Samozrejme, stačí, keď to bude fungovať o päť rokov

Niekedy, keď si kupujete produkt, má jasné funkcie, ktoré sú hneď a ktoré využijete hneď. Chcete si preniesť do kosačky päť litrov benzínu, tak si kúpite päťlitrovú bandasku. Máte hudbu vo formáte AAC, ktorú chcete počúvať, tak si kúpite iPod, ktorý tento formát podporuje.

Nie vždy ale uvažujeme takto. Veľa z nás by si kúpilo radšej dvadsaťlitrovú bandasku za oveľa vyššiu cenu, lebo „čo keby sme ju raz potrebovali“. Mnohí by si kúpili iný prehrávač, kvôli lepšej cene, ktorý síce hudbu vo formáte AAC prehrávať nevie, ale v najbližšom update vraj podpora príde.

Výrobcom je toto správanie spotrebiteľa zrejmé a tak ho využívajú. Od roku 2008 sa prakticky všetky telefóny s Androidom oháňajú, že raz budú mať Flash, takže sú určite lepšie ako iPhone. Flash prišiel na túto platformu o dva roky, v roku 2010, a aj dnes beží na len na hŕstke telefónov, zďaleka nie na všetkých.

[* /files/pictures/fa­cetimelion.jpg .(Aj od FaceTimu mnohí očakávali, že čas z neho urobí skvelú funkciu)[nobor­der] >]

Keď Motorola začala vo februári predávať svoj tablet Xoom, zákazníkov lákala na to, že ako prvý podporuje novú rýchlu sieť LTE. Presnejšie povedané, bude podporovať po zakúpení LTE modulu. A ten bude na predaj o deväťdesiat dní — niekedy v máji. Je júl a doplnok, ktorý sprístupní superrýchlu sieť sa ešte predávať nezačal. Určite nejeden človek si kúpil tablet najmä alebo len kvôli tomu a teraz škrípe zubami a nadáva. Nabudúce sa snáď poučí: Kupuj to, čo funguje tak ako chceš teraz, nie to, čo tak vraj bude fungovať v budúcnosti.

Keď Apple vypustil pred dvomi rokmi Mac OS X Snow Leopard, systém mal dve zaujímavé technológie, ktoré sľubovali výrazné zlepšenie rýchlosti — OpenCL a Grand Central Dispatch. Tá prvá odľahčila procesor a počítala grafickou kartou, druhá rozdelila výkon medzi viaceré jadrá. Od Applu aj médií sme sa mohli dopočuť, že vylepšenia sú úžasné a nesmierne — avšak nie hneď dnes, keďže technológie musia najprv zakomponovať vývojári jednotlivých aplikácií. Po dvoch rokoch neviem o jedinej aplikácii, ktorá by tieto technológie využívala.

O rok neskôr predstavil Apple iPhone 4 a FaceTime. Hovoril, že komunikačný protokol bude otvorený a tak ho budú využívať aj ďalšie značky telefónov, iné zariadenia a softvéry. Recenzenti, ktorí hodnotili iPhone 4, často písali, že aj keď FaceTime veľmi nevyužili, za pár mesiacov to iste budú mať všetci a videotelefonovať bude s kým. Služba je tu rok, tak povedzte, kedy ste naposledy facetimovali s vašim kamarátom, čo má samsung a mamou, čo má nokiu? Poznám troch ľudí, ktorí majú možnosť FaceTimu a povedal by som, že to je nadpriemer.

Aj v recenziách na dnes uvedený Lion sa dočítate, že Resume, Versions a Auto Save síce zatiaľ nefungujú, ale v priebehu pár mesiacov ho budú podporovať dozaista všetky aplikácie a bude to najlepšia funkcia na svete. Neverte ani slovu. Kupujte si to, čo funguje teraz. Ak nefunguje niečo, na čom vám záleží, počkajte a kúpte si to vtedy, keď to fungovať bude — a to platí pre produkty Applu, Googlu aj Microsoftu. Aspoň sa zbytočne nepopálite.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend