Apple musí zaplatiť 625 miliónov za porušenie patentov v službách FaceTime a iMessage

Americký súd rozhodol, že Apple musí za porušenie patentov zaplatiť pokutu až vo výške 625,6 milióna dolárov. Porota sa zhodla v prospech žalobcu – spoločnosti VirnetX, ktorá tvrdí, že Apple porušil hneď niekoľko jej patentov na komunikačné protokoly použité v službách ako FaceTimeiMessage a taktiež vo všetkých zariadeniach, ktoré ich využívajú.

Zo strany VirnetX ide už v poradí o druhú žalobu, v roku 2012 sa totiž s kalifornskými gigantom súdila ohľadom rovnakých patentov. Apple bol vtedy nútený zaplatiť 368 miliónov a len tesne sa vyhol nutnosti odvádzať firme 1% podiel z predaných iOS zariadení. Taktiež bolo rozhodnuté, že Apple redizajnuje svoju službu FaceTime – k tomu však nakoniec nedošlo a v roku 2014 bol verdikt zmenený.

Oba súdne spory s Applom sa konali na federálnom okresnom súde vo východnom Texase, v regióne, ktorý je notoricky známy svojou náklonnosťou k majiteľom patentov. VirnetX tentokrát žiadal sumu 532 miliónov, no tú neskôr počas súdneho konania navýšil, pretože Apple pokračoval vo využívaní jeho patentov.

VirnetX je častokrát označovaný ako tzv. “patentový troll”, nakoľko všetky jeho zisky plynú zo žalôb za porušené patenty. V minulosti už získal 200 miliónov za mimosúdne vyrovnanie s Microsoftom a 23 miliónov za spor so Skypom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 16.0.2

Iba pár dní po vydaní veľkej aktualizácie iOS 16 prichádza prvá menšia aktualizácia, opravujúca chyby aj na najnovších zariadeniach.
pokračovanie článku

Zbohom Pro Max, vitaj iPhone 15 Ultra?

Slovník marketingového tímu Applu sa tento rok rozšíril o nové slovíčko "Ultra". Na začiatku roka spoločnosť odhalila svoj doteraz najvýkonnejší procesor M1 Ultra, a v uplynulých dňoch začala predávať robustné hodinky Apple Watch Ultra. Budúci rok sa k nim pridá zjavne ďalší produkt.