Soundz.fm – slovenské a zahraničné rádiá v iPhone prehľadne a moderne

Slovenský startup soundz.fm, ktorý umožňuje počúvať jednoducho cez internetový prehliadač desiatky rozhlasových staníc z celého sveta, uvoľnil nedávno aj svoju aplikáciu pre iPhone. Program stojaci 1,59 € sa v App Store objavil včera nadránom a je zmenšeninou počítačovej webovej aplikácie s rovnakými funkciami. Okrem toho, že umožňuje zostaviť si vlastný zoznam obľúbených staníc, vždy vidíte, ktorá stanica hrá akú pieseň a tiež si môžete označovať pesničky, ktoré sa vám zapáčia. Hlavne je to však program, ktorý robí počúvanie rádia skutočne jednoduchým.

Soundz.fm aplikácie pre iPhone Soundz.fm aplikácie pre iPhone## Prvé spustenie

Po nainštalovaní vás aplikácia vyzve k prihláseniu. Pokiaľ ste už na soundz.fm zaregistrovaný, jednoducho napíšete email a heslo, ale aj keď nie ste, nie je to o nič zložitejšie. Na základe krajiny na vás bude čakať niekoľko prednastavených staníc.

Nad ovládaním programu nebudete musieť dlho rozmýšľať, keďže pri každej stanici v zozname je len jedno tlačidlo — play. Až keď nejaká stanica hrá, objavia sa aj ďalšie dve. Prvé umožní uložiť práve hranú pesničku do zoznamu obľúbených a druhé zobraziť viac informácií. Aplikácia vám ukáže obal albumu (nie vždy), interpreta a názov. Umožní vám taktiež vyhľadať pesničku na Last.fm a YouTube, alebo ju kúpiť cez iTunes či Amazon.

Soundz.fm aplikácie pre iPhone Soundz.fm aplikácie pre iPhone

Možnosti a stanice

Na začiatku máte v zozname stanice len tri, ďalšie si však môžete pridať veľmi jednoducho klepnutím na tlačidlo plus. Rádiá sú rozdelené podľa krajín, najväčšie zastúpenie majú USA, Slovensko, Francúzsko, Rakúsko a Belgicko a Česko.

Slováci tu nájdu štrnásť staníc, medzi ktorými sú všetky najobľúbenejšie komerčné a verejnoprávne rádiá — Expres, Rádio Slovensko, Fun Rádio, Jemné Melódie, Európa 2, Viva a Rádio_FM. Z prvej desiatky najpočúvanejších chýba len Regina, Lumen a Rádio Hey. Trochu horšie to majú českí poslucháči, ktorí síce majú na výber deväť staníc, osem z nich sú však tematické okruhy internetového rádia Rock Jam.

V spodnej časti obrazovky je panel, ktorý vám umožní prepínať medzi zoznamom rozhlasových staníc, pesničkami, ktoré ste označili ako vaše obľúbené a nastaveniami, i keď popravde nastaviť veľmi ani nie je čo.

Keď telefón zamknete, rádio bude hrať nadaľej. iPhone sa však s vypnutou obrazovkou odpojí od Wi-Fi a teda bude využívať len pomalšie mobilné pripojenie.

Soundz.fm aplikácie pre iPhone Soundz.fm aplikácie pre iPhone

Nedotiahnuté detaily

Zrejme najväčším mínusom aplikácie je, že nedokáže prehrávať rádio na pozadí. Akonáhle ju zavriete, hudba skončí. Apple od minulého roka v systéme ponúka možnosť prehrávať hudbu z aplikácie tretej strany aj na pozadí, je ju však nutné implementovať. Tvorcovia soundz.fm sa vyjadrili, že prehrávanie na pozadí bude v najbližšom update, i tak je však škoda, že funkcia v momentálnej verzii chýba.

Ďalšia frustrácia je v tom, že program neuspôsobuje kvalitu vysielania vzhľadom na podmienky pripojenia ako napríklad konkurenčná aplikácia Play.cz. Ak máte teda pomalé pripojenie ako Edge, rádio sa bude každých pár sekúnd zasekávať, aby sa načítalo. Bezchybná nie je ani stabilita celého programu, ktorý pri niektorých úkonoch zvykne robiť chyby a môže aj spadnúť.

Posledná výčitka nie je špecifická len pre iPhone aplikáciu. Popisy k staniciam nie sú vždy aktuálne a meno jednej pesničky môže ostať napísané, aj keď už minútu hrá druhá.

Zhrnutie

Aj keď program má vo svojej prvej verzii niekoľko nepríjemných vlastností, je celkovo dobrý. Jedná sa zrejme o najprehľadnejšiu, najkrajšiu a najpoužiteľnejšiu rádiovú aplikáciu prispôsobenú aj pre slovenské prostredie, akú sme doteraz videli (až na to prehrávanie na pozadí). Veľkou výhodou je aj možnosť ukladať si obľúbené pesničky a celkové prepojenie na webovú službu. Ak počúvate naše či zahraničné rozhlasové stanice, za 1,59 € byť soundz.fm dobrá kúpa.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend