Apple Music potvrdené aj na Slovensku, cena bude zrejme 10 eur

Pred časom sme vás informovali o vyskakovacích oknách s Apple Music predplatným, ktoré sa začali objavovať používateľom s betou operačného systému iOS 8.4 a iOS 9. Aj keď Apple ešte oficiálne nestanovil mesačnú cenu svojej služby mimo Spojených štátov, vyzeralo to, že sa bude prispôsobovať konkurencii na konkrétnych trhoch. Screenshoty s ruskými a indickými účtami totiž ukazovali ceny v prepočte len okolo 3 dolárov. Podobné vyskakovacie okná sa teraz začali objavovať aj u nás a v Česku, cena pre obidve krajiny je však v pomere s dolárom 1:1. Za bežné predplatné teda mesačne utratíme 9.99 €, za rodinný účet až pre šiestich členov to bude 14.99 €.

Zdroj: letemsvetemap­plem.eu

V porovnaní s ostatnými službami na Slovensku je to takmer až dvojnásobok – Spotify Premium, Tidal a Deezer stoja mesačne 6 eur, Rdio 7 a Google Play Music, ktorý ponúka aj bezplatnú obdobu iTunes Match, je dokonca ešte lacnejší. Apple Music má síce veľkú výhodu v natívnej integrácii do systému a na rozdiel od niektorých služieb ponúka aj desktop klienta v podobe iTunes, no čo sa týka čistej funkcionality sa od konkurencie až tak zásadne nelíši. Ak chce Apple so svojou službou naozaj preraziť vo všetkých 100 krajinách, v ktorých bude koncom mesiaca spustená, bude musieť v Európe prehodnotiť svoju cenovú politiku. Prečo teda 10 eur? Odpoveď môžeme teoreticky hľadať v iTunes. Eddy Cue už vo viacerých interview prehlásil, že cena mesačného predplatného Apple Music sa úmyselne rovná jednému zakúpenému albumu na iTunes Store. Keď si však pozrieme priemerné ceny albumov na ruskom iTunes Store, ide o čiastky okolo 150 rubľov (približne 2 a pol eura). V našom obchode je pritom cena podobná západnej Európe – priemerný album stojí 10 eur, čo by vysvetľovalo aj pomerne vysoko nastavenú cenu pre Apple Music.

iTunes store v ruksu
iTunes store na slovensku

Priemerné ceny albumov sú na Slovensku a v Rusku diametrálne odlišné.

Samozrejme, stále nič nie je oficiálne a Apple môže aj naďalej vyjednávať o zmluvách s lokálnymi vydavateľstvami. Žiadna z medzinárodných stránok Applu totiž ešte nemá uvedenú cenu predplatného. Mal by Apple reálny dôvod neohlásiť ich, keby o nich už bolo rozhodnuté? Taktiež cena v susednom Česku je zatiaľ uvedená len v eurách, na rozdiel od domácich korún.

Finálnu cenu sa určite dozvieme do 30. júna, kedy služba odštartuje po celom svete.

komentáre
 1. Prosím Vás, akoby tá cena bola problém? Žiaden produkt apple nemá problém kvôli cene a toto nebude opak. Každý kto naplno využíva itunes a zdieľa hudbu medzi svojimi zariadeniami ako ja, tak nebude využívať niečo ďalšie, čo iba komplikuje život. A 2-3 € mesačne nikoho z biedy nevytrhnú. Apple veľmi dobre vie, čo za svoje produkty pýtať, nato nepotrebujú mudrlantov zo Slovenska, kde autorský zákon ľudom nič nehovorí.

  0
  0
 2. Ja zas nevidim dovod preco platit 10eur, ked mozem platit 6eur za spotify a tiez to mam na kazdej platforme kde chcem. Jediny rozumny dovod preco platit o 4 eura viac nevidim. Ak nejaky existuje, rad si ho vypocujem a dozviem sa nieco nove :)

  0
  0
 3. @Michal – preco by cena nemala byt problem? Spotify mam za 6€ a rozdiel v tom nie je asi ziadny. preco by som teda mal platit za Apple music? lebo ma inu ikonu aplikacie? cize odhlasim spotify (za ktory platim 6€ mesacne) a budem platit za Apple music 10€. co je rozdiel 4€ mesacne = 48€ rocne. to tazko.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Tajomstvo úspechu slúchadiel AirPods

Keď Apple v roku 2016 predstavil prvé bezdrôtové slúchadlá AirPods, odprezentoval ich s veľkou skromnosťou a venoval im len 5 minút času na pódiu. Bolo to veľmi neobvyklé, pretože nové produkty boli zvyčajne sprevádzané veľkolepými prezentáciami a masívnou mediálnou kampaňou. Aj napriek tejto skromnosti sa malé biele slúchadlá stali fenoménom a jednými z najpredávanejších v histórii. Aké je ich tajomstvo úspechu?
pokračovanie článku

Apple po 10 rokoch zrušil vývoj vlastného auta

Písal sa rok 2014. Svetlo sveta uzreli prvé hodinky Apple Watch, svet si robil srandu z ľahko sa ohýbajúceho iPhone 6 Plus a na internete sa objavili informácie, že Apple vyvíja vlastné auto.