Thunderbolt by sa konečne mohol uchytiť, Intel ruší licenčné poplatky za jeho využívanie

Od budúceho roka si Intel už nebude účtovať poplatky za svoj Thunderbolt 3. Dúfa v osvojenie štandardu aj ostatnými výrobcami.

Thunderbolt bol už od svojho vydania veľmi sľubným štandardom, ktorý ponúka veľmi vysoké rýchlosti a príslušenstvo od výmyslu sveta. Nikdy sa však poriadne neuchytil a jediným veľkým výrobcom, ktorý sa ho snažil presadiť, bol Apple. Dôvodom bol najmä nedostatok podporovaných výrobkov na trhu a licenčné poplatky, ktoré si Intel za jeho využívanie účtoval.

Obe z nich by sa teraz mohli zmeniť. S príchodom Thunderbolt 3 si Intel osvojil univerzálny konektor v podobe USB-C a začínajúc od budúceho roka bude štandard dostupný pre výrobcov bez dodatočných poplatkov. To by konečne mohlo Thunderbolt posunúť z marginálnej technológie pre vybraných profesionálov na mainstreamový štandard.

Intel taktiež oznámil, že ich budúce procesory budú disponovať vstavaným Thunderbolt 3 ovládačom. Znamená to, že rozhranie bude v budúcnosti schopný podporovať každý počítač s najnovšími čipmi od Intelu. Taktiež sa tým zredukuje miesto, ktoré zaberá pevná doska a mala by sa tiež predĺžiť životnosť batérie.

Thunderbolt je v súčasnosti podobným štandardom ako USB-C, poskytuje však omnoho vyššie prenosové rýchlosti až do 40 Gb/s. Okrem prenosu dátových štandardov v podobe USB, DisplayPortu, HDMI a VGA dokáže aj nabíjať zariadenia. Apple ho už podporuje na najnovších MacBookoch Pro a postupne by ho mal rozšíriť aj do zvyšku svojich Macov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.