Zmluva o založení Applu sa už predala, 150 000 USD bol veľmi slabý odhad

apple-zakladacielistiny

Koncom novembra sme vás informovali o tom, že zakladacia listina Applu, ktorou v roku 1976 založili Steve Jobs, Steve Wozniak a Ron Wayne firmu Apple, spolu so sprievodnými tlačivami, pôjde do dražby 13. decembra. Obsahuje vlastnoručné podpisy zakladateľov aj doklady o odstupe Rona Wayna, ktorý to vzdal po 11 dňoch. Svoj 10% podiel predal za 800 USD, neskôr dostal ešte dodatočných 1500 USD. Dnes by mal tento podiel hodnotu 36 miliárd USD.

Zdroj: Bloomberg

Predpokladalo sa pritom, že o ňu bude veľký záujem a jej cena by sa mohla vyšplhať až na 150 000 USD. Tieto odhady hodnotu zakladacej zmluvy Applu veľmi podcenili. Aukcia skončila a nový majiteľ zaplatil za spomínané listiny astronomických 1,6 milióna USD. Kto vie, možno na rozdiel od bežných cenných papierov, ktoré najmä v kríze strácajú hodnotu, prinesú tieto svojmu majiteľovi v budúcnosti aj zhodnotenie.

Myslíte si, že sa táto investícia oplatila?

Viac článkov na tému

12 komentáre v archíve

 1. root píše:

  Pre toho kto predaval urcite :).

 2. enko píše:

  fuuha, 10 nasobne viac ako odhad ? :) asi podla toho za akym ucelom bola kupena, ak zberatelky, asi sa oplatilo o 10-20 rokov to preda za 5,10 nasobok povodnej hodnoty, v zavislosti od toho ako sa bude applu darit v danom case, ak to bolo kupene za ucelom kratkodobej investicie a skoreho predaja..nie som isty ci sa vyplatilo

 3. Leryth píše:

  Tak určite sa to oplatilo nakoľko nikto túto listinu už nevlastní a ten  čo ju kúpil ju určite nekúpil za úmyslom predať ju neskôr zo ziskom… je to proste zberateľský kúsok …

 4. mio píše:

  Jasne, kedysi bol papier kvalitnejsi ako dnes, cize aj tieto papiere z 1976 by sa mali v krbe rozhoriet spolahlivo. Ale niekde som cital, ze je to o spravnom pokrceni, tak mozno tato investicia nakoniec majitela sklame.

 5. Petr píše:

  Naopak bych si trofnul tvrdit, ze byla nejvhodnejsi doba listinu prodat. Nepredpokladam nadale takovy rust applu bez SJ.

 6. jojo píše:

  Podla mna sa investicia neoplatila. O 10 rokov po Apple ani pes nestekne a tie papiere budu mat hodnotu papiera.

 7. coldplay píše:

  nechcel by som byt teraz Waynom :)

 8. wings400 píše:

  toto nebola investicia

 9. Majki07 píše:

  čo ked to kupil Bill G. a je mu jedno kolko to stalo :D

 10. Moje meno píše:

  jojo: Ďakujem Sibile za predpoveď. Povedz nám ešte, mám investovať do Microsoftu? K0k0t…

 11. TheMatt píše:

  Chudák Ron Wayne, mohol byť miliardár ;)

 12. Jirka píše:

  Tohle podle mne není koupě s vidinou následného prodeje (i když ten v budoucnu není vyloučen). Takové peníze za takovou záležitost nedá klasický spekulant, ale sběratel/fanda, pro kterého vydražená suma není ničím zásadním. Asi podobně, jako si MB S-klasse nekupuje ten, pro koho je daná suma “bolavá”. (Možná existuje i pár zoufalců, kteří dají za svou modlu všechny úspory i za cenu zničení života, ale to není typické.)
  Zkrátka – tohle byl někdo, pro koho je ta částka ne víc než setina disponibilního objemu financí a pro koho to má vyšší hodnotu, než ty peníze.

Komentáre sú uzavreté.

Inzercia

Partneri

MacBlog newsletter
Inzercia