Recenzia: MacBook Air s Retina displejom

Jeden rok v technológii by sme mohli prirovnať k 10-tim ľudským rokom a preto, keď Apple konečne oznámil nový MacBook Air, nastal čas poslať svojho štyridsiatnika do výslužby. Verím, že by ešte vydržal, ale nová generácia ponúka za hrsť atraktívnych noviniek. 

| UNBOXING

Zážitok s každým Apple zariadením začína v momente, kedy ho rozbalíte. Pri novom MacBooku Air to nie je žiadna výnimka. Prekvapilo ma ale, že krabica sa otvárala veľmi ťažko. Vysúvanie vrchnej časti krabice mi tak trvalo dobrých päť minút, než som konečne zhliadol jej vnútro.

Tam som už zahliadol čerstvú novinku: vo fólii bol zabalený nový Air, už na pohľad menší a tentoraz aj v novej farbe. Po novom je už aj MacBook Air dostupný vo viacerých farebných prevedeniach a okrem klasickej striebornej máme teraz na výber aj seriózne pôsobiacu vesmírnu šedú a ružovo zlatú, ideálnu pre nežné pohlavie.

Balenie produktu sa inak drží tradičnej receptúry: vytiahnete notebook a príslušenstvo pod ním. Tentoraz tu natrafíme na 30W napájací adaptér, USB-C kábel a papierovú krabičku s rýchlym manuálom. Novinkou je, že namiesto tradičných bielych nálepok teraz v balení počítača nájdete také, ktoré farbou odpovedajú farbe počítača. Z balenia však zmizla predlžovačka, umožňujúca napájanie MacBooku aj na väčšiu vzdialenosť. Cením si ale skutočnosť, že USB-C kábel je separátny a dá sa tak použiť napríklad na pripojenie príslušenstva alebo občasné dobíjanie Airu z iMacu, ale to nie je odporúčaný spôsob dobíjania batérie.

| DESIGN

Najrazantnejšou zmenou si prešiel dizajn. MacBook Air teraz vyzerá prakticky rovnako ako MacBook Pro bez Touch Baru, rozdiely sú len minimálne. Súvisia napríklad so zachovaním zužujúceho sa tvaru alebo s pridaním Touch ID, ktoré bolo doteraz výsadou MacBooku Pro s Touch Barom. Týmto vlastne MacBook Air v praktickej funkcionalite (v kombinácii s cenou) prekonáva hneď dvoch súrodencov a jedného rovno robí irelevantným.

Totožnosť dizajnu s inými modelmi ale polarizovala komunitu. Tí, ktorí už majú Pro, zrejme z redizajnovaného Airu neostanú ohúrení. Pokiaľ ste ale takmer nepretržite pracovali štyri roky s Early 2014 modelom, zmena dizajnu je viac než vítaná. Predsa len je to pohľad na niečo nové, svieže a pretože sú teraz na výber aj dve nové farby, človek ľahko vykĺzne zo stereotypu.

MacBook Air 2018

Aby som dizajn priblížil, na rozdiel od predchodcu má čierny rám okolo displeja, výduchy reproduktorov po bokoch novej Butterfly klávesnice, Force Touch trackpad a Touch ID. Namiesto širokej palety konektorov sa uskromnil len na dvojicu Thunderbolt 3 (USB-C) portov na ľavom boku a 3,5mm jack na pravom. Futuristické konektory sú fajn a očakávam, že s pribúdajúcimi rokmi sa začnú využívať viac, no dnes tu sú priskoro. Ak vezmeme do úvahy, že Air bol vždy ideálnym zariadením pre študentov, nemožnosť pripojiť flashku či pamäťovú kartu bez redukcií a čítačiek považujem za fuck up.

Opustenie starých konektorov tiež umožnilo zúžiť MacBook Air o 16%, ale nebyť toho, že mi je táto zmena prezentovaná, ani by som si ju nevšimol. Už pôvodný Air bol veľmi tenký a tento je… tenší. Zmenu v každodennom používaní však spôsobia menšie rozmery a váha, výsledkom čoho bude nový Air v puzdre od toho starého lietať zo strany na stranu a teda sa znižuje aj potenciálna bezpečnosť pri pádoch.

MacBook Air 2018

| DISPLEJ

Veko nového MacBooku si prešlo kompletnou zmenou a okrem toho, že mu už nesvieti logo (zbohom, nálepka Homera Simpsona L), tak pribudla dlho požadovaná novinka: Retina. Inak povedané, Air konečne dobehol dobu a počítač ponúka 13.3-palcový displej s rozlíšením 2560×1600 bodov. No kým pri iných modeloch Apple skrátka ponúkol štyrikrát viac pixelov, tu len trikrát. Predošlý model mal totiž rozlíšenie 1440 x 900 bodov. Všetky 13-palcové notebooky spoločnosti tak dnes majú jednotné rozlíšenie. Napriek tomu je kvalita displeja úchvatná a je jedno, či tu budete pozerať videá, triediť fotografie alebo pracovať so Safari a Office, vždy budete mať nádherný pohľad.

Displej si tiež zachoval jas 300 nitov, čo sa odrazí aj na spektre podporovaných farieb. Nový MacBook Air nepodporuje 10-bitové DCI-P3 farby, užívatelia si musia vystačiť s sRGB farebným gamutom. Verím, že väčšine ľudí to problém nebude robiť, ale ak ste fotograf, pracujete s Photoshopom a špekulovali ste nad novým Airom, potom rátajte s kompromismi v oblasti množstva zobrazovaných farieb. Prakticky to môžete vidieť na tomto obrázku. Kým na iMacoch alebo MacBooku Pro (ktorého displej dosahuje 500 nitov) uvidíte logo WebKit, na MacBooku Air uvidíte len červenú farbu. Pri iných fotografiách sa ale snaží dosiahnuť rozdiely medzi sRGB a P3 štandardom, takže za to mu patrí plusový bod.

| V PRAXI

MacBook Air je v základnej konfigurácii osadený dvojjadrovým Core i5 s 1.6GHz procesorom, 8GB RAM a integrovaným grafickým čipom Intel UHD 617 s prístupom ku 1536MB grafiky. Na pasívnu prácu to stačí, ale ak by ste chceli používať niečo zložitejšie na CAD alebo prácu s videom, už to môže mať negatívny dopad na dlhodobú životnosť zariadenia. A ak už nie na zariadenie ako také, tak na LED-ky pod klávesnicou, ktoré by mohli niesť časom známky pripálenia z vrelých čipov uložených pod nimi. A o koľko výkonu viac môžu užívatelia čakať? Na testovanie sme použili GeekBench 4. V CPU teste získal nový MacBook Air 3877 bodov v single-core a 7802 bodov v multi-core CPU teste, zatiaľ čo grafický modul Intel UHD 617 obstál v OpenCL teste s 20908 bodmi.

Oproti tomu môj predošlý MacBook Air, customizovaný Early 2014 s 8GB RAM namiesto štyroch, dosiahol v CPU teste 3083 bodov v single-core, 5111 bodov v multi-core a nakoniec 16393 bodov v OpenCL teste. Znamená to teda, že štyri roky pokroku so sebou priniesli zhruba 50% výkonnejšie CPU25% výkonnejšiu grafiku. Na vedomie však treba brať aj fakt, že nový Air musí renderovať obraz v ďaleko vyššom rozlíšení, takže to, čo je na papieri, sa v každodennej praxi výrazne neprejaví.

MacBook Air Late 2018 Benchmark
Nový MacBook Air dosahuje až 7800 bodov v multi-core teste (GeekBench 4)

No napriek tomu, že som na počítači zatiaľ nerenderoval 4K video ani nepracoval s Photoshopom, počítač sa zvykne hriať už len keď používam Word a 10 tabov v Safari vrátane zahraničných tech webov, Aktualít a Wikipedie. Okrem toho mám na Macu zapnutý na pozadí aj systémový Mail, iTunes, aktívnu funkciu Hey Siri, ale aj aplikácie tretích strán: OneNote, Slack a Skype. Prakticky teda hovoríme o aplikáciách, ktoré by nemali mať na Mac žiaden výrazný vplyv. Napriek tomu mi ale Mac už niekoľkokrát pri tejto pasívnej činnosti začal fučať.

Vinníkom sa v tomto prípade zdá byť viacero faktorov: Robí to len Word, a len po tom, ako som nainštaloval systémový update macOS 10.14.1 Supplemental Update vydaný špeciálne pre nový MacBook Air. Tento update síce opravil problém so zobrazovaním % batérie, ale pribudol pre zmenu spomínaný problém, že sa mi Mac hreje pri práci s Office. Tak snáď nabudúce.

Tento problém je tiež zrejme dôvodom, prečo som sa s výdržou batérie nového MacBooku Air nedostal na sľubovaných 12 hodín batérie, ale len na zhruba 9 hodín a 50 minút, kým sa vybil. Oproti predošlému modelu to pokladám za výrazný downgrade, keďže ten mi v čase kúpy vydržal na jedno nabitie v závislosti od používania aj 14 hodín, teda o celé dve hodiny dlhšie, než Apple avizoval – a to som na ňom robil všetko. Počúval hudbu v iTunes, písal striedavo v Office a iWork a browsoval v Safari.

Pravdaže po štyroch rokoch neustáleho používania a 920 cykloch bola batéria dostatočne vyšľahaná na to, aby vôbec bola rada, že je rada. No dobre, tak nie celkom – na jedno nabitie vydrží ešte zhruba tri hodiny. Ak sa ale zamyslím nad tým, že mi v čase písania recenzie vydrží nová batéria o zhruba 25% menej, než nová pred štyrmi rokmi. Aj preto sa neviem zbaviť pocitu, že celková životnosť batérie nového MacBooku bude o niekoľko mesiacov nižšia.

MacBook Air 2018

Keďže s Airom pracujem tak, ako pracujem, som dennodenne v styku s novou Butterfly klávesnicou. Prvé verzie mali problém so zasekávajúcimi sa klávesami: stačilo, aby sa pod písmená dostalo čo i len trochu viac prachu a problém bol na svete. Apple ale sľubuje, že Butterfly mechanizmus tretej generácie je odolnejší voči banalitám a preto by mal aj viac vydržať, keď s ním aj bude človek pracovať v prašnom prostredí. Pravdou je ale aj to, že Mac je na trhu iba krátko a preto môžeme v tejto chvíli len tipovať, ako dlho bude klávesnica odolná predtým, než ju bude treba poslať do servisu. A aj keď nechcem moc pochybovať o kvalite produktov Applu, posledné roky boli ukážkou toho, že človek musí byť pri jeho inováciách ostražitejší, než v minulosti.

Klávesnica sa používa naozaj pohodlne, aj keď mi chvíľu trvalo, než som si zvykol na novú tenkosť. Omnoho viac si ale pri Butterfly klávesnici cením to, aká je tichá. Obrazne povedané, vedeli by ju prehlušiť aj vaše myšlienky. Stačí, aby ste mali pustenú hudbu alebo boli v trochu hlučnom prostredí a už len cítite jemné vibrácie na prstoch, ktorými aktivujete tento moderný sklápací mechanizmus. Mrzí ma ale, že klávesy sú tentoraz veľmi náchylné na mastnostu a aj keď si ruky často umývam a Mac používam zásadne s čo najčistejšími rukami, po 40 minútach takmer nepretržitého písania som už na jednotlivých klávesoch zbadal lesk degradujúci celkový vizuálny stav počítača. Nuž, asi aj tu Apple použil lacnejšie a menej odolné materiály.

MacBook Air 2018

Apple sa tento rok vydal ekologickou cestou a snažil sa Mac spraviť čo najšetrnejším k prírode. Využíva preto v značnej miere recyklované materiály a dokonca celé hliníkové telo počítača je vytvorené výhradne zo zliatiny recyklovaného leteckého duralu, ktorý v nerecyklovanej forme Apple používa u telefónov od vydania iPhonu 6s. Teraz síce ide o recyklát, ale na jeho stave či kvalite sa to nijako nepodpísalo.

Záverom by som sa ešte pozrel na inú novinku: Touch ID. Spôsob, ako chrániť počítač bez nutnosti zadávať heslo je naozaj príjemný, ale stále tu platí, že pokiaľ Mac nepoužívate viac ako 24 hodín, automaticky sa Touch ID deaktivuje a pri najbližšom odomknutí bude vyžadovať staromódne naťukanie hesla. Praktické je však to, že keď na chvíľu odbehnete od počítača, vrátite sa a on už má zhasnutú obrazovku, stačí vám len priložiť prst a rovno sa presuniete zo zhasnutej zamknutej obrazovky do svojho profilu.

Bohužiaľ, snímač odtlačkov prstov dnes vôbec nevyužijete na zadávanie hesiel,  čo je sčasti vina Applu, sčasti vina WWW. Len pomaly sa na internete začína uvažovať nad zavedením biometrie ako alternatívnemu spôsobu prihlasovania sa na webové stránky. To však neospravedlňuje nemožnosť použiť Touch ID aspoň na autofill hesiel z iCloud Kľúčenky, ktoré by človeka ušetrilo od špekulovania nad tým, ktoré heslo zadať.

| RESUMÉ

Nový MacBook Air s Retina displejom predstavuje nový začiatok pre tento model. Dizajn, displej, Retina aj Touch ID spôsobujú, že nástupca najpopulárnejšieho modelu je drasticky odlišný a človek má pri jeho používaní naozaj pocit, že používa celkom nové zariadenie a nie len nepatrný refresh zariadenia. Pocit novoty však platí len do momentu, než ho začnete porovnávať s inými modelmi v ponuke Applu. No aj tu má aspoň, na rozdiel od modelov v podobnej cenovej relácii, navrch v podobe Touch ID. Ak by ste ale chceli displej vhodnejší na Photoshop, potom by som radšej odporučil priplatiť si tých 150€ a dopriať si P3 displej MacBooku Pro.

MacBook Air 2018

komentáre
 1. Fuck up? To ako vážne? To kto tieto články zchvaľuje? To si myslíte, že všetci teraz používame tie sprosté amerikanizmy?? Autor článku, editor, vydavateľ, to Vám všetkým príde, že v zase slovenského jazyka nemáme dostatok slovíčok na vyjadrenie vašich myšlienok??

  0
  0
 2. nerozumim tomu zobrazovani. asi jsem z nejaky stary doby, kdy se monitor kalibroval. to vase logo na cervenym pozadi je viditelne pri ruznych modech. pokud monitor zkalibruju na nejaky standart, tak uvididim nejaky barvy, ktery se plusminus vejdou do gamutu. viditelny spektrum je preci porad 380 – 750nm a rgb je porad rgb. staci zakroutit krivkama a logo uvidim. kdysi vzniklo barco atp, aby se zobrazovani vlezlo jak do vnimani oka, tak do gamutu neceho, co tiskne. zaroven se ukazalo, ze leskla obrazovka je na číču a smysl ma matny zobrazovaci zarizeni. a ted je to nejak cely uplne naruby a reklama placa po ramenou vyrobce kerej prezentuje voko z Kašparovy krávy. nebo se pletu? mate nejaky objasneni?

  0
  0
 3. a dasli vec. k cemu mi je retina a bambilion pixelu, kdyz mi nezobrazuje monitor realitu? k cemu barvy, ktery nevychazej z reality? vzdyt preci vzdycky slo hlavne o zychyceni reality. que?

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.