Apple čelí žalobe za podvodný predaj HD videí

Pri nákupe seriálov či filmov v iTunes Store máte zvyčajne možnosť si priplatiť za kvalitnejšiu, HD verziu. Podľa žaloby Applu od právnika z Floridy, Scotta Weiselberga, však ide o podvod. Apple mal oklamať zákazníkov nakupujúcich HD obsah z iOS zariadení, ktoré HD video nepodporujú. Tí si tak priplatili úplne zbytočne. Právnik zverejnil svoj konkrétny prípad, keď bol „donútený“ pri požičaní filmu Big Daddy zaplatiť 4,99 USD za HD verziu napriek tomu, že jeho starší iPhone nepodporuje HD.

Apple by podľa neho mal kompenzovať všetkých zákazníkov, ktorí zaplatili 4,99 USD za HD filmy na staršie iOS zariadenia, ktoré nie sú HD kompatibilné. HD verzia bola základnou voľbou pri sťahovaní filmu na iPhone (3G, 3GS) a iPod touch už od iTunes 8 v roku 2010 aj napriek tomu, že spomínané zariadenia podporujú len video v štandardnom rozlíšení. Aj keď pri jednom filme ide o relatívne malý rozdiel, pri viac ako 49 miliónoch predaných zariadení nepodporujúcich HD obsah už môže ísť o milióny USD, ktoré Apple podľa právnika zarobil neprávom.

komentárov
 1. Nie je to nahodou tak, ze potom si to moze prehrat aj cez ostatne zariadenia (napr apple tv, ipad…), vratene itunes?

 2. A ako moze Apple vediet, či si to nechce pán pozriet potom doma na Apple TV. Neviem či to funguje aj filmoch, ale mohol skúsiť požiadať o vrátenie peňazí, ak tak nakupil HD omylom miesto SD ako som z textu pochopil. No nie. Jednoduchšie je ich hnať hneď pred súd.

 3. Opravte ma, ak sa mýlim, ale nedá sa film stiahnutý (zapožičaný) na iOS zariadenie, prehrať aj na počítači s rovnakým Apple účtom? Nemám s tým skúsenosť tak preto… Doteraz som mal za to, že to tak funguje.
  Inak, príde mi to, ako by som si kúpil farebný film, ale doma by som mal len ČB televízor a potom sa išiel sťažovať, že som si priplatil za “farebnú” verziu, aj keď mne to ide čierno-bielo.

 4. A ked ma ten clovek zariadenie co uz vie HD video? Napr ma iphone 3G a k tomu ipad4? Kupi HD verziu na ip3g ale HD prehra len na ipade4, na ip3g len SD.

 5. Ze aj niekoho napadne zalovat za taku kravinu… Ved to je akoby mal doma DVD prehravac a kupil si v obchode Blu-ray disk.
  Mimochodom, neda sa nahodou kupeny “tovar” v iTunes do urciteho casu vratit? Nikdy som nemal tu potrebu, preto sa len tak pytam…

 6. Ale šak tam nejde o to najsť riešeniš ako by to prehral, ale vyslovene hladal chybu za ktorú by ich mohol zažalovať a vytlačiť z ních niake prachy :D to je ako to keď sa jedna ženska z US súdila s výrobcom mikrovlniek za to že mačku nemôže sušiť v mikrovlnke, napadlo by vás to aj keď to nieje v upozornení?

 7. tiez som si hovoril ze pravnik z Floridy so starym iPhonom a este ze by mal problem s takym mali rozdielom.. Mu skorej niekdo zaplatil aby hladal co i len malu a nemoznu chybicku

 8. mne to dava zmysel, mam apple tv 2.gen, ktory zvlada len 720p, no napriek tomu mu itunes pri nakupe ponuka len HD verziu filmov..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť