iOS 12 prináša dôraz na výkon, Siri a nové aplikácie

iOS 12 sa podľa očakávaní zameriava na zlepšenie výkonu, no k tomu nezabúda pridať aj niekoľko nových funkcií. Redizajnuje apky, vylepšuje Siri a prináša nové Memoji.

Výkon a optimalizácia

Apple si zdá sa vzal kritiku za ostatné mesiace k srdcu a iOS 12 prinesie väčší dôraz na výkon, predovšetkým starších zariadení. Ako príklad Craig Federighi použil iPhone 6 Plus. Otváranie aplikácií a fotoaparátu, vysúvanie klávesnice, či otváranie dialógových okien bude na novom systéme v priemere až o polovicu rýchlejšie.

iOS 12 taktiež vylepšuje spoluprácu s procesorom a dokáže lepšie manažovať jeho výkon pod veľkou záťažou. Ak systém vyžaduje náhly nárast vo výkone, telefón ho poskytne omnoho rýchlejšie, čo sa prejaví na zrýchlených reakciách pri viacerých úlohách.

AR a Measure

Nový systém prinesie vylepšené rozhranie ARKit 2.0, vrátane otvoreného súborového formátu USDZ. Ten umožní implemtáciu AR modelov do rôznych aplikácií ako Apple News, či priamo do Safari.

Rozšírenú realitu využije aj nová apka Measure, pomocou ktorej budete môcť pomocou telefónu merať objekty v reálnom svete. Apka taktiež dokáže automaticky rozpoznávať a merať fotografie.

Nový ARKit v neposlednom rade umožní tvorbu hier a aplikácií s viacerými používateľmi v reálnom čase. Budete tak môcť priamo vidieť svojich spoluhráčov, spolu s rovnakým AR modelom.

Siri Suggestions

Veľa sa toho hovorilo o Siri, ktorá by mala byť v iOS 12 inteligentnejšia. Vyzerá to však, že zlepšenia sa budú týkať len väčšej prispôsobiteľnosti. Apple sa silne inšpiroval nedávno odkúpenou službou Workflow a predstavil vlastnú aplikáciu Shortcuts.

Shortcuts umožnia tvorbu vlastných skratiek a úloh na štýl IFTT. Ak si napríklad kupujete každé ráno kávu, Siri vás na to upozorní notifikáciou, vrátane tlačidla na vykonanie danej akcie. Nastaviť si môžete aj vlastné akcie, vrátane hlasového príkazu. Vývojári však budú túto funkciu musieť najprv integrovať do svojich apiek.

Shortcuts budú fungovať naprieč všetkými Apple zariadeniami, vrátane ostatných iOS zariadení a HomePodu.

Apple News, Akcie, Voice Memos a Books

S novým systémom Apple redizajnoval hneď niekoľko vstavaných aplikácií. Apple News dostávajú nový vzhľad a taktiež integráciu do zabudnutej apky Akcie. Tá sa dočká konečne aj verzie pre iPad, aj keď je otázne, kto o to žiadal. Kalkulačku na iPade stále nemáme.

Apple ďalej redizajnoval Diktafón, ktorý tiež prešiel na iPad a pridal iCloud synchronizáciu. iBooks sa odteraz volajú Apple Books, prinášajú vylepšená Book Store a nový vzhľad. Vodičov zas určite poteší integrácia navigácií tretích strán do rozhrania CarPlay.

Fotky prinesú vylepšené vyhľadávanie, triedenie podľa svetových udalostí a eventov, či novú sekciu For You. Tá bude zgrupovať koláže z minulosti, fotky dňa, či odporúčané efekty. Výrazne uľahčené bude aj zdieľanie fotiek medzi priateľmi.

Notifikácie a Screen Time

iOS 12 bude klásť dôraz aj na naše digitálne zdravie. To znamená, že systém vám bude pravidelne prinášať týždňové zhrnutia, koľko času trávite v danej aplikácií a ako často svoj telefón zapínate. Následne odporúči obmedziť aplikácie, v ktorých trávite priveľa času.

Nastaviť si na ne budete môcť časové limity, po ktorých vypršaní sa apka zamkne. Pribudnú aj podrobnejšie možnosti rodičovského zámku.

Systém bude taktiež inteligentnejší s notifikáciami. V noci vás nechá kľudne spať a na zamknutej obrazovke sa notifikácie neobjavia až do rána, kedy ich zobrazí, až budete pripravený. Notifikácie si tiež budete môcť upraviť priamo z lock screenu. Do not Disturb mód bude možné po novom aktivovať dočasne, alebo podľa lokácie.

Bonusom je konečne možnosť zgrupovať notifikácie podľa aplikácie, ale taktiež podľa ich obsahu, či témy. Ako spoľahlivo budú inteligentné notifikácie fungovať v praxi, však uvidíme až časom.

Komunikácia

Poslednou veľkou novinkou v iOS 12 je podľa Applu komunikácia. Dobrú tretinu prezentácie strávil ukážkou nových Animoji s detekciou jazyka (koala, tiger, duch a T-Rex), no predovšetkým nových “Memoji”. Tie umožnia vytvoriť si vlastný animovaný avatar, ktorý pripomína nedávno predstavené emoji od Samsungu.

Nové emoji využijete napríklad v iMessage, ktorý okrem nich dostane video efekty. Taktiež si nájdu uplatnenie vo vylepšenom FaceTime, ktorý teraz konečne podporuje skupinové vdieohovory. Tie umožnia až 32 volajúcich súčasne, zobrazených v zaujímavom rozhraní. To sa bude dynamicky prispôsobovať podľa toho, kto v konverzácií práve rozpráva. Ak sa chcete úplne odviazať, aplikovať môžete nové Memoji a live video efekty.

Dostupnosť

iOS 12 bude dostupný na všetkých zariadeniach, ktoré podporujú iOS 11. Na jeho inštaláciu tak budete potrebovať iPhone 5s, iPad Air, iPad Mini 2, alebo novší.

Pre vývojárov bude systém k dispozícii už dnes, verejná beta vezia vyjde v najbližších týždňoch. A finálna verzia tradične s novými zariadeniami v septembri.

UložiťUložiť

UložiťUložiť

UložiťUložiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Aké hry podporujú Apple M1?

M1 Pro a M1 Max svojím výkonom určite ohúria. Ako sa ale správajú nové čipy z dielne Apple pri hrách? Tie sú, takisto ako iné komplexné programy náročné na hardvér, aj keď trocha iným spôsobom. Ako si nové čipy M1 dokážu poradiť s hrami a aké výkony dosahujú pri viacerých AAA herných tituloch?