Zostaň zdravý: Lekári a vývojári prišli s užitočnou apkou

Anonymná mobilná aplikácia dokáže používateľov informovať o kontakte s pozitívnymi pacientmi. Dokáže tak aj bežným ľuďom poskytnúť spoľahlivé a anonymné info o výskyte vírusu.

Aké sú hlavné funkcie apky?

Aplikácia vám pomáha lepšie sa chrániť pred šíriacim sa vírusom tak, že vás prostredníctvom informácií podporuje v dodržiavaní karantény.

Ak sa vyskytnete v blízkosti registrovanej infekcie (do 50m), apka vás na to upozorní

Takisto vám oznámi stretnutia s infekciou aj spätne (z posledného obdobia) ak ste sa nachádzali v blízkosti niekoho, koho výsledky na COVID-19 prišli pozitívne.

Tieto udalosti sa zobrazujú v rámci apky na mape. Bude na rozhodnutí používateľa, ako informácie vyhodnotí a či sa napríklad v situácii, kedy sa nachádzal na miestach s výskytom vírusu rozhodne otestovať hneď alebo až po nástupe príznakov.

Objednanie testu aj výsledok v aplikácii

Možnosť nechať sa otestovať na COVID-19 je možné zvoliť aj priamo z apky. Do nej vám následne aj príde informácia o výsledku. Bez toho, aby ste museli niekam chodiť či telefonovať.

V prípade, že konkrétny anonymný identifikátor bude vyhodnotený pozitívne, apka upozorní ostatné identifikátory, ktoré sa v poslednej dobe nachádzali v jej blízkosti. Všetko prebieha anonymne.

Zostaň zdravý vás nesleduje ako je to bežné pri iných aplikáciách. Registruje výlučne stretnutia s inými používateľmi apky. Aplikácia v prednastavenom režime nepozná meno ani telefóne číslo používateľa, takisto nevyžaduje žiadne údaje o vlastníkovi zariadenia. Priorita apky, ktorú spoločne vyvíjajú lekári a programátori, je zrejmá – zastaviť šírenie COVID-19. Podobné aplikácie fungujú aj v Izraeli, USA či Nemecku.

Keďže politika Apple v súvislosti s takto orientovanými aplikáciami vyžaduje oficiálne overenie a schválenie, kým sa ocitne v ponuke App Store, je aj apka Zostaň zdravý v štádiu autentifikácie. Verzia pre Android už je dostupná. Zatiaľ môžete navštíviť oficiálny web.

Autormi aplikácie sú Marek Gogoľ, Juraj Karovič a MUDr. Andrej Thurzo.

komentáre
 1. Nevie niekto aj o takejto appke pre celu europu? Viete, monitorovat len SK nema vyznam, stale chodia ludia cez hranice aj ked su zavrete. A hlavne tie ostatne krajiny maju aktualne data.

  0
  0
 2. No neviem – osobne na tej apke zial nic uzitocne nevidim okrem zberu dat.(aj ten je uzitocny len pre niekoho) Problematicke uzivanie imho – podobne aj cele vyuzitie – napr., niekto kto sa oznaci pozitivne a bude jazdit autom po meste? Ostatny budu saliet ze prisli s niekym do kontaktu? Cista panika.
  Kvitujem, ze su ludia a odbornici, ktori sa snazia nieco robit pre spolocnost a vedia vyuzit svoje poznatky – ale plati ze “cesta do pekla je dlazdena dobrymi umyslami” – a toto je jedna z tych dlazobynch kociek.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Phil Schiller
pokračovanie článku

Phil Schiller nastupuje do dozornej rady OpenAI

Apple a OpenAI už skôr oznámili, že spoločnosti si nebudú navzájom nič platiť za to, že iOS 18 a macOS Sequioa ponúknu čiastočnú integráciu ChatGPT do svojho inteligenčného rozhrania. No zadarmo to predsa len nebude.