Apple Park bude už čoskoro dokončený, pozrite sa do zákulisia jeho vzniku

apple park wired feature 800x533 - Apple Park bude už čoskoro dokončený, pozrite sa do zákulisia jeho vzniku

Wired nedávno zverejnil skutočne masívny článok o novom sídle Applu. Pozrite si detailné fotografie, náčrty, rozhovory s jeho tvorcami a ich spomienky na Steva Jobsa – otca celého projektu.

Apple Park bude po ôsmich rokoch práce konečne otvorený – slovami Tima Cooka ide o “náš najväčší projekt vôbec”. Obrovské sídlo pripomínajúce vesmírnu loď dalo zabrať každému, kto stál za jeho dizajnom a výstavbou. Od šéfdizajnéra spoločnosti Jonyho Ivea, cez vedúceho architekta Normana Fostera a jeho spoločnosti, až po Steva Jobsa, ktorý novému campusu intenzívne venoval posledné dva roky svojho života.

apple park foster donut sketch - Apple Park bude už čoskoro dokončený, pozrite sa do zákulisia jeho vzniku
Fosterove náčrty, ktoré znázorňujú postupnú evolúciu celého komplexu.

Počiatky nového sídla siahajú ešte do roku 2004, kedy sa Jobs a Ive začali o projekte prvýkrát baviť. Až v roku 2009, keď najali Fostera, sa však začal reálne črtať. Centrálna budova celého sídla mala mať pôvodne tvar štvorlístka, či vrtule a byť rozdelená na niekoľko centrálnych bodov, kde by sa zamestnanci stretávali a pracovali by. Napokon sa však rozhodli na omnoho jednoduchšom kruhovom dizajne. Dôvodom boli technické problémy, ale údajne aj poznámka Jobsovho syna, podľa ktorého by sídlo zhora vyzeralo ako mužské genitálie.

Apple Park je plný šialených detailov, na ktoré sme pri kalifornskej spoločnosti zvyknutí, napriek tomu neprestávajú prekvapovať. Od betónového schodiska šikovne obchádzajúceho požiarné nariadenia, cez obrovské sklenené panely, na ktorých priezračne-bielom zafarbení Ive a jeho tím dôsledne pracovali, až po výškovo polohovateľné pracovné stoly bez viditeľnej kabeláže, či prepracovaný systém klimatizácie, vďaka ktorému celá budova “dýcha”.

Pri otázke, prečo sú v centrálnej jedálni potrebné štvorposchodové sklenené dvere vedúce na terasu, Ive len poznamenal: “Závisí od toho, ako definujeme potrebu, nemyslíte si?”

Dôvod na prehnanú pozornosť pre detaily je podľa spoločnosti jednoduchý: v Apple Parku budú vznikať nové Apple produkty po desiatky rokov. A Tim Cook a spol. sa chcú uistiť, že rovnaká miera pozornosti aká bola venovaná výstavbe tohto prostredia, bude uplatnená aj na ne.

Podľa Fostera sa pôvodná Jobsová vízia vo výsledku takmer vôbec nezmenila. “Keby sa Steve znovu objavil, videl by pred sebou zosobnenie pôvodných nákresov. Určite by našiel niekoľko detailov, na ktorých sa nepodieľal, myslím si však, že by ich odsúhlasil.” dodáva nakoniec.

Za prečítanie určite stojí celý článok, ktorý môžete v angličtine nájsť na wired.com.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
cover macblog 69 380x220 - Neoficiálny archív Apple prakticky skončil
pokračovanie článku

Neoficiálny archív Apple prakticky skončil

Možno si ešte pamätáte na projekt dokumentujúci históriu Apple, o ktorom sme nedávno informovali. Netrvalo dlho a k slovu sa prihlásili…
cover macblog 71 380x220 - Vyšli aktualizácie OS
pokračovanie článku

Vyšli aktualizácie OS

Apple vydal nové verzie svojich systémov pre viacero zariadení.
cover macblog 74 380x220 - Ako si vypnúť U1 čip na iPhone 11
pokračovanie článku

Ako si vypnúť U1 čip na iPhone 11

Apple v nedávnej aktualizácii svojho iOS pridal možnosť vypnúť sledovanie polohy. Stalo sa tak po tom, čo sa viacerí sťažovali, že…
246x0w 246x220 - Na App Store sa objavila aplikácia DoubleTake
pokračovanie článku

Na App Store sa objavila aplikácia DoubleTake

Ešte na iPhonovom evente v septembri nám Apple ukázal demo aplikácie FiLMiC Pro. Táto aplikácia sa odlišuje skvelou funkciou,…