WWDC 2011 už budúci týždeň – na čo všetko sa môžeme tešiť?

Budúci týždeň sa bude niesť v znamení jednej z najdôležitejších (pre Apple fanúšikov) udalostí roka – WWDC 2011. Konať sa bude už tradične v priestoroch Moscone centra v San Franciscu od 6. do 10. júna. O obrovskom záujme svedčí aj fakt, že vstupenky v cene 1599 USD boli vypredané za rekordných 10 hodín. Na čo sa teda môžeme tešiť? Apple zrejme poruší tradíciu a nepredvedie žiaden nový iPhone. WWDC 2011 tak bude zamerané výlučne na softvér. To znamená, že uvidíme Mac OS X Lion, iOS 5 a iCloud. Dokazujú to aj fotky z príprav priestorov pre toto podujatie.

WWDC 2011 prípravy

Mac OS X Lion a iOS 5

Aj keď Apple zvykne pripravované novinky tajiť až do poslednej chvíle, pre Mac OS X Lion to neplatí. Mnoho ste sa mohli dozvedieť už z jeho prvého predstavenia, novinky priniesli aj verzie pre vývojárov – Developer Preview 1, Developer Preview 2Developer Preview 3. Množstvo našich čitateľov istotne poteší aj to, že Mac OS X Lion konečne prinesie oficiálnu češtinu.

S iOS 5 je to presne naopak. Napriek tomu, že o jeho predstavení nikto nepochyboval, Apple neodhalil, na čo sa vlastne bude nová verzia sústrediť. Ani neoficiálne zdroje toho veľa nepriniesli. Často sa spomínali vylepšené Push notifikácie alebo Exposé – multitasking podobný funkcii Exposé známej z Mac OS X. iOS 5 bude určite najmä veľkou aktualizáciou v zmysle previazania funkcií so službou iCloud.

iCloud

Na čo sa Apple bude na WWDC 2011 sústrediť najviac? Vyzerá to tak, že na iCloud. O službe s týmto názvom sa špekulovalo už dlhšie. Naznačovali to rôzne kroky Apple, ako napríklad kúpa domény iCloud.com, a to bolo dostatočným motívom na to, aby „služby v oblaku“ priniesli konkurenti skôr a zabránili tak časovej výhode Applu. Aj keď GoogleAmazon už svoje Cloud služby pre hudbu ponúkajú, zrejme sa im aj tak nad Applom vyhrať nepodarí. V súčasnosti totiž neumožňujú nákup hudby, nakoľko sa im nepodarilo podpísať s hudobnými vydavateľstvami potrebné zmluvy. Práve o to by sa mal postarať Apple, ktorý má so svojim dominantným postavením v predaji digitálnej hudby lepšiu vyjednávaciu pozíciu.

Zmluvy však nebudú jedinou zbraňou Applu proti konkurencii. Očakávať môžeme aj agresívnu cenovú politiku. Služba by mala byť dostupná v skúšobnej lehote zadarmo, jedinou podmienkou je kúpiť hudbu z iTunes Store. Následne si do iCloud budete môcť nahrať aj svoju vlastnú hudbu, ku ktorej budete môcť pristupovať odkiaľkoľvek – jedinou podmienkou je internet. Samotný poplatok by mal byť 25 USD za rok (približne 17 EUR). Nízku cenu umožní prepojenie s reklamnou platformou od Apple – iAd. Hudba ale nebude jediným, na čo iCloud využijete, rovnaký princíp bude fungovať aj pre filmy a televízne seriály. Nie je však jasné, od kedy bude služba zahŕňať aj tieto služby.

One More Thing – príde aj Steve Jobs

Príjemnou správou je aj oficiálne potvrdenie Apple, že o úvodnú prezentáciu sa postará Steve Jobs, ktorý má už pol roka kvôli zdravotným problémom dovolenku. Špekulácie o jeho zhoršujúcom sa stave sa našťastie nepotvrdili, ostáva len dúfať, že sa tak ani nestane. Prezentácia Stevea Jobsa na WWDC 2011 prebehne 6. júna, približne o siedmej večer nášho času.

komentárov
 1. Martin Gross:

  Bude zcela jistě na macworld.com (tam je vždycky), jinak jsem něco zaslechl i o letemsvetemapplem.eu…a budou další, u kterých si ale nejsem jistý (endgadget, gizmodo…)…

  :-)

  0
  0
 2. Vidiet a pocut Steva, je pre mna vzdy velky zazitok. Dufam, ze ich zazijem este aspon tucet. Boh nam to obom dopraj. (do prey)

  0
  0
 3. Hmm. Apple nikdy predtým čo si pamatám tak jasne nehovoril, že “Hardware na evente nečakajte!”

  Keď dookola dva mesiace hovoria iba software, iba software, iba software…. prestávam im veriť a začínam sa tešiť na one more thing :)

  0
  0
 4. ja by som len chcel vediet ked predstavia novy os x vpondelok kedy pride dostupny pre vsetkych uzivatelov ktory budu chiet nahradit leopard nim, a ci niejakym upgradovim dvd, alebo stiahnutim z mac app storu alebo netusim , neviete nahodou ?? :/

  0
  0
 5. Online STREAM, to je to na co sa Martin pytal, NEBUDE!
  Bude len online prepis a fotky na roznych serveroch, tak ako vzdy.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť