OS X Mountain Lion naznačuje blížiacu sa aktualizáciu iWork

Zatiaľ posledná verzia kancelárskeho balíka od Apple s názvom iWork vyšla pred tromi rokmi. iWork ’09 bol uvedený v roku 2009 a odvtedy sa väčšej aktualizácie nedočkal. OS X Mountain Lion však priniesol indície naznačujúce, že by sa to snáď už čoskoro mohlo zmeniť.

Apple zrejme aktualizuje iWork pre Mac. Zdroj: iPhone.AppStorm MacWorld bol jedným z „vyvolených“ novinárov, ktorí boli pozvaní na predstavenie nového operačného systému OS X Mountain Lion. V jednom z článkov redaktori Macworldu odpovedajú čitateľom na otázky o tomto novom systéme.

Okrem iného sa v ňom tiež spomína, že keď pracovníci Apple systém prezentovali, jedna z vecí, ktorú predviedli, bola iCloud synchronizácia dokumentov medzi iPadom a Macom. Na Macu bola pritom použitá verzia Pages, ktorá s touto funkciou vedela spolupracovať. V rovnakej súvislosti sa upravená verzia Pages spomína aj v The Talk Show.

Aktuálna verzia iWork nepodporuje iCloud funkcie, a tak je prakticky isté, že Apple bude musieť vydať nejakú formu aktualizácie, ktorá podporu preň pridá. Otázka je, či pôjde len o aktualizáciu, alebo o úplne novú verziu iWork, povedzme iWork ’12.

S príchodom Mac OS X Lion Apple zrušil scrollbary a zaviedol full-screen mód, automatické ukladanie a Versions. Tieto funkcie aplikácie v iWork nepodporovali. Apple to vtedy vyriešil aktualizáciou. Rovnaký postup bol zvolený v prípade pridania podpory pre Photo Stream do iLife aplikácie na Macu iPhoto ’11. Napriek tomu možno dúfať, že iWork bude aktualizovaný na novú verziu, najmä ak sa pozrieme na to, ako dávno vyšla jeho doteraz posledná edícia.

Prvá verzia vyšla v roku 2005 a od vtedy Apple aktualizoval iWork pravidelne každý rok až do roku 2009, kedy vyšiel stále aktuálny iWork ’09. Aj keď ale na Macu doposiaľ používame verziu z roku 2009, neznamená to, že by Apple tento populárny kancelársky balík odvtedy ignoroval.

V roku 2010 sa namiesto nového iWorku pre Mac objavil iWork pre iOS spolu s predstavením originálneho iPadu. O rok neskôr, v januári 2011, Apple predstavil iWork ’09 predávaný cez Mac App Store ako tri samostatné aplikácie: Pages, Numbers a Keynote, každá v cene 19,99 USD.

Ťažko povedať, či má Apple v úmysle vydanie novej verzie, alebo podporu iCloud vyrieši iba aktualizáciou, no ak niekto náhodou ešte zvažuje kúpu iWorku v najbližších mesiacoch (ak vôbec niekto taký je), navrhujem radšej ešte pár mesiacov s kúpou počkať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
WWDC 24
pokračovanie článku

Apple ohlásil WWDC 2024!

Ukazuje sa, že úniky spojené s informáciami zo sveta Applu majú niečo do seba. Nedošlo však k ohláseniu nových iPadov, ale tohtoročnej konferencie WWDC '24.
Gemini
pokračovanie článku

Kto prinesie vyspelú AI na iOS 18? Apple to nebude

Koncom minulého roka sa objavila správa, podľa ktorej Apple plánuje priniesť rozšírenú AI funkcionalitu na iPhone a ďalšie zariadenia. Výraznou premenou by si mala prejsť Siri, digitálna asistentka, ktorá už skôr zaostávala za konkurentmi, vo svete GPT je však ešte archaickejšia.