Bluetooth 5: nový štandard klope na dvere

Nová špecifikácia populárneho štandardu pre bezdrôtovú komunikáciu nám klope na dvere.

Nová špecifikácia Bluetooth vo verzii 5 bude oficiálne predstavená už na budúci týždeň. Sľubuje najmä rýchlejší prenos dát, väčší dosah alebo nižšiu spotrebu.

Bluetooth bol vytvorený v roku 1994 firmou Ericsson a slúži ako otvorený štandard pre bezdrôtovú komunikáciu, ktorý prepája dve alebo viac elektronických zariadení, ako napríklad smartfón a bezdrôtové slúchadlá. Posledná aktualizácia bola uvedená v roku 2014 a už 16. júna má byť v Londýne predstavená nová verzia Bluetooth 5. V otvorenom liste to oznámil generálny riaditeľ spoločnosti Bluetooth SIG Mark Powell.

Používatelia smartfónov a tabletov uvítajú najmä dvojnásobný dosah a až štvornásobné vyššie prenosové rýchlosti v porovnaní so súčasnou verziou Bluetooth 4.2. Zariadenia by teoreticky mohli komunikovať na vzdialenosť 200m s rýchlosťou 4Mbps.

Keďže novinka ponesie nové celočíselné označenie očakávame významnejšie zmeny. Bluetooth 5 by mal poskytovať informácie o lokalite a navigácií, avšak čo to presne znamená sa dozvieme už budúci štvrtok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 16.0.2

Iba pár dní po vydaní veľkej aktualizácie iOS 16 prichádza prvá menšia aktualizácia, opravujúca chyby aj na najnovších zariadeniach.
pokračovanie článku

Zbohom Pro Max, vitaj iPhone 15 Ultra?

Slovník marketingového tímu Applu sa tento rok rozšíril o nové slovíčko "Ultra". Na začiatku roka spoločnosť odhalila svoj doteraz najvýkonnejší procesor M1 Ultra, a v uplynulých dňoch začala predávať robustné hodinky Apple Watch Ultra. Budúci rok sa k nim pridá zjavne ďalší produkt.