Spotify testuje streamovanie hudby v bezstratovej kvalite

Spotify v uplynulých dňoch začalo testovať nové predplatné s podtitulkom Hi-Fi. Streamovať bude v bezstratovom formáte.

S výnimkou Tidalu a jeho drahšej Hi-Fi varianty je na poli streamovacích hudobných služieb stále štandardom stratový formát hudby, či už v podobe MP3, AAC, alebo ďalších. Dôvody sú jasné, komprimovaná hudba zaberá oproti CD kvalite len zlomok miesta, čo predchádza dlhým časom pri načítavaní, šetrí miesto na telefóne a v neposlednom rade aj váš internetový paušál.

Technológie však napredujú – internet je čoraz rýchlejší a smartfóny majú čoraz viac miesta. Preto bolo len otázkou času, kedy spoločnosti presedlajú na kvalitnejší hudobný formát. Teraz sa zdá, že Spotify predbehne Apple aj v tejto sfére. Na vzor Tidalu začala služba vybraným používateľom ponúkať drahšiu verziu predplatného pod názvom Hi-Fi.

Podľa všetkého ide zatiaľ predovšetkým o testovanie cenovej stratégie. Rôznym používateľom sa totiž zobrazili rôzne cenovky – od 5 až po 10 a viac dolárov mesačne. Táto suma sa pritom prirátavá k základnej cena Premium účtu, takže za streamovanie hudby v CD kvalite si zdá sa priplatíte polovicu, až dvojnásobok doterajšieho predplatného. Pre Spotify by to možno konečne mohlo znamenať vyhrabanie sa z červených čísel, ktoré vykazujú napriek vyše 50 miliónom predplatiteľov.

V súčasnosti je maximálna kvalita služby 320kbps v OGG Vorbis formáte (ktorý by na tom mal byť podobne ako MP3). Apple Music pritom využíva doterajší iTunes formát (256kbps AAC) v porovnateľnej kvalite a Google Play Music ponúka klasické 320 kbps MP3.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť