Apple čelí žalobe kvôli klávesnici na nových MacBookoch

Sťažnosti na novú motýlikovú klávesnicu v MacBookoch sa objavujú už od jej predstavenia. Teraz sa však vystupňovali v podobe hromadnej žaloby.

Kalifornská právnická firma Girard Gibbs LLP v uplynulých dňoch podala na Apple hromadnú žalobu kvôli zlyhávajúcim klávesniciam u novších generácií MacBookov a MacBookov Pro. Môže za to podľa nich zlý dizajn hardvéru, ktorý po čase umožňuje akumuláciu špiny prachu pod jednotlivými klávesami, kvôli čomu strácajú odozvu.

Takzvanú motýlikovú “butterfly” klávesnicu s plochými tlačidlami a nízkym zdvihom Apple predstavil ešte v roku 2015 na 12“ MacBooku. Neskôr sa dostala aj do 13” a 15″ MacBooku Pro, priniesla však zmiešané reakcie. Okrem sťažností na nízky zdvih kláves sa však objavil aj vážnejší problém.

macbook butterfly motýliková klávesnica
Nové motýlikové klávesy (vpravo) oproti tradičnému “nožnicovému” mechanizmu.

Ako popisuje žaloba, od vydania laptopov sa stovky až tisíce zákazníkov na internetových fórach ako apple.com, MacRumors a Reddit sťažujú na zasekávajúce, či nereagujúce klávesy, alebo divný zvuk pri ich stláčaní. Na stránke change.org má dokonca rovnomenná petícia už cez 20 tisíc digitálnych podpisov.

Server Apple Insider pred pár týždňami zverejnil skvelú analýzu s konkrétnymi údajmi servisných opráv za uplynulé roky. Porovnal pritom servisované klávesnice MacBookov Pro u oficiálnych Genius Baroch, alebo autorizovaných servisoch, a to za rok 2014, 2015 a 2016. Neprekvapivo, v roku 2016 tvorili vadné klávesnice takmer 12 % celkových servisných zásahov, v porovnaní s približne 6 % za predošlé dva roky.

Hromadná žaloba od spoločnosti žiada okamžitú nápravu v podobe finančného odškodnenia zákazníkov a taktiež verejné priznanie tohto problému.

Vlastníte niektorý z novších MacBookov s motýlikovou klávesnicou? Ako ste s ňou zatiaľ spokojný? Vyjadrite sa v komentoch pod článkom.

komentárov
 1. Dalsi poznatok, co ma utvrdzuje, ze som dobre spravil kupou mid 2015.
  Toto budem kupovat az na konci zivotnwho cyklu, az poladia aj klavesnicu bude fajn kusok. Baterky su tam stale sulcove?

  0
  0
 2. Občas sa mi stane že sa zasekne niektorý kláves, ktorý nemá žiadnu odozvu. Naposledy sa mi v priebehu dňa pri písaní textu zasekla klávesa “A” až dvakrát.

  0
  0
 3. Ivanquo: Som na tom rovnako. Mohol som ísť do nového ale ja som radšej od kamaráta kúpil ročný MBP 15 2015 a som za to mega rád. Ale tiež pokukujem po novom, len.. tiež čakám na odladenie :D

  0
  0
 4. Ja ho mam asi 4 mesiace a zatial nemam problem , priam mi este viac sedi nova klavesnica ako stara a na touchbar som si tak rychlo zvykol ze uz by som nemenil!

  0
  0
 5. frajerke som kupil Macbook Pro (model 2016), ktory pouziva uz 1,5 roka a s klavesnicou nema problem. Cele je to o tom kolko spiny sa dostane pod klavesy, cize spinduri maju problem s klavesnicou.

  0
  0
 6. clovek by nemal zrat hamburger a hranolky nad klavesnicou.. potom bude fungovat ako ma.. krabickozrutom to asi tazko vysvetlit.. ale chyba Apple, mali si to dat do uzivatelskeho manualu ako zaobchadzat z klavesnicou :)

  0
  0
 7. presne mam macbook air 2015 chcel som 2018 ale ne odradilo ma to ale ani za tym nesmutim viem prečo dobre som urobil ale aj tak macbook air 2015 má naozaj n’ízky zdvih to je postačujúce.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť