precision Finding, postavenú na ultra-širokopásmovom čipe U1 dostupnom ako v AirTag trackeroch, tak v uvedených telefónoch. Funkcia komunikuje cez U1 čipy, a zároveň využíva ARKit, akcelerometer, gyroskop a kameru na to, aby sa užívatelia dostali na milimeter presne k hľadanej veci.

Zaujímavosťou v prípade totálnej straty je prepojenie so sieťou Find My. K nej totiž pristupuje miliarda Apple zariadení a tie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti stratenej veci a majú zapnutý Bluetooth, dokážu vyslať anonymný signál naspäť k majiteľovi. A funguje to aj vtedy, keď užívateľ prehodí tracker do Strateného režimu.

V prípade, že niekto nájde stratenú vec s AirTagom, po priložení k iPhonu alebo inému zariadeniu s NFC sa objaví na danom zariadení odkaz na webovú stránku s kontaktom užívateľa, za predpokladu že ho tam užívateľ uverejnil.

Produkt je prepojený aj s funkciami prístupnosti a VoiceOver. Užívatelia so zhoršeným zrakom alebo úplne nevidiaci sa tak môžu nechať navigovať k svojim položkám pomocou hlasovej navigácie, ako napríklad: “AirTag sa nachádza 3 metre vľavo.”

Čo sa týka ochrany súkromia, tu Apple spravil niekoľko vylepšení. V prvom rade, vovnútri AirTagu sa neukladá história pohybu ani lokácia. Komunikácia so serverom Find My je šifrovaná na oboch koncoch, vďaka čomu môže k informácii o polohe pristupovať len majiteľ. AirTag tiež pravidelne refreshuje svoje Bluetooth identifikátory, aby sa predišlo nechcenému sledovaniu polohy. iOS zariadenia tiež vedia zistiť a upozorniť, keď sa nejaký AirTag pohybuje bez majiteľa. A v prípade, že je AirTag dlhodobo odlúčený od svojho užívateľa, začne vydávať zvuky, aby na seba upútal pozornosť.

Špecialitou je, že užívatelia si môžu zosobniť AirTag bezplatným gravírovaním pri nákupe cez Apple.com alebo aplikáciu Apple Store. Na výber je buď vlastný text alebo 31 emoji smajlíkov. V ponuke voliteľných doplnkov však nebudú len AirTagy, ale aj doplnky pre ne. Samotný Apple ponúkne kľúčenky a pútka z kože alebo plastu.

K dispozícii bude aj špeciálna AirTag Hermès edícia pozostávajúca z kľúčeniek, štítkov na batožinu aj príveskov na kabelku, a to spolu s dizajnovo upraveným trackerom, na ktorom spolupracoval Apple s módnou značkou.

Čo sa týka príslušenstva, AirTag bude dostupný buď samostatne za $29 alebo v sade 4 kusov za $99. A hoci je cena samotných AirTagov prijateľná, Apple si maržu nenechá ujsť na príslušenstve. Za silikónové pútko tak zaplatíte ďalších 29 dolárov, za koženú kľúčenku 35 dolárov a za kožené pútko 39 dolárov. Tu sa už jedná o cenu za jeden kus. Celý produkt bude dostupný od 30.04. a vyžaduje iOS 14.5 alebo novší.

komentárov
  1. V clanku chyba informacia o vydrzi baterie. Pri beznom pouzivani v nom baterka CR2032 vydrzi vyse 1 rok a da sa lahko vymenit.

    4
    0
  2. Ja len pripomeniem, ze to funguje aj mimo dosah vaseho iPhone pomoscou mesh siete vsetkych iPhonov na svete so zapnutym Blutooth a iOS 14.5. Takze u nas to asi az take zhave nebude kedze skoro kazdy ma handroid. NA druhej strane ak najde androidak vec s airtagom tak moze na neho poklepat a cez NFC sa da vycitat adresa a telefon majitela takze moze aspon zatelefonovat.

    2
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Tajomstvo úspechu slúchadiel AirPods

Keď Apple v roku 2016 predstavil prvé bezdrôtové slúchadlá AirPods, odprezentoval ich s veľkou skromnosťou a venoval im len 5 minút času na pódiu. Bolo to veľmi neobvyklé, pretože nové produkty boli zvyčajne sprevádzané veľkolepými prezentáciami a masívnou mediálnou kampaňou. Aj napriek tejto skromnosti sa malé biele slúchadlá stali fenoménom a jednými z najpredávanejších v histórii. Aké je ich tajomstvo úspechu?
pokračovanie článku

Apple po 10 rokoch zrušil vývoj vlastného auta

Písal sa rok 2014. Svetlo sveta uzreli prvé hodinky Apple Watch, svet si robil srandu z ľahko sa ohýbajúceho iPhone 6 Plus a na internete sa objavili informácie, že Apple vyvíja vlastné auto.