iPadOS je tu. Čo ponúka?

Apple včera vydalo nový operačný systém, ktorý je špeciálne navrhnutý pre iPad. Prináša viacero zmien aj vylepšení, ktoré majú posunúť používanie zariadenia na novú úroveň.

Update je bezplatne dostupný cez Nastavenia / Všeobecné / Aktualizácia softvéru. Kompatibilný je s všetkými Pro modelmi, iPad mini od 4. generácie, iPad od 5. generácie a v prípade modelov Air od 2. generácie.

Samostatnou cestou

Nový softvér sa oddelil od iOS, obsahuje však takmer všetko čo jeho starší súrodenec ponúka vo svojom najnovšej verzii s označením 13.1. K tomu pridáva niečo navyše, v podobe funkcionality navrhnutej priamo pre iPady.

Prvou zmenou je nový vzhľad Home Screen, ktorá vďaka menším ikonkám prináša viac aplikácií na jednej obrazovke. Zároveň je možné pridať Today Widgets na ľavú časť obrazovky v rámci Home Screen, aby ste ich mali poruke.

Multitasking

Funkcie súvisiace s multitaskingom ako Split View či slide medzi náhľadmi aplikáci tiež prichádzajú s vylepšením. Tým je možnosť mať otvorených viacero okien rovnakej aplikácie.

Pri slide medzi otvorenými aplikáciami sú tieto appky zoradené na štýl kariet v zástupe. Novinkou je aj možnosť zobrazenia všetkých okien konkrétnej appky s možnosťou následného výberu toho, ktoré vás zaujíma.

Treba podotknúť, že širšia paleta organizácie a prepínania medzi aplikáciami, znie na prvé prečítanie super, ale treba sa pripraviť aj na to, že v prvých chvíľach práce s novými možnosťami sa človek cíti trochu stratený. Nie vždy odhadnet, ako systém na dané gesto či akciu zareaguje. Reč je však primárne o pokročilých funkciách, ktoré treba postupne objaviť a osvojiť si. Ako pri každom novom softvéri.

Externé úložiská, desktop web aj nové skratky

iPadOS umožňuje po novom pripájať externé disky v rámci aplikácie Súbory. Nový OS pre iPad ponúka viac ako tri desiatky klávesových skratiek.

Pri prehliadaní webu v rámci Safari, sa vám na obrazovke objav vždy desktop verzia stránky. Keď je reč o natívnom Apple prehliadači, ten má aj nové spravovanie stiahnutých súborov.

Vyznačovanie a úpravy textu

Ak chcete v iPadOS niečo vyznačiť, pridať popisky a podobne, stačí využiť funkciu Markup podobne ako v OS. Stačí využiť Apple Pencil – poklepaním na displej sa funkcia otvorí. Vyznačovať môžete na weboch, dokumentoch, mailoch a samozrejme screenshotoch.

Redizajnom prešlo aj Markup menu, ktoré poskytuje rýchlejšie ovládanie a novinku v podobe nástrojov pravítko a guma pre objekty aj pixely.

iPad v rámci nového OS ponúkne všetky nové možnosti pre úpravu textov pomoc gest, ktoré sú známe z iPhone. Niektorým však odozva tejto funkcionality môže prísť nie vždy presná a možno ich viac osloví gesto ťuknutia tromi prstami, ktoré vyvolá roletu s ponukou viacerých úprav textu na jednom mieste.

komentár
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť