Top 24 zaujímavostí o Apple, ktoré ste možno nevedeli

Počet zaujímavostí, faktov a “pikošiek” zo spoločnosti Apple je ozaj veľký. Dnes si zopár z nich predstavíme.  

O tom, že Apple je jedna z najznámejších a najväčších značiek na svete asi hovoriť nemusíme. Každý deň prichádzame do styku s pomocníkmi, ktorí majú príponu i alebo Mac a sprevádzajú nás rôznymi situáciami. Avšak existujú mnohé zaujímavosti o tejto spoločnosti, ktoré určite stoja za zmienku a prekvapia nejedného fanúšika nakusnutého jablka.

Pripravili sme si pre vás zoznam top 24 faktov o spoločnosti Apple, ktoré ste možno nevedeli. Na začiatok pôjdeme zľahka.

#1

iPhone, MacBook, iMac, atď. nie sú zrovna najlacnejší špás. Avšak tu platí staré známe, dostaneš za čo si zaplatíš. Preto, podľa príjmu financií je spoločnosť Apple najväčšou IT firmou na svete. Avšak drží si aj druhé miesto. Apple je druhým najväčším výrobcom mobilných telefónov na svete. Skúsme hádať, kto je prvý vo výrobe mobilov…

#2 

Veľká firma, veľké priestory a veľké továrne. Podľa najaktuálnejší informácií má spoločnosť Apple viac ako 115,000 zamestnancov po celom svete. Predsa len, nie je ľahké stať sa zamestnancom Apple. Musíte mať na to “bunky” a musíte sa Applu páčiť a samozrejme vo vás musia vidieť potenciál. Vtedy sa pripojíte ku 115,000 zamestnancom na svete a budete hrdo nosiť tričko s nakusnutým jablkom.

#3 

Nie je síce slušné hovoriť, koľko človek zarobí, ale predsa len, povedzme si pravdu. Mnoho ľudí zaujíma, koľko taký Apple Genius zarobí. Podľa informácií sa ročný plat zamestnanca Apple pohybuje okolo 125,000 amerických dolárov. V prepočte asi 115,700€. Celkom slušné, nie? Za to sa určite dá kúpiť niečo…

#4

iPhone je veľmi obľúbeným spoločníkom dospelých, tak ako je snom nie jedného tínedžera. Mnoho ľudí by chcelo a mnoho ľudí vlastní iPhone. Dokonca sa nájdu aj pamätníci, ktorí v roku 2017 (keď už je iPhone 7) stále používajú svoj obľúbený iPhone 4 a nedajú na neho dopustiť. Veď čo je to 7 generácií? Funguje to, nie? Práve preto sa spoločnosti Apple podaril takmer rekord, kedy v roku 2012 predal denne 340,000 kusov iPhonu.

#5 

Vzťah medzi Apple a Samsungom by sa na Facebooku dal označiť ako “je to komplikované”. Na jednej strane spolupráca, na druhej súperenie a na tretej súdne spory. Rivalita medzi týmito dvoma technologickými gigantmi sa prenáša aj na niektorých verných fanúšikov Apple a Samsungu. Bohužiaľ, zástancovia Samsungu dostali riadny šok keď zistili, že spoločnosť Samsung vyrába a dodáva spoločnosti Apple Retina displeje pre iPady.

#6

“Chcem zarábať ako malý Boh.” No, musíme uznať, že spoločnosti Apple sa to relatívne podarilo. Podľa prieskumu totiž Apple zarába 300,000 amerických dolárov za minútu. V prepočte asi 277,650€. Schválne. Do čoho asi tak smrkajú?

#7

Pri tejto zaujímavosti niekomu až rozum zastane. Spoluzakladateľ Apple predal všetky svoje akcie za 800 dolárov (740€). Dnes by mali tieto akcie hodnotu takmer 35 miliárd dolárov. K tomuto asi niet čo dodať. Asi sa iba zamyslieť čo si myslel a ako sa tváril spomenutý spoluzakladateľ keď sa to dozvedel?

#8

Ľudia, ktorí svoje súkromie berú naozaj vážne, by mali túto zaujímavosť asi preskočiť. Hlasový asistent Siri je vo veľa prípadoch veľmi nápomocný a vie mnoho vecí. Ale má aj temnú stránku. Keď chcete Siri používať, dostanete oznámenie, že všetko čo Siri poviete je odoslané do Apple, analyzované a uchované. Apple tvrdí, že je to kvôli skvalitneniu jeho používania. Je to pravda? Alebo iba jej časť? Kto vie.

#9

Máme iPhone, ktorý ma operačný systém iOS od Apple. Pritom väčšina ľudí používa počítač so systémom Windows. Billovi Gatesovi musia vlasy stáť dupkom, keď vie, že predaje iPhonu sú väčšie ako čokoľvek čo vie Microsoft ponúknuť. Problem Microsoft?

#10

Hodnota spoločnosti Apple je vysoká. Respektíve najväčšia. Málo z nás si vie reálne predstaviť 118,9 miliárd dolárov (110,04 miliárd €). Toto číslo je hodnota spoločnosti Apple. Preto je aj najhodnotnejšou firmou na svete.

#11

Stále si myslíte, že Microsoft má najväčší dosah? Omyl.  Apple mal v roku 2016 spolu 475 kamenných predajní v 40 krajinách sveta. Pokiaľ k tomuto číslu prirátame aj Apple Premium Resseler, tak je takmer v každej vyspelej krajine na svete. Takže ak pôjdete do ktorejkoľvek svetovej metropole na výlet, môžete rátať, že tam niekde svieti aj nakusnuté jablko. A aby to nebolo málo, počet kamenných predajní stále rastie.

#12

Sledujete alebo ste niekedy videli Apple event? Prípadne, videli ste niekde na internete reklamu s iPhonom? A všimli ste si, aký je tam čas? V každej reklame alebo oficiálnej fotke je na iPhone čas 9:41. V tomto čase bol Stevom Jobsom v roku 2007 predstavený prvý iPhone. Apple je veľmi detailistická firma a tak je v každej reklame na iPhone zobrazený čas 9:41 dopoludnia.

#13

Opäť k tej hodnote. Viete, ktoré sú tri najhodnotnejšie firmy na svete? Nie z pohľadu IT alebo výroby mobilov. Celkovo. Tri najhodnotnejšie firmy na svete sú 1. Apple, 2. Microsoft, 3. Google. Čiže aj tak vlastne firmy pôsobiace v IT.

#14

Máte ešte niekto iPod? Veľmi šikovné multimediálne zariadenie, však? A viete si predstaviť, kebyže ho otočíte, že tam uvidíte inú značku ako Apple? Takmer sa tomu tak stalo. Tvorca iPodu najprv ponúkol svoj koncept multimediálneho zariadenia firmám Philips a RealNetworks. Obidve firmy tento koncept odmietli, pretože nevideli, aký má potenciál. Keď Steve Jobs predstavil iPod, začal tak hudobnú revolúciu. Každý chcel mať iPod. Dokonca sa v Late Night Show objavila aj paródia na iPod.

#15

Predstavte si, že by ste sa vrátili v čase do roku 1991, so zámerom kúpiť si iPhone. Áno, šialená predstava. Najprv by ste neverili, že ste sa dostali do roku 1991 a ste prvými cestovateľmi v čase. Ale iba hypoteticky. Ste v roku 1991 a chcete iPhone, no musíte si ho vyskladať súčiastku po súčiastke. Keby ste si to zrátali na vtedajší technologický pokrok, vyšiel by vás váš prvý iPhone okolo 3,56 milióna amerických dolárov (3,3 miliónov €).

#16

Radi používate iTunes? Áno? A keď ste si ho inštalovali, nečítali ste si zmluvné podmienky však? Vlastne, veď kto ich číta. Zaujímavý je ale fakt, že akonáhle ste klikli na Súhlasím, odsúhlasili ste, že nepoužijete žiadny produkt spoločnosti Apple na tvorbu nukleárnej zbrane. Takže si z iPhonu ani iPadu nemôžete postaviť jadrovú hlavicu.

#17

Peniaze, peniaze a zase peniaze. Opäť si ich musíme pripomenúť, pretože sú súčasťou tejto zaujímavosti. Hovorili sme, že najhodnotnejšími firmami sú Apple, Microsoft a Google a že spoločnosť Apple celkom slušne zarába. Za minútu. V prvom kvartáli 2014 sa podaril Applu husársky kúsok.  V tomto období zarobil Apple viac ako Google, Facebook a Amazon dokopy.

#18

Elektrina je drahá. Dokazujú to aj účty za ňu. Myslíte si, že keď ste si kúpili iPhone, vaše výdaje za neho skončili? Nie. iPhone musíte samozrejme nabíjať. Ale nemusíte sa až tak báť. Nie je až taký drahý. Ak nabíjate iPhone z 0 na 100 % každý deň, tak vás plná batéria vyjde ročne na 0,25 dolárov (0,23€). Takže aj zelených 100% niečo stojí.

#19

Mám rád Apple, tak tam idem pracovať. Smola. A taktiež kameň úrazu mnohých ľudí. Väčšiu šancu máte dostať sa na Harvard. Doslovne. Podľa informácií je ľahšie dostať sa na najprestížnejšiu univerzitu na svete ako získať prácu v spoločnosti Apple. Ale čo ako vyštudujete Harvard? Teoreticky by mala byť šanca o niečo väčšia. Či nie?

#20

Steve Jobs bol veľký vizionár. A tak trocha perfekcionista. No dobre, veľký perfekcionista. často privádzal svojich zamestnancov do šialenstva a na pokraj síl. Ale taktiež, myslel inak. Vždy dokázal, že jeho zamestnanci majú na viac, než predviedli. Aj to dokazuje udalosť, ktorá sa sa stala, keď Stevovi ukázali prvý prototyp iPodu. Hodil ho do akvária a využil vzduchové bubliny aby dokázal, že je tam stále prázdne miesto a zariadenie môže byť tým pádom ešte menšie.

#21

V stredoveku nosili rytieri brnenie aby tak predišli zraneniu, utrpenému v boji. Dnes používame taktické vesty (kevlarové alebo nepriestrelné vesty) na rovnaký účel. Predísť zraneniu. Avšak ak sa vám zdajú tieto vesty nevkusné, čo takto pred sebou držať MacBook Air? Vážne. Nie je to praktickejšie ako vesta ale je to taktiež riešenie. Batérie osadené v MacBookoch sú totiž nepriestrelné. Avšak, nosenie MacBooku ako nepriestrelnej vesty nie je primárny účel tohto počítača…

#22

Twitter, Facebook, Messenger, WhatsApp, atď. Skvelé a užitočné aplikácie, že? No viete, že 60 % aplikácií, ktoré sú v App Store neboli nikdy stiahnuté jediným užívateľom? Presne pre tento prípad Apple raz za čas premaže svoj obchod s aplikáciami a vyhodí tak nepotrebné a nikdy nepoužité aplikácie. Škoda, veď tiež si chcete zahrať všetkých 71 verzií populárnej hry Snake, nie?

#23 

Dnešné top herné a profesionálne počítače sú naozaj drahé. Samotné komponenty stoja niekedy viac ako si môžeme dovoliť minúť na celý počítač. Ale určite sa ani nepribližujú cene, ktorú dal určitý kupec za raritný kúsok Apple-1. V roku 2014 sa do aukcie dostal, môžeme tvrdiť legendárny Apple-1. Predaný bol za 905,000 amerických dolárov.

#24

Pull&Bear, Strandivarius, H&M, Mark&Spencer. Neviete si vybrať? A čo keby sme vám prezradili, že Apple v roku 1986 uviedol na trh vlastnú kolekciu odevov? Už by ste mali svojho favorita?

A nakoniec dobrá rada. Nefajčite pri zariadeniach Apple. Hlavne pri počítačoch. Padá vám potom záruka.

komentáre
  1. To je článok z 2016? Alebo na aký rok je tá hodnota Apple? Nieje 118,9 miliárd, to je tak minulý rok. Mometálne $145.9 miliárd, čo je myslím trochu rozdiel. To je hodnota Apple na trhu, avšak Apple vlastní majetok v hodnote minimálne 3 krát viac. Či?

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť