Bluetooth 4.2 prinesie priame pripojenie na internet, rýchlejší prenos a vyššiu bezpečnosť

Význam Bluetooth pri moderných zariadeniach neustále rastie a je nevyhnutný napríklad aj pre nové spôsoby prepojenia medzi OS X a iOS ako Handoff či Continuity. Už teraz však vieme, čo prinesie nová špecifikácia Bluetooth 4.2. Zásadnou novinkou bude schopnosť pripojených inteligentných zariadení pristupovať priamo na internet s podporou IPv6. To umožní výrobcom týchto zariadení priniesť ďalšie zaujímavé inovácie a nové funkcie.

Dátové prenosy budú cez Bluetooth 4.2 oproti predchádzajúcim verziám až 2,5-násobne rýchlejšie. Narástla aj veľkosť prenášaných paketov, vďaka čomu by malo dochádzať k menšiemu počtu chýb počas prenosu dát. Obidve zlepšenia prinesú aj zníženie spotreby batérie a efektívnejšie pripojenie.

Tvorcovia novej špecifikácie mysleli aj na bezpečnosťsúkromie používateľov. Tí budú mať možnosť udeliť alebo zamietnuť možnosť sledovania ostatnými Bluetooth zariadeniami. Užitočné to je napríklad pri nakupovaní v moderných obchodoch, ktoré majú tzv. Bluetooth Beacons schopné komunikovať so smartfónom po tom, čo sa k nim priblížite. Bez vášho povolenia tak nebudú môcť tieto Beacons sledovať vaše zariadenie.

Nová špecifikácia je k dispozícii už teraz, priamy prístup k internetu príde do mesiaca. Podľa vyjadrenia Bluetooth SIG pre Slashgear je možné bezpečnostné funkcie Bluetooth 4.2 pridať na súčasné zariadenia prostredníctvom aktualizácie firmvéru, avšak zvýšené prenosové rýchlosti a väčšie pakety vyžadujú aj nový hardvér. Implementácia bezpečnostných funkcií tak závisí od výrobcu, a len čas ukáže, či sa pre ňu rozhodne aj Apple alebo to vyhradí len pre nové zariadenia. Podrobnosti o Bluetooth 4.2 nájdete na oficiálnych stránkach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 16.0.2

Iba pár dní po vydaní veľkej aktualizácie iOS 16 prichádza prvá menšia aktualizácia, opravujúca chyby aj na najnovších zariadeniach.
pokračovanie článku

Zbohom Pro Max, vitaj iPhone 15 Ultra?

Slovník marketingového tímu Applu sa tento rok rozšíril o nové slovíčko "Ultra". Na začiatku roka spoločnosť odhalila svoj doteraz najvýkonnejší procesor M1 Ultra, a v uplynulých dňoch začala predávať robustné hodinky Apple Watch Ultra. Budúci rok sa k nim pridá zjavne ďalší produkt.