Tweet Marker – viac už nezmeškáte žiaden tweet

Ťažko nájsť dnes niekoho, kto by nepočul o sociálnej sieti Twitter. Tí, ktorí ho vyskúšali, mu buď nedokázali prísť na chuť, alebo im celkom učaroval. Kostrou Twitteru je časová os, teda jeden hlavný prúd správ (tweetov) všetkých zdrojov, ktoré sledujete.

## Čo je Tweet Marker?

Ak ste sa prihlásili na odber správ iba niekoľkých ľudí, zrejme nemáte problém ich všetky čítať a k Twitteru môžete v zásade pristupovať ako k e-mailu. Tak ho ponímajú niektoré Twitter programy, ako napríklad Socialite (bývalý EventBox), ktorý som i ja dlhú dobu používal. Prechádzate jeden tweet za druhým a tie sa postupne označujú ako prečítané.

Ak však sledujete veľký počet ľudí, tweetov je na časovej osi toľko, že sa stáva takmer nemožné jednotlivo venovať každému z nich. Väčšinou teda správami iba prebehnete, kým nenarazíte na niečo zaujímavé. V takom prípade sa ale ľahko môže stať, že zabudnete, kde ste skončili a keď sa pripojíte na Twitter z iného miesta, radšej rovno preskočíte k najnovším tweetom a to, čo ste preskočili, ignorujete.

Väčšina klientov si pamätá, kde ste skončili, ale problém je práve pri striedaní niekoľkých rôznych programov (jeden na Macu, jeden na iPade a iný na iPhone). Existuje síce niekoľko riešení, ale tie fungujú len v rámci aplikácií tej istej značky. A tu prichádza na scénu Tweet Marker.

Tweet Marker je jednoduchá otvorená služba, ktorú môžu do svojich klientov zapracovať vývojári. Má jednu prostú funkciu. Uložiť na server informáciu o tom, ktorý tweet používateľ naposledy prečítal a poskytnúť ju každému ďalšiemu klientovi, ktorý sa autorizuje účtom toho istého používateľa.

Služba nemá žiadne samostatné prihlasovanie, ani nevyžaduje dodatočnú autentifikáciu. Technicky funguje rovnako, ako napríklad služby na zdieľanie obrázkov tretích strán. Prepojí sa s používateľským účtom, ktorý je práve prihlásený a dáta poskytne každému klientovi, kde je Tweet Marker aktivovaný a prihlásený ten istý používateľ.

tweetbot

Tweet Marker je integrovaný do viacerých populárnych klientov. Jedným z nich je aj Tweetbot.

Synchronizáciu požadujú mnohí

Tweety už predtým synchronizoval napríklad Echofon alebo TweetDeck, vždy však išlo o riešenie späté s daným klientom – ktorý niekomu mohol vyhovovať na počítači, ale nemusel na iPhone. Tweet Marker je prvý projekt, ktorý túto funkcionalitu ponúka ako otvorenú službu pre vývojárov všetkých aplikácií.

Autorom je Manton Reece z Riverfold Software, ktorý svojho času pracoval na vlastnej Twitter aplikácii Tweet Library. Sám bol intenzívnym používateľom tejto sociálnej siete a tak ako mnohých, aj jeho iritovalo, že keď presadol z počítaču na iPhone, musel znovu hľadať, kde skončil, ktoré príspevky už prečítal a ktoré ešte nie.

Podľa jeho vlastných slov „sa zdalo, že sme sa dostali do bodu, kedy veľmi veľa ľudí potrebovalo niečo také a niekto s tým už musel začať a pokúsiť sa to urobiť.“

Podporované aplikácie

Pre verejnosť je Tweet Marker dostupný od augusta minulého roku, kedy vyšiel Twitterrific vo verzii 4.3 pre Mac, iPhone a iPad. Ten ako prvý zapracoval jeho podporu na všetkých troch platformách.

Podľa oficiálnych stránok ho dnes podporuje 13 aplikácií, medzi ktorými sú programy pre iOS, Mac, Android a dokonca aj BlackBerry PlayBook a rozšírenie pre Google Chrome.

osfoora

Osfoora pre Mac OS X. Červený značka označuje naposledy prečítaný tweet.

Ja som službu testoval v programoch Tweetbot 2.0 pre iPhone a iPad (nedávno sme o nich písali aj na MacBlogu). Na Macu som si zvolil program Osfoora.

Pre stolný počítač je ešte dostupný program Syrinx, ten ma však svojim dizajnom odradil hneď na úvodnej stránke. Osfoora je niečo celkom iné. Na Macu som doposiaľ používal dve Twitter aplikácie: Socialite a neskôr oficiálny Twitter klient. Práve ten druhý mi svojim vzhľadom a funkčnosťou celkom vyhovoval a myslel som si, že nahradiť ho bude pre mňa problém.

Osfoora sa však, zdá sa, v tom najlepšom inšpirovala práve ním a doplnila to, čo oficiálny klient nemá. Základný dizajn je veľmi podobný, ale pridáva naviac okrem Tweet Markra napríklad integráciu služieb pre neskoršie čítanie. Chýba mi už len „pull to refresh“, ktoré Twitter preniesol z iPhone klienta aj na Mac.

V sekcii „často kladené otázky“ na webe Tweet Markeru je okrem iných otázka, či by Twitter nemohol túto službu zahrnúť do svojho vlastného API. Odpoveďou je, že Twitter sa o podobné riešenie zatiaľ, zdá sa, veľmi nezaujímal.

Keď už má vlastné aplikácie pre desktop a tiež mnoho prenosných zariadení, umožniť niečo podobné by určite nemalo predstavovať väčší problém. Pravdepodobnejšie je, že Twitter nechce viesť používateľov k tomu, aby povinne čítali všetky tweety, ale radšej hľadali nové zdroje, ktoré by mohli sledovať a zameriavali sa na ne aj za cenu toho, že im mnohé staršie ujdú.

tweetbot

Tweebot 2.0 pre iPhone.

Nedostatky

Keď som začal Tweet Marker testovať, po pár hodinách odrazu prestal synchronizovať posledné prečítané tweety medzi zariadeniami. Po preštudovaní tipov na webstránke projektu som sa dozvedel, že Tweet Marker ukladá aktuálnu pozíciu len pri zavretí aplikácie (na iOS jej presunutí na pozadie).

Jeho používanie si tak vyžaduje zmenu niektorých návykov. Predtým som často nechával zapnutý Twitter klient na ploche celý deň. Popri tom, keď som práve nebol pri stole, prešiel som si tweety na iPhone alebo iPade.

Ak má ale Tweet Marker fungovať správne, je potrebné najskôr aktuálny program zatvoriť, čím sa uloží aktuálna poloha na časovej osi a až potom otvoriť ďalší klient niekde inde. Ak sú naraz zapnuté dva a viac, Tweet Marker nemusí fungovať správne.

No i tak nie je vždy úplne spoľahlivý. Všetko je v poriadku, ak čítate tweety klasicky od starých k novým. Ak ale napríklad preskočíte k najnovším a postupne sa vraciate (čo robím napríklad, ak som Twitter nečítal celý deň), v danom klientovi síce na novo označí poloha, kde ste končili, v ďalšom ju už ale neaktualizuje. Riešením je iba vypnúť všetky aplikácie, v jednej z nich prejsť k najnovším tweetom, vypnúť ju a zapnúť ďalšiu. Potom už všetko opäť funguje, ako má.

Musím ale podotknúť, že som testoval len jednu kombináciu aplikácii. Je možné, že niektoré iné sa budú správať odlišne, hoci veľké rozdiely vo fungovaní asi nebudú, keďže služba je prostá.

tweetbot

Tweebot 2.0 pre iPad.

Záver

Problémy Tweet Markeru sú podľa môjho názoru dostatočne závažné na to, aby mu zabránili rozšíriť sa výraznejšie medzi bežných používateľov.

To ale vôbec neznamená, že je zlý. Ak si na zásady jeho fungovania zvyknete a pracujete s Twitterom tak, ako to predpokladá, razom sa z neho stáva veľmi užitočný pomocník. Dokonca si dovolím tvrdiť, že odkedy ho používam, neviem si viac predstaviť, že by som opäť Twitter čítal bez nejakej formy synchronizácie.

Tweet Marker prispel nielen k tomu, že mi unikne oveľa menej tweetov, ale aj k tomu, že Twitteru celkovo venujem oveľa viac času ako v minulosti. Pred jeho zapnutím ma totiž často odradila už len samotná myšlienka, že ani netuším, ktoré tweety som už vlastne videl, a ktoré nie.

A čo vy? Používate Twitter? Ak áno, ktoré programy ste si obľúbili?

Foto: Tweet Marker, MacBlog

komentárov
 1. Psittacula Derbiana: Keď vieš koho maš followovať, tak tam nemaš somariny ;)

  A inak, ja neviem … nepotrebujem si išntalovať app na niečo, na čo mi stačí internetové rozhranie.

  0
  0
 2. Aj keď som sledoval Wozniaka, 90% tých informácií ma nezaujímalo. Narážam ale skôr na fakt, že Twitter je považovaný za akési utopické médium plné aktuálnych a neskreslených informácií, čo je fajn a nepopierateľne výhodné, lenže napríklad tých aplikácií využívajúce ich API na prístup a tvítovanie a bla, bla, bla, je ako húb po daždi a ja si myslím, že to nie je nevyhnutné.

  0
  0
 3. No veď, nie je to nevýhnutné. Ale mne sa to dobre číta, follovujem ľudí, ktorý píšu zaujímavo. Poväčšíne to su ľudia z hudobnej brandže.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Phil Schiller
pokračovanie článku

Phil Schiller nastupuje do dozornej rady OpenAI

Apple a OpenAI už skôr oznámili, že spoločnosti si nebudú navzájom nič platiť za to, že iOS 18 a macOS Sequioa ponúknu čiastočnú integráciu ChatGPT do svojho inteligenčného rozhrania. No zadarmo to predsa len nebude.