Trampoty väčšieho displeju

V uplynulých dňoch preletela webom správa, že v Číne už nájdete aj puzdrá určené pre nadchádzajúcu generáciu iPhonu. Obaly, ktorých nie je málo a vyrábajú ich viacerí výrobci sú v priamom porovnaní o niečo väčšie ako obaly na štvorku.

To sa zhoduje so správami, ktoré už v apríli publikoval portál Thisismynext. Podľa neho bude nový iPhone o málo väčší a priestor bude využitý obrazovkou od jednej strany na druhú, ktorá vraj bude mať uhlopriečku 3,7 palca. O niečom podobnom informoval minulý týždeň aj portál Mobilefun.co.uk.Na prvé počutie sa tieto informácie nezdajú veľmi uveriteľné — zatiaľ všetky štyri generácie telefónu od Apple mali zhodnú veľkosť obrazovky, 3,5 palca v uhlopriečke. S výnimkou iPhonu 4 mali dokonca všetky Apple telefóny rovnakú nielen veľkosť displeja ale aj jeho rozlíšenie. Ten posledný má rozlíšenie presne dvojnásobné (štvornásobný počet bodov), takže pri zdvojení obrazových bodov odpadajú akékoľvek problémy aj pri spustení starej aplikácie.

iPhone s väčším displejom sa dá vyrobiť aj bez toho, že by sa to výrazne podpísalo na veľkosti celého zariadenia. Foto: MacBlog

Applu to ušetrilo prácu s prerábaním systému, ktorý bol navrhnutý pre konkrétnu veľkosť. Vrásky na čele nemali ani vývojári aplikácií tretích strán, ktoré vyzerali a ovládali sa rovnako na všetkých generáciách iPhonu. Najviac sa ale mohli radovať používatelia, ktorí mali telefón so systémom ušitým na mieru — vďaka tomu, že Android telefóny majú množstvo rozlíšení a ešte viac uhlopriečok, má zákazník možnosť výberu, no zároveň aj na väčšine zariadení ovládanie buď príliš malé, alebo príliš veľké. Bežný, neupravený Android napríklad beží aj na niektorých sedempalcových tabletoch, no nie je to naozaj žiadna výhra.

Na druhej strane je jasné, že skôr či neskôr iný displej iPhone mať bude — žiaden produkt sa nemôže držať celú svoju históriu na rovnakej úrovni. Powerbook 100, prvý skutočný laptop od Apple, mal obrazovku s uhlopriečkou 9 palcov, dnes sa vyrábajú Apple notebooky od 11 po 17 palcov. Keď Apple predstavil prvý iPhone, väčší displej ako 3,5-palcový v žiadnom populárnom mobile nebol, dnes sú ale displeje iných rozmerov a iné sú aj požiadavky zákazníkov. Aj keď sa Steve Jobs vyjadril, že „nikto si nekúpi veľký telefón“, mobil sa dá vybaviť očosi väčšou uhlopriečkou aj bez markantnej stopy na veľkosti celého zariadenia. Napríklad taký 4-palcový Nexus S alebo 3,7-palcový Desire nie sú výrazne väčšie od iPhonu. A to málo, čo je naviac v obrazovke, používateľ pri surfovaní alebo pozeraní filmu ocení aspoň tak, ako keď prejde z 13-palcového notebooku na 15-palcový.

Po štyroch rokoch práce na systéme by nemalo byť pre Apple ani také ťažké ho prispôsobiť na novú obrazovke. V prípade, že sa skutočne bude jednať o uvádzaný 3,7-palcový rozmer, nič také sa nestane ani vtedy, ak ostane rozlíšenie 960 × 640 a všetko sa jednoducho o pár percent zväčší. Okrem aplikácií, ktoré váš telefón premenia na pravítko, to nespôsobí trampoty ani žiadnemu vývojárovi tretej strany.

Ak Apple na jeseň skutočne predstaví 3,7-palcový iPhone 5, pomôže nielen zákazníkom, ale vytvorí tiež priestor pre lacnejší model, o ktorom sa hovorí už dlho. Ten by mohol mať napríklad 3,2– alebo 3,0-palcovú obrazovku s nižšou kvalitou a výrobnými nákladmi.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend