Prečo Windows 8 na ARM nebude iba METRO a prečo by mal byť

Microsoft nedávno zverejnil bližšie podrobnosti o tom, ako bude vyzerať Windows 8 na ARM. Zodpovedal tým mnoho otázok, ktoré si kládli používatelia, a ktoré boli predmetom viacerých diskusií, no zároveň otvoril nové, nemenej otázne témy.

Windows 8 na ARM. Zdroj: Tablets  Planet príchodu iPadu bolo každému jasné, že Microsoft skôr či  neskôr predstaví vlastné softvérové riešenie pre tablety s ARM  architektúrou. Mal v podstate tri možnosti: Rozšíriť podporu svojho  mobilného OS aj na tablety (cesta, ktorou sa vydal Apple a Google), vyvinúť  nový, samostatný OS, alebo uviesť verziu svojho systému pre desktopy, ktorý  by bol kompatibilný s ARM procesormi.

Microsoft na minuloročnom CES oznámil, že nová verzia Windows bude dostupná pre architektúry ARM aj x86/64 s cieľom rozšíriť Windows na ľahké a prenosné zariadenia ako tablety a smartbooky. Bolo ale zjavné, že to nebude iba obyčajný port na ARM. Klasické prostredie Windows – koncepčne takmer 40 rokov starý spôsob ovládania klávesnicou a myšou, nie je tou najlepšou voľbou pre dotykovo ovládané tablety, hoci sa už v minulosti takých na trhu objavilo viacero.

Na BUILD konferencii 13. septembra Microsoft predstavil METRO, nové grafické prostredie prispôsobené dotykovému ovládaniu, ktoré má byť súčasťou Windows 8. Gruber vtedy napísal úvahu o tom, že Windows by na ARM mohol mať iba METRO, klasické grafické prostredie by sa celkom vypustilo. Dávalo to zmysel. ARM procesory dnes nie sú zďaleka také výkonné, aby mohli robiť zlomok výpočtov x86/64 procesorov. Prostredie iOS a METRO s týmto počíta, no tradičný Windows či Mac OS X desktop nie.

Ešte v decembri minuléro roku jeho teória vyzerala celkom sľubne. Paul Thurrott, publicista, špecializujúci sa na Microsoft softvér, hovoril v relácii Windows Weekly o tom, že Microsoft prehodnocoval svoj pôvodný plán uviesť ARM Windows aj s klasickým desktopom a možno nakoniec bude jediné GUI METRO.

No nakoniec 9. februára 2012 Steven Sinofsky, prezident Windows sekcie v Microsofte, napísal na MSDN.com podrobný článok popisujúci, ako bude fungovať Windows 8 na ARM architektúre. V článku vysvetilil, že Windows na ARM bude mať METRO a zároveň aj klasický Windows desktop, presne ako x86/64 verzia s tým rozdielom, že na ARM nebude možné inštalovať žiadne desktopové aplikácie. Tie budú dostupné iba pre METRO cez Windows Store, obdobu App Store na iOS.

Tým sme sa dostali do poslednej verzie „Windows na ARM“ diskusie, ktorá na internete rieši problém toho, na čo je dobrý tradičný desktop, keď na ňom nebudú fungovať iné ako vstavané aplikácie. Medzi tie bude patriť súborový manažér Windows Explorer, prehliadač Internet Explorer (ktorý ale rovnako, ako IE pod METROm, nebude podporovať pluginy a teda ani flash) a Office 15, novú verziu kancelárskeho balíka MS Office.

Ed Bott prítomnosť Windows desktopu vysvetľuje práve potrebou výkonného súborového manažéra a možnosťami konfigurácie Internet Exploreru, ktoré jeho METRO verzia neponúka. Windows Explorer môže byť využitý napríklad na pripojenie externého úložiska a manipuláciu so súbormi. METRO takýto nástroj neponúka. Internet Explorer zasa umožňuje podrobné bezpečnostné nastavenia, správu záložiek, histórie, cookies atď. Radek Hulán, ktorý na jeho článok odkazoval na Twitteri, napísal, že podľa neho Microsoft preportoval Explorer, IE, a Office na ARM len preto, že nemal čas pripraviť ich METRO verzie. To by znamenalo, že Microsoft eventuálne desktop v niektorej z ďalších verzií plánuje vyradiť úplne.

Pochopiteľné by to bolo v prípade Office 15, ktorý mimochodom podľa všetkého bude Microsoft ponúkať na ARM Windowsoch zadarmo ako súčasť systému. Jeho prerábanie na METRO asi zaberie nejaký ten čas. Ale prečo by radšej Microsoft nepripravil rovno METRO verziu, hoci aj s miernym oneskorením, a nepredával ju cez Windows Store? A ak to plánuje do budúcna, čo bude potom robiť s ARM verziou pre desktop?

Pokým ale Office ešte ako tak dáva zmysel, už vôbec mi nejde do hlavy, prečo Microsoft rovno nepripraví METRO verzie zvyšných aplikácií. Pridať pár nastavení do Internet Explorera pre METRO predsa nemôže byť problém a napísať nový METRO Explorer tiež toľko času zabrať nemôže, zvlášť, keď tak ako tak musia pracovať na ich portovaní na ARM. Ak ich potom ešte budú prerábať na METRO, zbytočne s ich portovaním strácali čas nehovoriac o tom, že zbytočne strácali čas portovaním celého prostredia ako takého, ak ho potom proste vymažú.

Myšou a klávesnicou sa možno lepšie pracuje so súbormi, ale ako často to budú používatelia robiť? A vôbec, to si majú spustiť celkom iné grafické prostredie len na to, aby mohli skopírovať súbory z externého disku? Dáva to niekomu zmysel? Ono vôbec, práca so súbormi, kopírovanie súborov, vytváranie adresárov, toto všetko je spôsob interakcie s počítačom, ktorý má svoje roky a bolo by načase ho vystriedať niečím prirodzenejším.

Apple správne do iOS od prvej verzie nezahrnul žiadny súborový manažér. Jediné, s čím tak používateľ pracuje, je obsah (dokument, obrázok, skladba) a nie .jpg súbor, .docx a .mp3. Súbory sú pre nerdov. Je to zbytočná úroveň abstrakcie, ktorú pri patrične premyslenom OS netreba.

METRO je pokrokové a moderné používateľské prostredie ideálne na tablety. Windows desktop nie je zlý na desktopy a netbooky. Microsoft sa to ale snaží spojiť a priniesť jeden systém, ktorý bude môcť inštalovať na oba typy zariadení. Pokým však rozumiem, v čom môže byť výhoda oboch prostredí na x86/64 platforme (napr. netbook s dotykovým displejom, ktorý sa striedavo používa ako laptop a ako tablet), uniká mi akýkoľvek prínos desktopu na zariadeniach s ARM procesormi, pretože sa s nimi aj tak nebude dať na desktope pracovať spôsobom, akým sme zvyknutí.

Microsoft chce mať to najlepšie zo starého (Windows desktop), ako aj z nového (METRO) sveta, ibaže to sa nedá a nemôžem si pomôcť, ale mám pocit, že výsledný hybrid prinesie akurát viac zmätku než ktorýkoľvek variant samostatne.

V tejto chvíli mi dáva zmysel iba to, že by sa Microsoft chcel poistiť do budúcna, a ak by sa v krátkom čase objavili oveľa výkonnejšie ARM procesory, mohli by povoliť inštalovanie ARM kompatibilných desktopových aplikácií do patričnej verzie Windows. Ak by to tak aj bolo, vo výsledku by boli už štyri, navzájom nekompatibilné, typy programov pre Windows. ARM pre desktop, ARM pre METRO, x86/64 pre desktop a x86/64 pre METRO.

Ak k tomu Microsoft ponúkne tradične aspoň 6 rôznych edícií od Starter po Ultimate (samozrejme v samostatných verziách pre obe platformy), nie je sa veru veľmi na čo tešiť. Je to pritom veľká škoda, pretože METRO sa javí byť ako veľmi zaujímavé používateľské prostredie, ktoré nie len že nekopíruje iOS a ide svojou vlastnou cestou, ale pridáva aj niektoré zaujímavé riešenia, ktoré by som celkom rád videl aj v iOS.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend