Apple Card má podľa niektorých diskriminovať ženy

Platobná karta od Apple je aktuálne pod drobnohľadom. Dôvodom sú pochybnosti o rovnoprávnosti pokiaľ ide o pohlavie.

Tie vznikli v dôsledku situácií, kedy mali muži k dispozícii vyšší limit na kreditke ako ich polovičky. V niektorých prípadoch šlo o desať či dokonca dvadsaťnásobok sumy, ktorú Apple Card ponúkla ženám. Šlo pritom o prípady manželských párov, ktoré mali podobné finančné zázemie a ich majetok bol v spoločnom vlastníctve.

Vecou sa začali zaoberať aj úrady, ktoré v súčasnosti skúma, či algorytmus pre prideľovanie limitov porušuje zákon, ktorý zakazuje takúto diskrimináciu. Goldman Sachs, ktorý sa na chode platformy spolu s Apple podieľa, uviedol, že okolnosti ako pohlavie nikdy neboli rozhodujúcim faktorom v takýchto situáciách. 

komentárov
 1. Tak toto je fakt choré! Akú dobu to žijeme, že sa niekto s týmto zaoberá. Hrúza… Nie sú dôležitejšie veci na svete?

  0
  0
 2. @Siso Konkrétne čo je na tom choré? Prečo by sa to nemalo riešiť? A ak sú aj dôležitejšie veci na riešenie, tak ako klimatickú krízu alebo hospodársku recesiu ovplyvní to, ak ženy (alebo hocijaká iná diskriminovaná skupina) nebudú diskriminované?

  0
  0
 3. Veď limit na kreditke sa vypočítava podľa daného vzorca čo to má s diskrimináciou? Výpočet neberie ohľad kto to je – môže to byť aj opica, ak spĺňa parametre. Priatelia treba niekedy používať aj rozum nie len byť ovca, ktorá si prečíta, že údajne podľa niektorých…. Poprosím Vás všetkých o zdraví úsudok.

  0
  0
 4. Asi na to maju dovod. Aj ja by som si ako bankovy dom robil dlhodobe statistiky na vyhodnotenie rizika. Dnes si zdrava zena s prijmom a zajtra mozno na materskej.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť