Podujatie Spring Forward #4: Apple Watch – základné funkcie, ceny, dostupnosť

Po predstavení nových MacBookov už prišlo to, na čo všetci čakali. Tim Cook sa vrátil na pódium a začal rozprávať o najnovšom prírastku do rodiny Apple, Apple Watch. Prvou témou bol čas. Apple Watch ponúknu extrémne presný čas v rôznych dizajnoch, ktoré si môžete prispôsobiť svojej aktuálnej nálade a prostrediu. Priamo zo zobrazenia času môžete jednoduchým gestom prejsť na Glances, teda náhľady pre vás najdôležitejších informácií.

Apple Watch umožnia aj omnoho intímnejší kontakt s vašimi blízkymi. Môžete napríklad nakresliť vtipný obrázok, ktorý sa vašim blízkym zobrazí v animácii presne tak, ako ste ho kreslili. Ešte intímnejšie pôsobí možnosť poslať tlkot vášho srdca, ktorý bude vibrovať na hodinkách vašich blízkych. Apple Watch umožňujú vďaka zabudovanému mikrofónu a reproduktoru aj telefonovanie.

Ďalšou dôležitou oblasťou pre Apple Watch je vaše zdravie. Celý čas, keď ich nosíte, sledujú vašu dennú aktivitu, ciele pre daný týždeň a nechýbajú ani odporúčania a pripomienky na to, aby ste žili zdravšie a aktívnejšie.

Jednou z prvých majiteliek Apple Watch je Christy Turlington Burns, ktorá s hodinkami od Apple ako prvá zabehla polmaratón. Ide o známu aktivistku v oblasti zdravia matiek pôsobiacu cez neziskovú organizáciu Every Mother Counts zameranú na ochranu matiek pri pôrode.

Apple Watch Spring Forward

Už po krátkej dobe nosenia Apple Watch potvrdila, že sa stanú dôležitou súčasťou jej života. Christy sa objavila aj na pódiu, kde prebehol krátky rozhovor s Timom Cookom. Jej obľúbenou módnou voľbou je modrý kožený náramok, zatiaľ čo na šport používa gumený náramok, ktorý mal na ruke aj Tim Cook.

Apple Watch Spring Forward

Zo základných funkcií Apple Watch spomenul Tim Cook aj možnosti platieb, prezerania fotografií, zobrazovanie notifikácií všetkých notifikácií z iPhonu. Okamžite tak na svojom zápästí uvidíte napríklad najnovšie správy o udalostiach vo svete či športové výsledky vášho obľúbeného tímu.

Pomerne dlhý čas bol venovaný predvedeniu používania Apple Watch cez bežný pracovný deň – v práci, v potravinách, na ceste domov, v hoteli a podobne. Predvedené boli možnosti využiť Apple Watch na odomykanie hotelovej izby, na overenie totožnosti a cestovného lístka na letisku, zaplatenie v obchode, rozpoznanie práve prehrávanej skladby, odomknutie garážových dverí pre manželku so živým obrazom na kameru v garáži a mnoho ďalších možností.

Sťahovanie aplikácií, batéria

iOS 8.2 prinesie novú aplikáciu špeciálne pre Apple Watch. Sťahovanie aplikácií a nastavovanie vašich preferencií prebieha práve tu. Nemusíte sa preto obávať komplikovaného sťahovania aplikácií na malej obrazovke Apple Watch. iOS 8.2 bude k dispozícii už dnes.

Apple Watch Spring Forward

Jedným z najväčších otáznikov ohľadom Apple Watch bola výdrž batérie. Alarmujúce správy o krátkej výdrži boli zrejme prehnané, nakoľko podľa Apple vydržia Apple Watch na jedno nabitie celý deň bežného používania. Presnejšie by to malo byť okolo 18 hodín. Nabíjaniu každý deň sa tak síce nevyhnete, no aj to je premyslené a nabíjačka priskočí k Apple Watch podobne ako MagSafe konektor pre MacBooky.

Apple Watch Spring Forward

Prevedenia a ich ceny

Hliníkové prevedenie tvorí základ ponuky vo forme Apple Watch Sport, no to neznamená, že ide o podradný produkt. Ponúka nadštandardnú pevnosť a je ideálny na šport. Oproti bežným zliatinám je o 60 % pevnejší, no rovnako ľahký. Menšie prevedenie Apple Watch Sport (38 mm) stojí 349 USD, väčšie prevedenie (42 mm) 399 USD.

Apple Watch Spring Forward

Ani v prípade nerezového prevedenia nejde o bežný nerez, a tak môžete očakávať špičkové prevedenie a vysokú pevnosť. K dispozícii je široká ponuka náramkov, čomu zodpovedajú aj vyššie ceny. Menší model začína na cene 549 USD a v závislosti od zvoleného náramku sa môže cena vyšplhať až na 1049 USD, ceny väčšieho modelu sú o 50 USD vyššie, teda od 599 USD do 1099 USD.

Apple Watch Spring Forward

Najexkluzívnejším modelom sú Apple Watch Edition. Tento model ponúka prevedenie s 18 karátovým zlatom v dvoch farbách, pričom aj detaily ako spony na náramkoch sú vyrobené zo zlata. Apple Watch Edition budú dostupné len v limitovanom množstve, ich cena začína na 10 000 USD.

Apple Watch Spring Forward

Dostupnosť

Apple Watch si budete môcť predobjednať v prvej vlne krajín už o mesiac, 10. apríla, kedy si ich bude možné vyskúšať aj v kamenných predajniach Apple. Slovensko ani Česká republika už tradične nepatria do prvej vlny krajín, kde budú Apple Watch dostupné, no Tim Cook prisľúbil, že budú robiť všetko pre to, aby boli čo najskôr dostupné aj inde vo svete. Najbližšou krajinou, kde sa budú Apple Watch predávať, bude Nemecko. Samotný predaj začne 24. apríla.

Apple Watch Spring Forward
komentárov
 1. Po nainštalovaní iOS 8.2 Vám na dipleji pribudne ikonka Apple Watch, aplikácia, pomocou ktorej budete hodinky párovať so svojim iPhonom.

  0
  0
 2. Testy Apple ukazujú, že 1,5 hodiny nabíjania dobije batériu na 80%, zatiaľčo za 2,5 hodiny by ste mali mať batériu nabitú na 100%. 42 mm modely budú mať samozrejme dlhšiu výdrž batérie.
  Počas rozprávania by mala batéria vydržať cca 3 hodiny, cvičenie 7 hodín, audioprehrávanie 6,5 hodín. Pri špeciálnom móde rezervy by mali batérie vydržať 72 hodín.
  Nabíjačky budú v USA stáť 29 USD pre menšie, 38-milimetrové Apple Watch, 42-milimetrový variant sa musí doplniť nabíjačkou za 39 USD.
  Kábel bude pozostávať z okrúhlej nabíjačky MagSafe na jednej strane a tradičného USB-portu na strane druhej.

  0
  0
 3. Apple Watch kompletne eliminujú potrebu vyťahovať Váš iPhone v mnohých situáciách. Tieto hodinky nie sú iba ďalšou obrazovkou. Áno, Apple Watch sú hlavne čas, ale ušetrený čas. Pracujú za Vás. Prehliadajte stránky, lajkujte fotografie na Instagrame, odpovedajte na WeChat správy, prijímajte hovory a rozprávajte vďaka mikrofónu a reproduktoru.

  Doteraz sme vnímali múdre hodinky ako spoločníka k telefónu. Mohli ste prijímať upozornenia či robiť s nimi základné akcie, ale keď ste potrebovali urobiť niečo podstatné, museli ste vyťahovať telefón z vrecka.
  Apple presúvajú celú tú záťaž na zápästie. Tento fakt môže odzbrojiť tých neprajníkov, ktorí tvrdia: život je aj bez toho dosť komplikovaný.

  Mnohí ľudia sa cítia byť úplne zavalení technológiami. Všade prítomné obrazovky, hory emailov, tabletov a smart-televízorov zacláňajú náš pohľad na svet a spolu s otravnými notifikáciami nás nútia často siahať po telefóne. Mnohí technologickí entuziasti dychtili po rýchlejšom spôsobe analýzy notifikácií, hlavne s príchodom hodiniek Pebble. Ale presúvanie funkčnosti medzi hodinkami a telefónom veci iba zhoršovalo. Včerajší Apple Event ukázal, že s aplikáciami pre Apple Watch sa nebudete musieť učiť podvádzať.

  Váš iPhone bude stále hlavným mozgom, vysielačom a App Store bude portálom pre hodinky. Keď si budú hodinky robiť svoju prácu správne, Váš iPhone bude pevne usadený v nohaviciach alebo peňaženke, namiesto Vašej ruky. Takto sa sekundy stratené vyberaním a otváraním telefónu zmenia na zažívanie skutočného života. S pomocou Apple Watch môžete zápasiť s ovládaním života skrz mobilné telefóny.

  Práve táto skutočnosť o novom zariadení ide ruka v ruke s filozofiou Steve Jobsa, ktorý kedysi povedal: “Človek je tvorcom zmien v tomto svete. Preto by mal stále byť nad všetkými systémami a štruktúrami a nemal by im byť podriadený”.

  0
  0
 4. To Cpcno:
  To si kde cital a videl ze nejdu menit náranmky. Od prveho predstavenia sa nicim inym nechvália ako moznost menit náramky za neviem ake, aj take co vymyslia tretí návrhári.

  0
  0
 5. AJ ja som z toho sklamany Cpcno, myslel som ze sa budu dat osobitne kupit naramky takze si ich vymenim podla toho kedy kam idem alebo na co mam prave naladu. Aj ked som ocakaval ze samotny naramok by mohol stat 149-199 $/€, bol som odhodlany kupit si ku klasickemu elegantnemu aj jeden sportovy. Skoda

  Anton ako myslis to “musi doplnit nabijackou”? To bude balenie bez nabijacky? Takze k tej cene este 39€? To je riadny odrb. Mam rad Apple, no v poslednom case mam pocit ze su voci svojim fanusikom trochu nefer.

  0
  0
 6. Takže si má zmiatol Cpcno :) práve som zistil, že náramky sa dajú dokúpiť a stoja 59€ / 169€ / 269€ / 499€ v Nemecku :) čo je super, lebo to je celkom v pohode teda aspoň tie prvé dve ceny :)

  0
  0
 7. Teraz je to potvrdené: apple Watch budú mať kapacitu 8 GB. Sú tu však určité obmedzenia.

  Ako užívateľovi Vám bude umožnené použiť podsekciu tohto priestoru pre isté druhy dát. Ako potvrdila spoločnosť Apple, užívateľom bude umožnené uložiť max. 2 GB hudby a 75 MB fotografií. Poznamenávam, že 8 GB kapacitu majú všetky tri kolekcie hodiniek.
  Lokálne uložená hudba a fotografie môžu byť prehrávané alebo zobrazované nezávisle na iPhone. Napríklad ak si idete zabehať, môžete nechať iPhone doma a počúvať 2 GB hudby počas behu.
  2 GB hudby sa rovnajú cca 200 kvalitným nahrávkam, takže Watch nie sú náhradou iPodu. Obvykle, keď sa spárujú s iPhonom, môžete počúvať celú Vašu hudobnú knižnicu pomocou Bluetooth. Ktoré piesne sú zosynchronizované, určí aplikácia v iPhone, ktorá sa nachádza vo včera zverejnenej aktualizácii iOS 8.2

  75 MB fotografií v aplikácii Photos – zdá sa, že je to reštriktívne obmedzenie. Spoločnosť tým chce dať jasne najavo, že na hodinkách samotných si máte uložiť iba Vaše obľúbené zábery (automaticky menežované iCloud fotoknižnicou). Za zmienku stojí fakt, že hodinky pri importe automaticky zmenia veľkosť snímky, aby zaberali menej miesta než originálne zábery a aby boli optimalizované pre displej hodiniek. Veľmi hrubý odhad udáva 100 snímiek pre 75 MB na to určeného priestoru.

  Ešte stále ostáva 6 GB neobsadeného priestoru. Je pravdepodobné, že niekoľko gigabytov tejto zostávajúcej kapacity bude určených pre systém OS a vnútorné aplikácie, či údaje, ako sú nastavenia a aplikačnú vyrovnávaciu pamäť.

  V budúcnosti, keď dorazí pôvodný SDK (Apple už oznámili, že čoskoro príde), bude tento priestor vyhradený pre binárne údaje aplikácií a záloh. Zatiaľ sú zálohy takmer úplne uchovávané v spárovanom iPhone a dočasne vysielané do hodiniek počas chodu aplikácie.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť