Súboj procesorov Apple A9 vs. Intel Core M

Apple prezentuje svoj nový procesor A9 ako procesor s výkonom „desktopu”. Sľubuje až 70% navýšenie výkonu v porovnaní s predchádzajúcou generáciou a zvýšenie grafického výkonu až o neuveriteľných 90%. Podľa prvých testov je iPhone 6s výkonnejší ako 12-palcový MacBook. Otázkou je, či je nový iPhone taký silný alebo MacBook taký pomalý.

apple a9_01

Blogger John Gruber na sa na svojom blogu Daring Fireball zamýšľa nad tým, že „s – kové” iPhony prinášajú ďalekosiahlejšie zmeny ako iPhony, ktoré prichádzajú s novým dizajnom. Podľa neho boli tieto modely lepšie vybavené.

Nový iPhone 6s prišiel s konštrukciou z pevnejšieho hliníka, 3D Touch displejom a hlavne s výkonnejším procesorom. John Gruber postavil proti sebe iPhone 6s a 12-palcový MacBook v teste Geekbench 3. IPhone 6s získal 2 500 bodov v single-core a 4 340 v multi-core teste. Pre porovnanie 12-palcový MacBook  s frekvenciou procesora 1,1, 1,2 a 1,3 GHz získal v single-core teste 2 295, 2 420 a 2 631 a v multi-core 4 464, 5 018 a 5 268 bodov.

Z testov je zrejmé, že nový iPhone 6s necháva v teste jedného jadra za sebou najslabšie verzie úsporného procesora od Intelu s frekvenciou 1,1 a 1,2 GHz a približuje sa k top modelu s 1,3 GHz. Ešte zaujímavejšie výsledky môžeme očakávať s príchodom iPadu Pro, ktorý bude obsahovať ešte výkonnejší procesor Apple A9X.

Je teda procesor A9 porovnateľný s mobilnými procesormi od Intelu? Už dávnejšie sa objavujú špekulácie, že Apple opäť zmení architektúru svojich počítačov a presedlá tentokrát na vlastné procesory s architektúrou ARM. Jedná veľká zmena prišla ešte v roku 2006, keď prešli od PowerPC na procesory x86 od Intelu. Ale portál PC MAG nás drží pri zemi a pripomína, že procesory Intel Core M v MacBooku sú jednoducho až príliš pomalé a v skutočnosti A9 sa nemôže porovnávať s najvýkonnejšími „desktopovými”.

John Gruber ďalej porovnáva iPhone 6s s MacBookmi a poukazuje na to, že nový smartfón od Applu má porovnateľný výkon s MacBookom Air z roku 2012 alebo 2013, ktorý ma stále dostatok výkonu pre mnoho používateľov a mnohí z nich ho stále používajú pri svojej každodennej práci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Tajomstvo úspechu slúchadiel AirPods

Keď Apple v roku 2016 predstavil prvé bezdrôtové slúchadlá AirPods, odprezentoval ich s veľkou skromnosťou a venoval im len 5 minút času na pódiu. Bolo to veľmi neobvyklé, pretože nové produkty boli zvyčajne sprevádzané veľkolepými prezentáciami a masívnou mediálnou kampaňou. Aj napriek tejto skromnosti sa malé biele slúchadlá stali fenoménom a jednými z najpredávanejších v histórii. Aké je ich tajomstvo úspechu?