Vývojári majú k dispozícii prvú predvádzaciu verziu Mac OS X Lion, prináša niekoľko nových funkcií

Spolu s novými MacBookmi Pro Apple predstavil aj nové funkcie pripravovaného operačného systému Mac OS X Lion. Prvá predvádzacia verzia nového systému je už naviac k dispozícii aj vývojárom, do rúk bežných používateľov by sa mala dostať toto leto. Mac OS X Lion má preberať najlepšie nápady z iPadu a priniesť ich na Macy. Medzi kľúčové funkcie oznámené spolu s Mac OS X Lion patrí Mission Control (nový spôsob zobrazenia všetkého, čo máte na Macu spustené), Launchpad (nové miesto pre všetky Mac aplikácie), zobrazenie aplikácií na celú obrazovku a nové Multi touch gestá. Samozrejme, predinštalovaný bude aj Mac App Store. Viac o týchto novinkách sa môžete dočítať v našom staršom článku. Apple však spolu s verziou pre vývojárov odhalil aj niekoľko ďalších noviniek, na ktoré sa môžeme tešiť.

Mac OS X Lion

Mail 5

Mac OS X Lion Mail Mail 5 v Mac OS X Lion prinesie nové zobrazenie, prevzaté z iPadu, ktoré využije výhody širokouhlého displeja na Macu. Na ľavej strane budú zobrazené jednotlivé správy spolu s náhľadmi, vpravo zase uvidíte vybraný e-mail. Na vrchu zase pribudne nový Mailbox bar, ktorý zjednoduší prístup k obľúbeným priečinkom. Zlepšený a najmä zrýchlený by mal byť aj spôsob vyhľadávania, ktoré by malo byť rýchle aj v prípade obrovského množstva e-mailov. Prerobené bude aj zobrazenie e-mailových konverzácií.

AirDrop

AirDrop je nová funkcia, ktorá umožní bezdrôtové posielanie súborov ľuďom vo vašom okolí. Nie je k tomu pritom potrebná žiadna inštalácia ani nastavovanie. Všetko čo musíte urobiť je vo Finderi kliknúť na ikonu AirDropu a váš Mac automaticky zobrazí počítače vo vašom okolí, ktoré taktiež používajú AirDrop. Pri ľuďoch, ktorých máte v Address Booku, sa zobrazí aj ich fotografia. Po prenesení súboru na meno používateľa vo vašom okolí už stačí len jeho súhlas a súbor sa automaticky skopíruje do jeho Downloads priečinku.

Versions

Mac OS X Lion VersionsPredstavte si Time Machine vo vašich dokumentoch. Presne to totiž funkcia Versions je. Mac OS X Lion bude automaticky ukladať vaše dokumenty každú hodinu, pričom stále keď ho otvoríte, vytvorí novú verziu. Vďaka tomu sa budete môcť kedykoľvek vrátiť k staršiemu stavu vášho dokumentu a obnoviť akékoľvek jeho časti. Jednoducho tak zobrazíte dokument v ľubovoľnom čase.

Versions úzko súvisia s ďalšou novou funkciou, Auto Save, ktorá automaticky ukladá zmeny v dokumentoch, na ktorých pracujete. Namiesto vytvárania samostatných kópií uloží zmeny priamo v dokumente, vďaka čomu šetrí miesto na disku. Proti nechcenému ukladaniu rôznych verzií môžete dokument zablokovať, po dvoch týždňoch sa zablokuje automaticky.

Resume

Mac OS X Lion Resume

Poznáte to. Nainštalujete systémovú aktualizáciu a na dokončenie procesu musíte celý Mac reštartovať. To znamená, že musíte zavrieť každú aplikáciu, uložiť rozpracované súbory, reštartovať, a zase odznova otvárať aplikácie a súbory. S funkciou Resume v Mac OS X Lion sa všetky tieto úkony stanú minulosťou. Po reštarte bude Mac v úplne identickom stave ako pred ním. Tak isto sa budú správať aj aplikácie, ktoré po ich otvorení nájdete v rovnakom stave, ako keď ste ich vypli.

FileVault a Mac OS X Lion Server

Úplne prerobený FileVault bude schopný zašifrovať celé disky – interné aj externé, to všetko s vysokým výkonom a možnosťou v momente odstrániť všetky dáta z Macu.

Serverová verzia Mac OS X Lion prinesie ešte jednoduchšie nastavovanie a podporu pre spravovanie počítačov s Mac OS X Lion, iPhonov, iPadov a iPodov touch.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend