7 generálnych riaditeľov Applu – 1. časť: Scott a Markkula

Za štyri desaťročia od založenia spoločnosti Apple sa na najvyššej stoličke vystriedalo celkovo sedem riaditeľov. Postupne vám ich všetkých predstavíme. V prvej časti sme si zobrali na mušku prvých dvoch, Michaela Scotta a Mika Markkulu.

Spoločnosť Apple oslávila tento rok svoje 40. výročie. 1.apríla 1976 ju založili Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne. Firma potrebovala pre svoj vznik kapitál vo výške 1750 $ a to bol dôvod, prečo Wozniak predal svoju kalkulačku a Jobs svoj starý Volkswagen.

Jazda na horskej dráhe: z garáže v Silicon Valley až po najhodnotnejšiu spoločnosť na svete

Na začiatku nemala spoločnosť Apple žiadneho CEO (z eng. chief executive officer – výkonný riaditeľ), až v roku 1977 bol ním menovaný Michael Scott, ďalej nasledovali Mike Markkula, John Sculley, Michael Spindler, Gil Amelio, až po 21. rokoch sa ním stal Steve Jobs a nakoniec súčasný CEO Tim Cook.

Michael Scott: CEO číslo 1 (1977 – 1981)

michael scott

Steve Jobs a Steve Woznaik boli ešte príliš mladí a neskúsení, aby mohli riadiť spoločnosť, a preto zamestanec číslo 3 a investor Mike Markkula vymenoval za prvého CEO spoločnosti Apple Michaela Scotta. Scott predtým pracoval ako riaditeľ výroby v spoločnosti National Semiconductor, ktorá sa zaoberá výrobou analógových polovodičov.

Pri svojom nástupe v roku 1977 si Scott vybral zamestanecké číslo 7, ako odkaz na známeho agenta Jamesa Bonda. V celej spoločnosti zakázal používanie písacích strojov, aby Apple išiel príkladom pri presadzovaní osobných počítačov.

25. február roku 1981 je v Apple známy ako “Black Wednesday”  (čierna streda). V tento deň Scott osobne vyhodil 40 zamestnancov z dôvodu nadbytočnosti, z toho približne polovica z nich pracovala na vývoji počítača Apple II. Neskôr zvyšným zamestnancom pri pive povedal:

“Hovorieval som, keď prestane byť práca CEO spoločnosti Apple zábavná, tak skončím. Ale teraz som si to rozmyslel, keď to nebude sranda, budem vyhadzovať ľudí, až kým to znova nebude .”

Bolo to samozrejme veľmi nešťastné prehlásenie, ktoré znamenalo začiatok jeho konca. Mikke Markkula, muž ktorý najal Scotta ho aj vystriedal. Scott opustil oficiálne Apple 10. júla 1981 a vo svojom poslednom liste napísal:

“Mám nové skúsenosti, také, ktoré som predtým nemal. Skončil som, nerezignoval som, aby som sa pridal do novej spoločnosti, alebo odišiel z osobných či personálnych dôvodov. Toto nie je koniec pre tých, ktorí sa báli mojich názorov a štýlu, ale pre lojálnych, ktorým mohla byť daná falošná nádej.

Váš Michael, súkromná osoba.”

Mike Markkula: investor a CEO číslo 2 (1981 – 1983)

mike markkula

Mike Markkula nie je až taký známy, avšak je to jeden z najdôležitejších ľudí v histórii Applu. Steve Wozniak, ktorý zostrojil prvé dva počítače Apple I a Apple II, mu pripisuje väčšie zásluhy za úspech spoločnosti, ako sebe.

Aby mladá spoločnosť mohla napredovať, potrebovala súrne kapitál. Ten priniesol Markkula, ktorý bol vo svojich tridsiatichdvoch rokoch v podstate na dôchodku, milióny dolárov zarobil na akciách. Do Applu investoval 250 000 dolárov ( 80 000$ ako investíciu do firmy a 170 000$ ako pôžičku) a stal sa tretinovým vlastníkov a zamestnancom číslo 3.

Markkula pracoval ako CEO spoločnosti Apple v rokoch 1981 až 1983 a svojej žene a rodine sľúbil, že s prácou skončí v roku 1984. Ale osud to zariadil inak a vo firme pracoval až do roku 1997. Do dôchodku chcel odísť už o dva roky skôr, avšak kvôli zlým hospodárskym výsledkom ostal v Appli až do momentu, kým sa nevrátil Steve Jobs.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Phil Schiller
pokračovanie článku

Phil Schiller nastupuje do dozornej rady OpenAI

Apple a OpenAI už skôr oznámili, že spoločnosti si nebudú navzájom nič platiť za to, že iOS 18 a macOS Sequioa ponúknu čiastočnú integráciu ChatGPT do svojho inteligenčného rozhrania. No zadarmo to predsa len nebude.