Predaje Macov neustále rastú, aj napriek celkovému úpadku PC trhu

Podľa najnovších údajov analytickej spoločnosti Gartner je Apple za uplynulý rok jediným výrobcom osobných počítačov, ktorého predaje nie sú v mínuse. Kalifornský gigant sa tak stal celosvetovo piatym najpredávanejším výrobcom počítačov, po spoločnostiach ako Lenovo, HP, Dell a Asus. Oproti minulému roku totiž predbehol upadajúci Acer.

Počas štvrtého kvartálu 2015 Apple predal 5,7 miliónov Macov, čo tvorí 7,5 % trhu. Na porovnanie, v roku 2014 išlo o 5,5 milióna kusov a 6,7 % trhu. Celosvetové predaje osobných počítačov v minulom roku tvorili 75,7 milióna, čo je až 8% pokles oproti rovnakému obdobiu za rok 2014.

gartner_4Q15_global

Na území Spojených štátov sa Applu darí ešte viac. S 11,6% podielom na trhu ide po spoločnostiach HP a Dell o tretieho najväčšieho výrobcu. Z roku na rok totiž firma zaznamenala až 6,5% nárast predaja.

gartner_4Q15_us

Gartner predpovedá, že predaje Macov za celý kalendárny rok 2015 sa pohybovali okolo 20,7 miliónov kusov, patrný nárast z 19,6 miliónov v roku 2014. Celosvetovo si tak Apple drží 7,2% podiel na trhu. Na prvom mieste sa umiestnilo Lenovo s 57 miliónmi predaných kusov, za ním nasleduje HP s 52 miliónmi, Dell s 39 miliónmi a Asus s 21 miliónmi.

Predaje Macov sú už dlhšiu dobu na pomalom, no neustálom vzostupe. A ani v roku 2016 tomu zrejme nebude inak – už v najbližších mesiacoch by mal Apple predstaviť nové generácie svojej notebookovej línie. Očakávame redizajnované MacBooky Pro a taktiež prechod celej rady na rýchlejšie a úspornejšie procesory Skylake od Intelu.

Zdroj: Gartner, MacRumors

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.