Zeitgeist 2011 – štatistiky z vyhľadávania cez Google zo sveta aj zo Slovenska

Zeitegeist 2011 je názov výročnej správy Googlu, v ktorej táto spoločnosť každý rok odhaľuje trendy vo vyhľadávaní za ostatný rok. Začiatkom minulého týždňa ste si mohli prečítať výsledky z vyhľadávača Yahoo, kde sa iPhone umiestnil na prvom mieste a bol najvyhľadávanejším slovom za rok 2011. Metóda, ktorú Google používa v Zeitgeiste, je však iná. Namiesto porovnávania početnosti vyhľadávania určitých slov sa sústredí na trendy vo vyhľadávaní, presnejšie na to, ktoré slová alebo spojenia zaznamenali oproti minulému roku najväčší nárast vyhľadávaní.

Ako už tušíte, iPhone nie je takou novinkou, aby sa v tomto zozname mal šancu dostať vysoko. iPhonu 5 sa však podarilo umiestniť na šiestom mieste v globálnom rebríčku. Oproti minulému roku narástol počet vyhľadávaní o 1658 %. To je však relatívne málo v porovnaní s víťazkou, mladou speváčkou Rebeccou Black, ktorá zaznamenala nárast vyhľadávaní vďaka novej piesni „Friday“ až o viac ako 10 000 %. Na YouTube zaznamenala viac ako 167 miliónov videní. Na druhom mieste sa umiestnila nová sociálna sieť od Googlu, Google+. Množstvo vyhľadávaní Google+ alebo Google Plus taktiež oproti roku 2010 stúplo o viac ako 10 000 %. Zaujímavé je, akej popularite sa tešila akčná hra pre počítače a konzoly Battlefield 3, ktorá sa umiestnila na piatom mieste s 1773% nárastom vyhľadávaní.

iPhonom 5 však zoznam s Apple súvisiacimi vyhľadávaniami v zozname prvý desiatich nekončí. Na deviatej priečke je Steve Jobs s nárastom vyhľadávaní o 982 %. Vzhľadom na to, že bol extrémne populárny už niekoľko rokov, ide o obdivuhodný nárast. Prvú desiatku „skokanov roku 2011“ uzatvára iPad 2 s medziročným nárastom vyhľadávaní 939 %.

Zeitgeist 2011

To boli globálne výsledky. V Zeitgeist 2011 však nájdete aj štatistiku špeciálne pre Slovensko. U nás sa iPhone 5 umiestnil na treťom mieste, na prvom je Farma a na druhom Superstar 2011. Z technológií je v prvej desiatke už len Google Gravity. Ak náhodou neviete o čo ide, skúste si v Google vyhľadať „Google Gravity“ a kliknúť na „I’m feeling lucky“. V Českej republike bol iPhone 5 na štvrtom mieste, Battlefield 3 na šiestom a Angry Birds na deviatom. Za zmienku stojí aj ďalší telefón v zozname – Nokia C5–03.

Zeitgeist 2011

Medzi našincami sa veľkej obľube tešil trik s gravitáciou­ Googlu

Súhrn najvyhľadávanejších udalostí si môžete pozrieť aj v nasledujúcom emotívnom videu:

Viac informácií o trendoch vyhľadávania v roku 2011 nájdete na oficiálnych stránkach Google Zeitgeist 2011.

komentáre
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť