fbpx

Apple čelí žalobe kvôli klávesnici na nových MacBookoch

macbook pro 2016 keyboard gallery1 large 2x 600x357 - Apple čelí žalobe kvôli klávesnici na nových MacBookoch

Sťažnosti na novú motýlikovú klávesnicu v MacBookoch sa objavujú už od jej predstavenia. Teraz sa však vystupňovali v podobe hromadnej žaloby.

Kalifornská právnická firma Girard Gibbs LLP v uplynulých dňoch podala na Apple hromadnú žalobu kvôli zlyhávajúcim klávesniciam u novších generácií MacBookov a MacBookov Pro. Môže za to podľa nich zlý dizajn hardvéru, ktorý po čase umožňuje akumuláciu špiny prachu pod jednotlivými klávesami, kvôli čomu strácajú odozvu.

Takzvanú motýlikovú “butterfly” klávesnicu s plochými tlačidlami a nízkym zdvihom Apple predstavil ešte v roku 2015 na 12“ MacBooku. Neskôr sa dostala aj do 13” a 15″ MacBooku Pro, priniesla však zmiešané reakcie. Okrem sťažností na nízky zdvih kláves sa však objavil aj vážnejší problém.

macbook butterfly motýliková klávesnica
Nové motýlikové klávesy (vpravo) oproti tradičnému “nožnicovému” mechanizmu.

Ako popisuje žaloba, od vydania laptopov sa stovky až tisíce zákazníkov na internetových fórach ako apple.com, MacRumors a Reddit sťažujú na zasekávajúce, či nereagujúce klávesy, alebo divný zvuk pri ich stláčaní. Na stránke change.org má dokonca rovnomenná petícia už cez 20 tisíc digitálnych podpisov.

Server Apple Insider pred pár týždňami zverejnil skvelú analýzu s konkrétnymi údajmi servisných opráv za uplynulé roky. Porovnal pritom servisované klávesnice MacBookov Pro u oficiálnych Genius Baroch, alebo autorizovaných servisoch, a to za rok 2014, 2015 a 2016. Neprekvapivo, v roku 2016 tvorili vadné klávesnice takmer 12 % celkových servisných zásahov, v porovnaní s približne 6 % za predošlé dva roky.

Hromadná žaloba od spoločnosti žiada okamžitú nápravu v podobe finančného odškodnenia zákazníkov a taktiež verejné priznanie tohto problému.

Vlastníte niektorý z novších MacBookov s motýlikovou klávesnicou? Ako ste s ňou zatiaľ spokojný? Vyjadrite sa v komentoch pod článkom.

Zdroj: MacRumors
Viac článkov na tému

8 komentárov

 1. Ivanquo píše:

  Dalsi poznatok, co ma utvrdzuje, ze som dobre spravil kupou mid 2015.
  Toto budem kupovat az na konci zivotnwho cyklu, az poladia aj klavesnicu bude fajn kusok. Baterky su tam stale sulcove?

 2. Vladimír píše:

  Občas sa mi stane že sa zasekne niektorý kláves, ktorý nemá žiadnu odozvu. Naposledy sa mi v priebehu dňa pri písaní textu zasekla klávesa “A” až dvakrát.

 3. Vladimír píše:

  Ešte dodám, je to model MacBook Pro with TouchBar 13” mid 2017

 4. irub píše:

  Ivanquo: Som na tom rovnako. Mohol som ísť do nového ale ja som radšej od kamaráta kúpil ročný MBP 15 2015 a som za to mega rád. Ale tiež pokukujem po novom, len.. tiež čakám na odladenie :D

 5. DrobecTM píše:

  Ja ho mam asi 4 mesiace a zatial nemam problem , priam mi este viac sedi nova klavesnica ako stara a na touchbar som si tak rychlo zvykol ze uz by som nemenil!

 6. edi píše:

  frajerke som kupil Macbook Pro (model 2016), ktory pouziva uz 1,5 roka a s klavesnicou nema problem. Cele je to o tom kolko spiny sa dostane pod klavesy, cize spinduri maju problem s klavesnicou.

 7. Martin píše:

  clovek by nemal zrat hamburger a hranolky nad klavesnicou.. potom bude fungovat ako ma.. krabickozrutom to asi tazko vysvetlit.. ale chyba Apple, mali si to dat do uzivatelskeho manualu ako zaobchadzat z klavesnicou :)

 8. Martin píše:

  s

Pridať komentár

Partneri

Send this to a friend