Recenzia: iPhone 4S

Keď sa Tim Cook štvrtého októbra postavil na pódium, ľudia čakali iPhone 5. Nový dizajn, nevídané funkcie. Telefón mal byť úplne iný a celý lepší. Keď vytiahol iPhone 4S, publikum ho div že nevypískalo.

Mobilu chýba chytľavé meno alebo marketingová formulka, zoznam noviniek nie je zďaleka taký dlhý ako pri predchádzajúcej generácii a všetko je zabalené v šate starého iPhonu 4. Keď ale ľuďom schladli hlavy, zrazu sa ukázalo, že telefón im vôbec neprekáža. Za tri dni si zákazníci kúpili štyri milióny kusov, čo je viac, ako kedykoľvek predtým. Na našom webe sme s názormi a komentármi voči novému iPhonu šetrili. A ukázalo sa, že to je dobre.

Teraz vám ponúkame podrobné a zrozumiteľné hodnotenie nového iPhonu 4S. V štyroch tisíckach slov iba na serveri MacBlog.sk.

Obsah:

 1. Balenie
 2. Dizajn
 3. Displej
 4. Siri
 5. iPhone 4S ako telefón
 6. Fotoaparát
 7. Batéria
 8. Rýchlosť
 9. Softvér
 10. Resumé

Apple iPhone 4S recenzia, Balenie

V dizajne balení svojich produktov bol Apple vždy skvelý. Zároveň sa však málokedy snaží svojho zákazníka prekvapiť. Aj škatuľa nového iPhonu 4S sa nesie v tomto duchu. Nebyť znaku „S“ a ikony iCloud na strane, jeden by si ju poľahky poplietol so starou škatuľou na iPhone 4.

Apple iPhone 4S recenzia

Rovnaký je aj jej obsah. So žiadnym nadštandardným príslušenstvom netreba rátať. Od Apple dostanete k telefónu USB kábel, nabíjačku a slúchadlá. Tie dosahujú nanajvýš priemernú kvalitu, zato sú však vybavené ovládaním, vďaka ktorému môžete upravovať hlasitosť prehrávanej hudby alebo hovoru. Tlačidlom sa tiež môžete presúvať medzi pesničkami a prijímať hovory, prípadne vyvolať hlasovú asistentku Siri (viac o Siri nájdete nižšie).

iPhone 4S sa nabíja cez tridsaťpinový dock konektor. Kvôli tlaku EÚ Apple začal vyrábať aj redukciu na micro-USB, vďaka ktorej si telefón môžete nabiť aj nabíjačkou z telefónu od Samsungu či HTC. Tá ale nie je v krabici, musíte si ju kúpiť samostatne za deväť eur.


Apple iPhone 4S recenzia, Dizajn

V starom šate

Keď Apple namiesto nového, tenšieho, väčšieho a krajšieho iPhonu 5 predstavil iba 4S, nezaujímavý telefón, ktorý vyzerá rovnako ako predchodca, mnohí zúrili. „Ale prečo, musí naozaj každý nový model vyzerať inak len aby bolo?“ pýtal sa druhý tábor. Radek Hulán applovského sveta, John Gruber, staronový dizajn taktiež horlivo obhajoval. Tvrdil, že ikonickosťou a trvácnosťou sa dá prirovnať k Porsche 911.

Toto je poriadne prehnané tvrdenie, ale ak by sa ma niekto spýtal, čo by som chcel na telefóne zmeniť, asi by som sa len škrabal na hlave. Tenší už telefón azda ani byť nemôže, a ak môže, nie je na to praktický dôvod. A keby Apple zväčšil výšku a šírku, prinieslo by to so sebou aj svoje negatíva.

Apple iPhone 4S recenzia Apple iPhone 4S recenzia

Tým, samozrejme, nechcem povedať, že dizajn telefónu je perfektný a lepší byť už nemôže, ale keď sa pozrieme na androidovú konkurenciu, zistíme, že prekonať ho až také ľahké nie je. Či niekto uviedol na trh krajší smartfón môžeme polemizovať, ale žiaden nie je tenší (Galaxy S II má hrču) a žiaden nemá väčšiu šancu byť o dvadsať rokov v knihe o priemyselnom dizajne.

Apple iPhone 4S recenzia Apple iPhone 4S recenzia

Nepatrné zmeny

To, že sa iPhone 4S drží starého dizajnu a na prvý pohľad vyzerá rovnako ako predošlý model, neznamená, že je úplne rovnaký. Dotklo sa ho niekoľko drobných zmien, podľa ktorých ho môžete pri pozornom pohľade rozoznať. Z vrchnej hrany zmizol predel vonkajšej antény a zjavil sa v hornej časti pravej a ľavej strany.

Tlačidlá ovládajúce hlasitosť a prepínač tichého režimu museli byť vďaka tomu posunuté o niekoľko milimetrov nadol. Tento detail si len ťažko všimnete pri používaní, môže však znamenať, že na iPhone nenapasujete niektoré obaly presne vykrojené na predošlý model. Nevykrojené puzdrá ale pasujú aj naďalej, keďže rozmer telefónu sa nezmenil ani o piaď a stále tvorí 115 × 59 milimetrov. Rovnako ostala zachovaná hrúbka deväť celých tri milimetra.

Apple iPhone 4S recenzia

Ďalšou malou zmenou prešiel home button. Odozva zo stlačenia je tvrdšia a pokiaľ ste používali iPhone aj predtým, postrehnete to celkom rýchlo. Napriek tomu ale nevieme, čo z tejto novinky môžeme vyvodiť. Že vďaka zmene behom pár mesiacov tlačidlo nezhorší svoju citlivosť na polovicu, ako to bolo u iPhonu 4, môžeme len dúfať.

Krásne sklo, ktoré je zo strany dizajnu najväčším plusom, je stále aj najväčšou nevýhodou. Z ročnej skúsenosti s predošlým modelom môžem povedať, že aj keď je telefón vďaka nemu pevnejší a poškriabe sa ťažšie ako plast alebo hliník, pri páde sa rozbije oveľa ľahšie. Sklo mali na prednej strane všetky iPhony a má ho väčšina smartfónov. Iba Štvorka a Štyries ho však majú aj zo zadnej strany, vďaka čomu sa pravdepodobnosť nehody zdvojnásobuje.


Apple iPhone 4S recenzia, Displej

Retina

Minulý rok na iPhone 4 debutoval Apple s takzvaným Retina displejom a iPhone 4S ho má tiež. Jedná sa o obrazovku, ktorá má hustotu bodov až 326 bodov na palec (oproti priemeru počítačov okolo 110 a priemeru smartfónov okolo 200) a tým pádom nedokážete okom rozlíšiť jeden pixel od druhého. Vo výsledku je pohľad na takúto obrazovku naozaj skvelý. Tvary písma a grafiky sú čisté a jasné, akoby boli vytlačené v knihe. Fotky sú zas detailné ako „naozaj“.

Rozlíšenie obrazovky je v prípade Štyrieska 960×640 bodov. Aj keď jeho predchodca týmto rozlíšením kraľoval, už tomu tak nie je. Najnovší Galaxy Nexus vyrobený Samsungom a Googlom ho prekonáva (1280 × 720). V hustote bodov sa naň ale iné telefóny stále nedoťahujú.

Farby

Apple iPhone 4S recenzia

iPhone 4S ponúka výbornú šírku farebného spektra, rovnako ako iPhone 4. Zmeny nastali v teplote bielej a displej nami testovaného iPhonu 4S mal teplejšie sfarbenie ako displej nášho iPhonu 4. Podobné skúsenosti referovala aj väčšina zahraničných recenzentov.

Teplejšie sfarbenie je v niektorých situáciách lepšie, v iných horšie. Nedá sa povedať, že by bol rozdiel dostatočný, aby ste mohli vďaka nemu obrazovku ohodnotiť inak ako minuloročný Retina display.

Azda jedinou nevýhodou displeju iPhonu 4S oproti iným moderným smartfónom je jeho horšie zobrazenie čiernej. Aj keď sa oproti predchádzajúcim modelom od Apple o malý stupeň zlepšilo, predsa len sa nemôže porovnávať so Samsungom Galaxy S II alebo inými Android či Windows Phone telefónmi, ktoré používajú nejakú z variácií technológie OLED. Klasická technológia, ktorú používa Apple ale má svoje pozitíva, napríklad lepšia viditeľnosť na priamom slnku a čistejšie zobrazenie plôch.

Jas, veľkosť

Apple iPhone 4S recenzia

Displej na novom telefóne je naozaj jasný, maximálny jas je o dokonca o malý stupeň vyšší ako na predchodcovi. Zároveň sa však zvýšila aj spodná hranica. Našťastie tiež nie o veľa a tak telefón môžete bez obáv používať aj v úplnej tme.

Aby boli informácie kompletné, displej nového telefónu má uhlopriečku tri a pol palca. Oproti predchodcovi sa teda vôbec nezmenil, aj keď sa o tom veľmi dlho hovorilo a veľa používateľov v to dúfalo. Telefón s displejom takejto uhlopriečky je dokonale použiteľný i keď si myslíme, že sa o tretinu alebo pol palca sa zväčšiť mohol. Určite je ale dobré, že Apple sa nenechal stiahnuť vlnou gargantovských telefónov, ako je štyri celé šesť palcový Galaxy –S II– Nexus, keďže použiteľnosť týchto telefónnych displejov v bežnom živote až taká dobrá nie je, aj keď na papieri môžu vyzerať lákavo.


Apple iPhone 4S recenzia, Siri

Hlasové ovládanie

Tim Cook na prezentácii vysvetlil, že S v názve značí rýchlosť. Viac by sa ale hodilo, ak by to znamenalo Siri. Virtuálny hlasový asistent je totiž najväčšia a najzaujímavejšia novinka.

Hlasové ovládanie počítača je vo všeobecnosti veľmi podstatná oblasť a je zarážajúce, na akej slabej úrovni celkovo stále je. Človek za posledné desiatky tisíc rokov svojej histórie s druhým nikdy nekomunikoval tak, že na nich klikal, ba ani cez dotykové rozhranie. Jeho najprirodzenejší spôsob dorozumievania je reč.

Z programátorského hľadiska je to však problematický vstup a to je dôvod prečo si ľudia museli zvyknúť najprv na dierne štítky, neskôr na príkazový riadok, obrazovku a myš a nakoniec na dotykový displej. V porovnaní s rečou sú to ale pre človeka všetko celkom neprirodzené komunikačné rozhrania.

Apple iPhone 4S recenzia Apple iPhone 4S recenzia

Čo Siri dokáže?

A zrazu prišlo Siri. Nazývať funkciu hlasovým ovládaním sa mi prieči. Bežným hlasovým ovládaniam, ktoré sme výdavali doteraz, človek prikazuje. “Otvor aplikáciu kalendár. Otvor dnešný deň. Prečítaj všetky udalosti,” prípadne “Zapni kalendár. Pridaj novú udalosť na 29. 10. o 14:00 s textom stretnutie.” Siri sa spýtate: “Čo mám dnes na pláne?” alebo jej oznámite: “Zajtra o druhej mám stretnutie.” Ona (v anglickom jazyku má asistent ženský hlas) vie presne čo má robiť.

To zďaleka nie je jediné, čo sa jej môžete spýtať. Jej kompetencie sa vzťahujú na SMS-ky, pripomienky, emaily, počasie, akciové trhy, budíky, kontaktné informácie, poznámky. Tak, ako bolo na iPhone možné už od modelu 3GS, asistenkta dokáže aj vytočiť číslo a pustiť hudbu. Okrem toho vie vyhľadávať na webe a vo Wolphrame Alpha, vďaka čomu dokáže zodpovedať aj otázku ako „ktorá je najvyššia slovenská hora,“ i keď výsledok v tomto prípade už neprečíta, iba zobrazí. Siri dokáže pracovať aj s mapou, nie však keď ste na Slovensku.

Programátori do služby naviac pribalili kopec zdanlivo zbytočných skrytých funkcií. Práve vďaka nim ale virtuálna asistentka akoby nemala hranice a to je veľmi dôležité. Siri sa môžete spýtať ako sa má alebo čo si myslí o problematike eurovalu. Neodpovie vám nič podstatné, ale otázku neprejde mlčaním. Aj keď jej za niečo poďakujete, slušne vám odpovie „nech sa páči.“

Apple iPhone 4S recenzia Apple iPhone 4S recenzia

Ako dobre Siri rozumie?

Je tu jeden háčik. Ak budete na Siri rozprávať po slovensky, nebude vám rozumieť ani slovo. Medzi jej podporované jazyky patrí len angličtina (americká, britská a austrálska), francúzsky a nemecky. Iné jazyky vraj budú postupne pribúdať, ale slovenčina celkom určite nie je na začiatku dlhého zoznamu.

Zvolili sme teda angličtinu a pustili sa testovania. Spýtal som sa a Siri otázku dokonale prepísala na obrazovku, aj správne odpovedala. Po tom, ako často hlasové ovládanie na Štvorke napriek svojej jednoduchosti zlyhávalo, som bol nadšený. Keď som začal so Siri komunikovať viac a začal sa pýtať zložitejšie otázky, pochopil som, že so slovenským prízvukom to predsa až také ľahké nebude.

Dalo by sa povedať, že Siri mi rozumela asi v polovici prípadov. Jednoducé vety ako „Koľko je hodín?“, „Aké bude dnes počasie?“ alebo „Zobuď ma zajtra o siedmej“ pochopila vždy. O niečo horšie to bolo, keď som chcel zavolať niekomu z môjho adresára alebo si zadať konkrétnu pripomienku. Naučiť sa čítať slovenské mená tak, aby im Siri rozumela, nie je nemožné, ale je to dosť komplikované na to, aby ste sa na to radšej vykašľali a jednoducho kontakt vytočili ručne.

Najväčšie problémy mala virtuálna asistentka s prepisovaních dlhších viet, ktoré sa nezhodovali so žiadnou jej šablónou, napríklad keď som chcel diktovať poznámku, email alebo SMS-správu. Tam pochybila v prevažnej väčšine prípadov — síce nikdy nie kompletne, ale poväčšinou aspoň v zopár slovách.

Ale možno je to aj tak jedno. Prečo? S telefónom po anglicky komunikovať môžete. Ale bolo by mimoriadne čudné začať písať v angličtine aj všetky emaily a SMS-ky.

Apple iPhone 4S recenzia Apple iPhone 4S recenzia

Ako Siri funguje?

Siri však treba určite pochváliť za jednu vec. Aj keď sa jej často stalo, že ma zle počula, vždy keď mi porozumela správne, pochopila čo chcem vedieť. Bolo jedno, v akom tvare som vetu povedal alebo aký mala slovosled, virtuálna asistentka urobila čo bolo od nej žiadané.

Tak ako staré iPhonové hlasové ovládanie, Siri sa aktivuje podržaním home buttonu. Je úplne jedno, či ste práve na ploche, v nejakej aplikácií, alebo je telefón zamknutý. Alternatívne môžete funkciu aktivovať aj tak, že si telefón priložíte k uchu (zakrytie vrchnej časti telefónu rukou nefunguje).

Akonáhle Siri aktivujete, môžete jej položiť otázku. Keď dorozprávate, zvukový signál vám odsignalizuje, že pochopila, a spracúva informácie. Potom vyskočí bublinka s odpoveďou, ktorú Siri prečíta. V prípade, že je jej odpoveď zároveň doplňujúcou otázkou (napríklad keď poviete „Pripomeň mi, že mám nakúpiť,“ odpovie „Kedy to chceš pripomenúť?“) môžete ďalej rozprávať. Ak ale Siri vašu požiadavku kompletne splní, ďalej môžete rozprávať len tak, že ťuknete na obrazovke do tlačidla mikrofónu.

Siri pracuje aj na serveri, čo znamená, že každú vašu požiadavku cez internet prepošle a potom opäť prijme. Napriek tomu som ale na odpoveď nemusel nikdy čakať dlhšie ako pár sekúnd a to aj so slabým signálom. Keď som však signál nemal žiaden, virtuálna asistentka mala voľno.

Apple iPhone 4S recenzia Apple iPhone 4S recenzia

Aká je Siri?

Ako som už uviedol vyššie, Siri mi rozumela približne v päťdesiatich percentách prípadov. Funkcia samotná za to nemôže, skôr fakt, že nerozumela môjmu prízvuku. Inak sa však ani nedalo, keďže Siri slovenčinu nepodporuje. Predpokladám, že aj ostatní Slováci budú dosahovať prinajlepšom podobné výsledky — pokiaľ nežijú v Anglicku. A veľa z nás po anglicky nerozumie vôbec.

Bolo by ale nefér, ak by som funkciu za toto kritizoval. Skrýva sa v nej obrovský potenciál a je to skvelý začiatok. Už teraz je Siri celkom praktická a nájdete v nej úžitok aj v našich končinách. Keď nie na zložitejšie úlohy, ktorým často nerozumie, aspoň na tie jednoduchšie. Ak ale dúfate, že si kúpite iPhone 4S a budete s virtuálnou asistenkou bezproblémovo debatovať, radšej počkajte, kým Apple nepridá podporu pre slovenský jazyk.


Apple iPhone 4S recenzia, Telefón

Telefonovanie

Telefonovanie nebola nikdy veľmi silná stránka iPhonov. Nový iPhone 4S je na tom našťastie lepšie ako predchodcovia. Podobne ako na iPhone 4, je vybavený výkonnou anténou a dvojicou mikrofónov, vďaka ktorej vám druhá strana rozumie veľmi dobre. Narozdiel od iPhonu 4 ale na novom telefóne pri „nesprávnom“ držaní hovor nespadne.

Ak si náhodou nepamätáte, problém, ktorý sužoval anténu iPhone 4 bol jeden z najväčších prešľapov Applu za posledné roky. Ak ste v prostredí so slabším pokrytím dlhšie držali telefón tak, že ste prekrývali –pravý– ľavý dolný roh, stratili ste signál. Mohli ste si kúpiť obal a dalo sa s tým žiť aj bez obalu, ale nebolo to celkom príjemné a museli ste si dávať pozor. To nehovorím ako odporca Apple, ktorý sa kvôli jednej chybe snaží firmu rozniesť na kopytách, ale ako ročný používateľ telefónu.

Na novom iPhone 4S sa nám však signál nepodarilo stratiť nikdy, nech sme telefón držali akokoľvek extrémne. To je veľmi dobrá správa. Prekvapilo nás ale, že priemerne anténa zobrazovala slabší príjem signálu. Doma som napríklad na iPhone 4 zvykol mať štyri paličky, iPhone 4S však väčšinou chytal iba tri. Nevšimol som si ale, že by sa toto prejavovalo na kvalite hovoru.

Apple iPhone 4S recenzia, Telefón

Veľmi nás potešilo, že iPhone 4S je dosiaľ najhlasnejší zo všetkých telefónov od Apple. Hlasitosťou zvonenia celkom značne presahuje aj svojho predchodcu. Zlepšila sa aj intenzita vibrácii, a tak si určite všimnete prichádzajúci hovor aj na tichom režime, čo ste mohli doteraz prehliadnuť.

Nové siete a rýchlosti

Kým u nás predávaný iPhone 4 podporoval iba siete postavené na technológii GSM, iPhone 4S okrem nej podporuje aj CDMA. Väčšine Slovákov môže byť zmena ukradnutá, keďže Telekom, Orange aj O2 sú GSM siete, niektorí menší operátori v Česku ale využívajú práve druhú technológiu.

Zlepšila sa aj maximálna rýchlosť sťahovania na GSM (3G) sieťach. Zo 7,2 Mbps stúpla až na dvojnásobok, zlepšenie ale využijete iba na jednej zo slovenských sietí. Keďže maximálna rýchlosť je len teoretická a vyžaduje si dokonalý signál, v realite sú rozdiely oveľa menšie.

Ďalšou novinkou je, že Apple pridal podporu pre Bluetooth 4.0 a navigačnú technológiu GLONASS, čo je ruská odpoveď na americké GPS. Pokrytie GLONASS je celosvetové a tak môže teoreticky aj tu pomôcť pri lepšej navigácií, aj keď žiadne rozdiely pri reálnom používaní sme si nevšimli.


Apple iPhone 4S recenzia, Fotoaparát

Detailnosť záberu

Každý nový iPhone posunie schopnosť fotenia dopredu iným spôsobom. 3GS sa zbavil fixne zaostrenej optiky a umožnil používateľovi zaostriť záber. Štvorka bola prvá s bleskom. iPhone 4S prináša najväčší nárast v zachytených pixeloch, až na osem miliónov bodov (megapixelov).

Keď sa výrobcovia naháňajú za megapixlami, často majú pocit, že samotnú kvalitu fotoaparátu zlepšovať netreba. Keď som robil fotky na osemmegapixelovom HTC Desire HD, mal som z nich pocit, akoby to boli fotky najviac päťmegapixelové a len dodatočne roztiahnuté. Taká bola aspoň kvalita obrázkov. Obrazové body tam boli, adekvátne vykreslenie detailov ale nezachytávali.

iPhone 4S taký našťastie nie je. Zábery sú skutočne detailnejšie ako päťmegapixelový fotoaparát predošlého telefónu. Rozdiel si možno nevšimnete, ak budete zobrazovať fotografiu len na malej obrazovke telefónu. Akonáhle ale obrázok priblížite, alebo si pozriete na počítači, zmenu hneď uvidíte. Vyššie rozlíšenie má aj zlú stránku, a tým je veľkosť pamäte, ktorú každá fotografia zaberá. iPhone 4 sa väčšinou zmestil do 2,5 MB, pre jeho pokračovateľa je to niekedy až 3,5 MB.

Rýchlosť, farebnosť, svetelnosť

Vyššie rozlíšenie nie je jediná zmena. Pridalo sa aj pár menších, medzi nimi je najviac prezentovaná asi lepšia rýchlosť fotoaparátu. A to čo hovorí Apple je naozaj pravda. Štart aplikácie na fotenie sa zrýchlil približne o štvrtinu, z 1,9 sekundy na 1,4. Hlavné zlepšenie je ale v rýchlosti robenia jednotlivých snímkov. Predošlému modelu to trvalo celú sekundu, iPhonu 4S len štyri desatiny. Keď stlačíte spúšť, či už tlačidlom na obrazovke alebo gombíkom na pridávanie hlasitosti, obraz sa uloží bleskovo.

Rozdiely postrehnete aj v podaní farieb. Tam sa telefón približuje oveľa viac realite, hlavne v určitých situáciách, napríklad šere. To, že fotoaparát fotí zábery reálnejšie sfarbené, ale nie vždy znamená, že sú aj krajšie. Je bežné, že po farebnej stránke vyjde lákavejšie aj záber z predošlého modelu. Všetko závisí od situácie.

Optika nového telefónu má clonové číslo f2,4, čo je rovnaké ako udával iPhone 4 so softvérom 4.0 (so softvérom 5.0 udáva f2,8). Citlivosť foťáku je na mobilný telefón skutočne nadštandardná a výrazne predčí aj predošlý model. To znamená, že v tmavých prostrediach sú zábery menej zašumené a často aj ostrejšie. Maximálny čas expozície ostal nadaľej 1/15 sekundy, ale takú telefón použije iba keď je prostredie skutočne tmavé. Počas dňa je v exteriéri expozícia kratšia ako 1/200 a záber by sa tak nemal pohnúť.

Ďalšie vlastnosti

Ostatné atribúty fotoaparátu ostali podobné. Telefón stále fotí také isté pekné makro zábery a keď ťuknete prstom, zaostrí kdekoľvek na kompozícii. Blesk je stále veľmi slabý a snímky, na ktorých ho použijete, vyzerajú zvláštne a neprirodzene. Ale keď ho potrebujete, je to lepšie ako nič. Softvér podporuje okrem bežných záberov aj High dynamic range (HDR) snímky.

Telefón taktiež naďalej okrem hlavného zadného fotoaparátu disponuje aj predným, ktorého primárny účel je videotelefonovanie. Rozlíšenie ostalo nezmenených 640 × 480 bodov, čo znamená, že veľmi pekné zábery nerobí, ale to od neho ani nie je požadované.

Minulý rok som v recenzii napísal, že iPhone 4 sa kvalitou záberov približuje kompaktným fotoaparátom. Pre 4S platí, že sa s nižšou strednou triedou kompaktov takmer úplne stretol. Minimálne rozlíšením, farebným podaním a zaostrovaním. Zoom, lepšia ergonómia a možnosť lepšieho nastavenia sú stále esá, ktoré držia v rukách fotoaparáty ako samostatné zariadenia, ale ak to pôjde takto ďalej, už nie dlho.

Video

So zlepšeným fotoaparátom je prirodzené, že sa lepšej kvality dočkali aj videozáznamy. Nový telefón nahráva v znamenitom rozlíšení 1920 × 1080, teda Full HD. Už iPhone 4, ktorý nahrával v rozlíšení 1280 × 720, bol spomedzi konkurencie špičkou. Štyriesko to posúva na ďalšiu úroveň. Videozáznam je naozaj kvalitný, a je nadštandardný nielen oproti iným smartfónom vo svojej triede (v rovnakom rozlíšení nahráva jedine Galaxy S II), ale aj v porovnaní s kompaktnými fotoaparátmi.

Telefón podporuje pri videu všetko to, čo aj jeho predchodca. Pri ťuknutí na určité miesto môžete preostriť a zmeniť mieru expozície aj počas nahrávania. Keď stlačíte tlačidlo blesku, bude osvetľovať scénu až kým nedofilmujete. Aj v tmavých podmienkach sú zábery pomerne dobré, i keď nie tak ako na kamerách alebo fotoaparátoch.

Na škodu je, že mobil stále nevie počas nahrávania videa zoomovať, aj keď počet pixelov na snímači by mu to dovolil. Video si môžete po natočení zostrihať priamo na telefóne a potom odoslať emailom alebo na YouTube. Pre pokročilý strih môžete využiť aplikáciu iMovie, dostupnú za štyri eurá na App Store.

Vysoké rozlíšenie má aj tu jeden nepríjemný postranný efekt, dokonca ešte výraznejší ako pri statický záberoch. Minúta videa zaberá zhruba 180 MB. Na 16-gigabajtový model sa tak zmestí len zhruba hodina a štvrť záznamu. A to iba za predpokladu, že iPhone nemáte zaplnený hudbou alebo filmami. Možnosť nahrávať v nižšej kvalite nie je.

Trochu ma prekvapilo, že po stiahnutí videa z telefónu mal môj trojročný iMac dosť veľké ťažkosti s jeho prehrávaním. V QuickTime video trhalo. Vo VLC išlo spoľahlivo, no bolo otočené hore nohami. Ak teda budete chcieť robiť na telefón množstvo záznamov a spracúvať ich na počítači, možno je lepšie sa najprv uistiť, že váš počítač bude za vašim mobilom stíhať.


Apple iPhone 4S recenzia, Batéria

Menšia výdrž

Výdržou iPhonu 4 sme boli minulý rok v recenzii unesení. Telefón na jedno nabitie vydržal osem hodín kombinovaného intenzívneho používania — teda telefonovania, surfovania, emailovania, fotenia a používania aplikácií. Nový model 4S naproti tomu zvládne len približne šesť a pol hodiny, čo zodpovedá výdrži, ktorú dosahoval iPhone 3GS z roku 2009.

Menšia výdrž batérie nás zaskočila aj preto, že kapacita batérie sa v novom modeli o pár desiatok mAh zväčšila [ 1 ]. Za väčšiu spotrebu tak pravdepodobne môže hladnejší hardvér a náročnejší softvér. Nový výkonnejší procesor Apple A5 v kombinácií s novým systémom, s množstvom neustále bežiacich lokalizačný služieb určite zaťažujú batériu viac. Apple si zopakoval situáciu iPadu 2, keď zrýchlil procesor, no nedokázal dostatočne zvýšiť kapacitu batérie (i keď v prípade tabletu bol rozdiel len zhruba päť percent).

Špeciálne testy batérie

Tak isto ako minulý rok sme podrobili telefón aj dvojici špeciálnych testov. Tie však slabšiu výdrž tiež iba potvrdili. Prvý test sa zameriaval výlučne na sledovanie videa. Na iPhone 4S sme pustili film, jas nastavili na polovicu, hlasitosť tiež a zapojili slúchadlá, a sledovali ako dlho vydrží, dokým sa nevybije. Výsledok najnovšieho iPhonu bol desať hodín a dvadsaťštyri minút, čo bolo o hodinu a trištvrte menej ako iPhone 4.

Pri druhom teste, ktorý sa zameriaval na surfovanie pri pripojení na Wi-Fi a pozostával z pravidelného načítavania stránky, telefón vydržal presne deväť hodín a dvadsaťosem minút, čo je na minútu rovnako ako aj iPhone 4.

Je vhodné upozorniť, že Apple deklaruje výdrž telefónu desať hodín pri sledovaní videa a deväť hodín pri surfovaní na Wi-Fi, takže obidve spĺňa. To však nič nemení na smutnom fakte, že novší hardvér v jeho prípade neposkytuje dlhšiu výdrž.

Telefón sa nabije celkom rýchlo. S pribalenou nabíjačkou nám to trvalo z úplne vybitej batérie na sto percent za menej ako dve a štvrť hodiny. Spodná polovica batérie sa nabila približne za päťdesiat minút, zvyšok za necelú hodinu a pol. Pri nabíjaní cez iné nabíjačky alebo cez počítač sa výsledky môžu líšiť.


Apple iPhone 4S recenzia, Rýchlosť

Viete, aký procesor mala Nokia 3310? Ja tiež nie. Rýchlosť čipu v mobile kedysi nebola podstatná otázka. Dnes je. S každým novým telefónom od Apple za posledné roky prišiel aj rýchlejší procesor. iPhone 4S nie je výnimka. Vnútri nového zariadenia sa nachádza najnovší čip Apple A5, s dvoma jadrami a taktom 800 MHz [ 2 ]. Zvýšený bol aj grafický výkon, ktorý je podľa firmy oproti predchodcovi sedemnásobný.

Je naozaj nový iPhone 4S taký rýchly? Že váhate. A je to skutočne niečo, kvôli čomu sa oplatí kúpiť nový telefón? To je veľmi ťažké zodpovedať. Stroj je oproti Štvorke svižnejší, ale ani iPhone 4 nie je pomalý a pri bežnom používaní rozdiely pocítite veľmi málo, ak vôbec.

Apple iPhone 4S recenzia

Výkonové zlepšenia sa pravdepodobne lepšie prejavia o pár rokov, keď bude systém náročnejší. Napríklad prvý iPhone a iPhone 3G vďaka slabým procesorom už nepodporujú najnovší iOS 5. Ak si kúpite iPhone 4S, kúpite si to najrýchlejšie a telefón bude držať krok so softvérovými vylepšeniami minimálne o rok dlhšie ako iPhone 4.

Ešte skôr sa dostaví výhoda vďaka hrám. Rýchly grafický čip umožní spustiť na novom iPhone hry, ktoré na starších modeloch nie sú (napríklad Infinity Blade 2). Pri ostatných tituloch môže zobrazovať na výkonnejšom modeli hra detailnejšiu grafiku alebo pôjde jednoducho plynulejšie.


Apple iPhone 4S recenzia, Softvér

Tak ako v prípade počítačov Macintosh, najväčším plusom iPhonu nie je vôbec jeho pekný zovňajšok, alebo vnútorné čipy, ale softvér. Systém iOS, ktorý beží na iPhone 4S a ostatných mobilných zariadeniach Apple je jednoduchý, praktický a rýchly. Najnovší smartfón je prvý, ktorý má od výroby piatu verziu systému iOS 5 (na systém môžu updatovať aj všetky iPhony, iPody a iPady predstavené v rokoch 2009 až 2011).

Nový softvér prináša viacero vylepšení. Apple prekopal systém upozornení tak, aby bol menej rušivý a používateľ sa mohol vrátiť aj k starším notifikáciám. Do prehliadača Safari zas pribudla skvelá Čítačka, ktorá premení stránku tak, aby sa na malom displeji čítala čo najlepšie.

Pridaná bola aj celkom nová aplikácia Pripomienky, do ktorej si môžete pridávať veci, na ktoré nechcete zabudnúť. Program vás môže upozorniť na základe času, ale aj na základe miesta, napríklad keď prídete do práce. Nový je aj systém iMessage, ktorý vám umožní posielať na iné iPhony SMS cez internet zadarmo.

Možno najväčším vylepšením je ale to, že k plnohodnotnému používaniu telefónu už nepotrebujete počítač. Mobil si aktivujete a nastavíte priamo na malej obrazovke. Kontakty, kalendáre a fotografie si môžete synchronizovať cez iCloud. Hudba a filmy sa cez novootvorený iTunes Store dajú kupovať priamo do telefónu alebo ich môžete kopírovať cez Wi-Fi z počítaču. Priamo cez internet si do telefónu môžete sťahovať aj systémové aktualizácie a nemusíte ho zapájať k počítaču. Podrobne o systéme píšeme v samotnom článku.


Apple iPhone 4S recenzia, Resumé

Nie, iPhone 4S vás nenadchne, ak ste doteraz používali Štvorku. Otázka ale je, či je jeho povinnosť snažiť sa vás v takom prípade zaujať. V prvých rokoch vývoja mobilných telefónov sa Applu darilo napredovať míľovými krokmi. Skôr či neskôr ale muselo prísť to, čo prišlo teraz —veľké nápady v oblasti hadrvéru firma zjavne vyčerpala a naďalej budú zmeny len jemné.

Keď vieme, čo telefón nie je, môžeme sa zamerať na to čo je — momentálne najlepší telefón zo všetkých. Vzhľadom na to, že behom posledného roka mi prešlo rukami niekoľko telefónov s Androidom a Windows Phone 7 (recenziu niektorých ste si mohli prečítať na týchto stránkach) si myslím, že som celkom oprávnený to povedať. Aj keď niektoré boli dobré, žiaden nemal taký použiteľný softvér ako iPhone a hardvérové detaily boli tiež často nedotiahnuté.

Cenovo je telefón jeden z najdrahších vo svojej triede, oproti minulej verzii ale zlacnel. Teda aspoň v Slovenských pomeroch. Menší, 16-gigabajtový model si kúpite za nedotovanú cenu 609 eur, alebo za zníženú ku paušálu. Väčší, 64-gigabajtový za 829 eur.

Apple iPhone 4S recenzia

iPhone 4S ponúka všetko, čo by mal mať perfektný telefón. Vhodná veľkosť, pekný dizajn, bezproblémový príjem signálu, skvelý displej, prvotriedna rýchlosť vďaka výkonnému procesoru a fotoaparát, ktorý sa v mnohých ohľadoch vyrovná kompaktným foťákom (a v oblasti videa ich dokonca predčí). Telefón má oproti minuloročnému modelu azda len jedinú nevýhodu a tou je slabšia výdrž batérie. Neodmysliteľnou súčasťou telefónu je aj skvelý softvér, ktorý sa od minulého roka naviac celkom výrazne pohol dopredu.

Ak chcete čo najlepší mobil bez ohľadu na cenu a momentálne používate akýkoľvek iný telefón ako iPhone 4, voľba je jednoznačná — Štyries.

Test zariadenia prebiehal sedem dní.

Autor: Alexander Mravčák

Foto: Michal Matloň

komentárov
 1. 2 malicke doplnenia inak velmi dobrej recenzie:

  – presnost Siri pri vytacani mien sa da zvysit pridanim pola “phonetic name/last name” ku kontaktu. Malo by to pomoct aj staremu systemu hlasoveho ovladania napriklad na iPhone 4.

  – pri videu by som spomenul stabilizaciu obrazu, nemal som moznost odskusat osobne, ale podla videii na nete funguje super…

  0
  0
 2. fotoaparat je od Sony ale podla testov na Arc S alebo S2 nema.

  Na trhu(nie u nas) su mobily s vacsiou hustotou pixelov a retina smartphony boli uz v case ip 2G

  0
  0
 3. Parádna recenzia. Chválim :)

  P.S.: Túto časť môjho komentára môžete potom vymazať, ale. V poslednom odseku v časti Rýchlosť máte gramatickú chybu, ktorá mi strašne bije do očí. Máte tam “staršých”, ako iste viete je to “starších”. Jedná sa určite len o preklep :)

  0
  0
 4. Naozaj super recenzia. Nesúhlasím len s jednou vetičkou a to že Apple došli nápady a ďalšie zmeny budú len malinké.

  Vôbec to nie je pravda… Treba si totiž uvedomiť, že iPhone 4S je cieľený na majiteľov 3GS, ľudí ktorí nikdy ešte smartphone nemali a Androiďákov.

  Majitelia iPhone 4 sú stále viazaní dvojročným kontraktom, takže by si nový telefón väčšina z nich nekúpila, ani keby bol bohvieako dobrý.

  O rok Apple predstaví iPhone 5. Ten bude cielený na nás, majiteľov štvoriek, a Apple vie, že budeme chcieť zmeny veľké…

  0
  0
 5. len taký detail vo vete :”Zlepšila sa aj maximálna rýchlosť sťahovania na GSM (3G) sieťach.” GSM (2G) a 3G (UMTS) sú dve odlišné veci, a pokial viem, tak sa zrýchlila rýchlosť u HSDPA, čiže 3G a nie GSM :)

  0
  0
 6. Recenzia, čo sa kvality týka, jedna z najlepších, čo som čítal a myslím, že aj zahraničné portály by sa mohli priučiť:)

  Trochu ma prekvapila tá znížená citlivosť Home Buttonu po určitom používaní na iPhone 4, používam iPad 2 a som veľmi vďačný za gestá integrované v iOS 5, ktoré jeho využívanie redukujú na minimum:)

  0
  0
 7. Ako vždy podarená recenzia. Chcem len upozorniť, že fotka “balenie” nejde otvoriť vo väčšom zobrazení, ďalej “dizajn” druhé dve fotky po otvorení sú také isté ako nad nimi :) Inak nezdá sa Vám, že tlačidlá hlasitosti a vypnutia zvukov sú o niečo menšie? Alebo sa mi to len zdá

  0
  0
 8. zaujimave je ze siri mojmu anglickemu prizvuku nerozumela. Ked vsak prisiel znamy so surovou anglictinou rozumela mu vsetko.

  0
  0
 9. Pozeram ze na fotkach je pouzity iPhone ktory je na O2-SK sieti. Momentalne mam iPhona 3Gs no uvazujem o kupe iP 4s a zaujimalo by ma ci O2 ponuka tie micro-sim karty alebo je nutne aby som si sam zostrihal klasicku velkost sim ?

  0
  0
 10. Ja len dufam ze sa Apple poponahla s dodanim Siri pre iPhone 4 nejakym updatom a som spokojny, v podstate je to to iste, len hardwarovo vykonnejsie, ale koli tomu menit na Sko nebudem. Rovnako ako MBP…naco menit, ked je len zvyseny vykon procesoru a lepsie rozlisenie kamery? Menit za novsi sa oplati pri uplne novej generacii kde je vela noveho

  0
  0
 11. Pavol: mozes ist do o2 pobocky, maju tam tie specialne noznice a odcvaknu ti klasicku simkartu na microsim. Mozes to skusit aj sam, ale nemusi sa to podarit hoci to je nie zlozite.

  0
  0
 12. Tešila som sa na recenziu a musím povedať že sa vydarila. Po prečítaní som sa predsa len rozhodla pre 4S :-) hlavne kvôli hlasitosti, keďže sa ľudia sťažujú že nedvíham telefón- ale keď ja moje staručké 3Gčko vôbec nepočujem. ;)

  0
  0
 13. kupil som si vcera dva iphony 4s jeden biely a druhy cierny 16gb……obidva sa mi kazia som z toho dost vytoceny…jeden som uz bol reklamovat v Telekome a s druhym sa trapim doma a tecu mi nervy………..

  0
  0
 14. To vikivajgell: mohol by si prosim Ta konkretne napisat v com sa Ti kazia nove iphony 4S , urcite by to tu viacerych zaujimalo, vdaka vopred.

  0
  0
 15. No neviem, nazvať Grubera „Radkom Hulánom applovského sveta“ a jeho vyjadrenie osobného názoru „Apple pursues timeless style, not fleeting trendiness. This iPhone design might be like that of the Porsche 911 — a distinctive, iconic, timeless, instantly-recognizable representation of the product’s brand itself.“ tvrdením… Stačí si porovnať jeho recneziu a túto. Mát pred sebou ešte veľa práce.

  0
  0
 16. P. Mravcak,
  chcem sa Vas spytat na par veci. Zacal by som s tym, ze tento prispevok nemusite zverejnovat a kludne mi len odpovedzte na mail (mudr.nudl AT zoznam.sk), ak by sa Vam tato spoved zdala neprijemna. Po prve by ma zaujimala Vasa “zrucnost” v anglickom jazyku. Pretoze Siri by som velmi rad vyuzival a rad by som vedel ci mi bude Siri rozumiet. Takze by ma zaujimalo aka je Vasa uroven AJ z hladiska vzdelania (pre-intermediate, intermediate, upper-intermediate), ci sa viete porozpravat plnohodnotne s hocikym a vyjadrit svoj nazor bez ukazovania rukami-nohami, ci viete aj zavtipkovat a chapete vtipom, a ci ste v kontakte s AJ aspon kazdy druhy den (myslim hovorenou formou)?
  Dalej by som sa chcel spytat na Vami spominanu jedinu siet na slovensku, ktora podporuje dvojnasobnu rychlost, ktora je podporovana na iphone – ktora to je?
  Len tak mimochodom, mate prijemny humor, prijemne som sa pobavil na vete: “Ak ale dúfate, že si kúpite iPhone 4S a budete s virtuálnou asistenkou bezproblémovo debatovať, radšej počkajte, kým Apple nepridá podporu pre slovenský jazyk.”
  Video, ktore ste predpokladam nahrali Vy, je nadherne (aj obsahom aj kvalitou). Nevyhoda moznosti zmensit rozlisenie nahravania je naozaj velka a 32GB model ja asi nutnostou.
  Udaj, ze bateria rychlejsie nabija na zaciatku si myslim suvisi s tym, ze sa aj rychlejsie vybija. Akoby to bolo len hardwarovo nastavene, aby ukazovalo 60%, pritom je nabitych asi 40%. Ale mozno som jediny, co to postrehol.
  Za odpovede vopred vdaka

  S pozdravom
  MUDr.Nudl

  0
  0
 17. tak uvidime.. v sobotu by som mal mat ten 32GB…

  ale pre redaktora… 4S pravdepodbne znamena for S”” a to pravdebpodobne znamena “for steve” jobs :(.. RIP

  0
  0
 18. no tak ten biely ktory som zobral z telekomu my fungoval asi hodinku ok a tak sa z neho nedalo volat ani prijimat hovori bol som v podstate ako vypnuty s tym ze iphone mi ukazoval normalny orange signal….stale ked som ho restartoval tak mi isiel asi 5 minut a opat tento stav….skusal som vsetko aj restore a nepomohlo tak som ho bol dnes reklamovat……
  no a cierny mam z orange a momentalne ho pouzivam tak ten som musel uz tiez raz restornut lebo sa mi zasekaval itunes pri synchronizacii na urcitom mieste a nechcel sa z neho pohnut ale po restore uz sa to nedeje a ide v podstate dobre………no neviem co si mam o tom mysliet pri iphone 4 som taketo veci neriesil……mozno mam len smolu:(

  0
  0
 19. a deje sa mo este jedna neuveritelna vec….ako nahle si volam s niekym cez facetime tak mi zamrzne net a nefunguje mi ani na macbooku ani na ipade……musim restartnut router a funguje to……ak zase volam cez FaceTime situacia sa opakuje…………tak toto uz mi dost lezie na nervy….

  0
  0
 20. 2 Ronald: MMS v iOS funguje uz nejaky rok. Flash – bud primo z youtube (pres youtube aplikaci v systemu), nebo pres prohlizece, ktere flash automaticky prevadi. Moznosti tedy jsou, prima podpora vsak nikoli.

  2 MUDr.Nudl: Osobne mam objednan iP4S i kvuli Siri – vyuce anglictiny. Myslim, ze se Siry bude postupne vylepsovat a snad i tim moje anglictina, ktera je stale v zakladech (ruzne vyuky na ni moc nezabiraji :)

  2 Alexander Mravčák: Co se tyce srovnani vydrze baterie u iP4 a iP4S – vhodnejsi by bylo srovnani na stejnych systemech (tedy nove otestnout vydrz iP4 pod iOS5).

  0
  0
 21. Doporučení pro dvorního fotografa redakce: pořiďte si stativ a naučte se správně vyvažovat bílou – ty barvy jsou tentokrát fakt odporný a na každý fotce úplně jiný ;-).

  0
  0
 22. Ja len dufam, ze od dob iPhone 4 vyriesili 2 veci:

  – Hrozny proximity senzor, ktory je v iPhone 4 – neustale si licom pocas hovoru vypinam mikrofon, co sa mi na 3GS nestalo nikdy za dva roky pouzivania.

  – Problemy s antenou – bezne mi spadne hovor (prakticky vzdy ked chytim telefon do ruky sa uroven signalu znizi, velmi casto zmizne nazov operatora (telefon sa uplne odpoji z jeho siete a nasledne za zhruba sekundu sa opat pripoji). Na 3GS sa nic taketo nestavalo.

  Nevie niekto, ci mozem vyssie dve uvedene veci reklamovat (kedze to nie je vyrobna vada, ale “feature” telefony, teda designova chyba? Dost ma to otravuje (telefon nerobi poriadne to, co ma telefon robit v prvom rade, t.j. telefonovat. Pri cene vyse 650 EUR mi to pride ako zly vtip). Nechapem preco ma iPhone 4 skvele zakaznicke hodnotenia, s 3GS som bol spokojny , ale 4 je katastrofa. Fakt dufam, ze 4GS je lepsi…

  0
  0
 23. thakze pouzivatelia ktori vlastnite 4s-ko ake su skusenosti s vydrzou baterie oproti 4-ke ? je to markantny rozdiel, lebo na diskusnych forach zo sveta citam horibilne scenare … skuste to niekto casom rozobrat ak to uz bude mozne zistit

  0
  0
 24. to vikivajgel:
  nemas nahodou router znacky D-Link???
  ako ano tak treba ho vymenit, mne to robilo pri prenose vacsich suborov skratka spadla vo vsetkych zariadeniach siet a bolo ho treba restartnut

  ale pis viac ake poruchy badas na 4S-ku

  0
  0
 25. Bateria na 4s ma naozaj slabú vydrz. Je to pre mna sklamanie. Zrýchlenie systému je skoro nebadatelne. Ked to porovnávam so svojou starou stvorkou tak je rozdiel minimálny. Fotky v tmavsom Prostredí sú lepšie. O dosť. Ked máte štvorku tak asi nema význam meniť. Budete nadávať na baterku ako ja. Tento telefón je asi pre majiteľov trojky ktorý už musia riešiť životnosť a skončila im viazanost.

  0
  0
 26. 2 Jozef Remen: Psali o testovani vydrze baterky u iP4 pred rokem – o jednotlivych testech (a to v minulem case). Z toho jsem vyvodil, ze provadeji stejne testy baterky na iP4S, jako delali pred rokem na iP4 a vysledky porovnavaji mezi sebou.

  0
  0
 27. Já četl na zahraničních forech, že výdrž baterky za určitých okolností může být až o 30 % kratší. Fakt je, že zvýšený výkon potřebuje vetší odběr.

  0
  0
 28. Telefón je výborný ale tá baterka je naozaj poslabšia. AJ keď ja som ten prípad, ktorý prechádzal z trojky na rovno na 4S a ten rozdiel vo všetkom je markantný

  0
  0
 29. Zdarec, CDMA v ip není kompatibilní s tou CDMA zo užívá český ufon a za druhé a ufon má čísla vázaná přímo na přístroj.. u něj jednodue neexistují sim karty ale jen mobilní přístroje…
  Tak jako dříve byla československá sít \NMT která pro ty co často platili/volali nerozlišovala hranice.. a nakonec signál byl jak v jeskyni kde gsm zdechlo tak i v horách ve vánici šlo v poho telefonovat a dnes je to pase
  V O2 cdma pásmech funguje Evo 4 přenosová soustva pouze pro mobilní internet..

  0
  0
 30. pani tak ako je to s tou vydrzou naterie na IP 4 ? ake mate skusenosti ? mam uz tento tel. obiednany ale vaham s jeho kupou kedze vsade citam o tomto probleme

  0
  0
 31. to jono: no mam nejaky router TP link tak ked to takto pojde dalej tak ho budem musiet skusit vymenit…….ale inac ze by som nepisal len same zle veci na iphone 4s okrem SIRI,ktora je mimochodom vyborna funkcia a fotaku je jedna podstatna vec a to je ze telefon je nenormalne rychli akoze podla mna je to dost velky rozdiel oproti 4ke….a baterka mam pocit ze vydrzi rovnako ako na 4ke tiez ked mate telefon vkuse v ruke tak ho za den vybijete…ale rychlost surfovania a celkovo telefonu je uzasna……

  0
  0
 32. Pavel: no ano, lenze potom je cela metodika velky fail, uz len napr. kvoli iCloud a inemu systemu notifikacii.

  Na spravne otestovanie by to chcelo NOVY iPhone 4 (s novou bateriou) a 4S s iOS 5 a rovnake nastavenia presne na chlp.

  0
  0
 33. 2Jozef Remen: Presne tak, lebo toto vobec nevylucuje fakt, ze jednoducho je narocnejsi samotny iOS 5 (co takmer urcite je). So svojimi rocnymi iP4kami si aj po update na iOS 5 vsetci povedia, aha, vydrzi mi kratsie, ale ma uz rok, tak to bude asi tym. Ale chcelo by to otestovat ohladom baterky novy iPhone4 a novy iPhone 4S obe na iOS 5. Az potom by to malo nejaku vypovednu hodnotu…..

  0
  0
 34. Ja som sa na IPHONE 4S celkom tesil lebo som chcel prejst zo svojho HTC HD2 s ktorym som spokojny na IPHONE ktory maju vsetci kolegovia no zatial asi pockam na I5, Recenzia je jedna z naj ake som tu cital. Dakujem.

  0
  0
 35. Pěkná recenze :) Díky za ní.

  Doplním že 800 MHz na 4S je rychlejší než 1.2 GHz u Samsungu, což myslím stejně jako zmíněná kvalita fotografií potvrzuje staré, ale málo známé: čísla jsou jen marketingový tah, ve skutečnosti skoro nic neznamenají.. :)

  0
  0
 36. Mám ešte stále 3GS a premýšľam, že si ho ešte nechám. iP4S ma nepresvedčil dostatočne (ako študent si nemôžem dovoliť kupovať každú generáciu O:-) ). V podstate by som chcel lepšiu výdrž batérie a možno snáď o niečo lepší displej (farebné podanie). Inu, uvidím. Možno bude dobrá akcia a neubránim sa ;)

  0
  0
 37. Vie mi niekto povedat relevantnu info, kedy pridu 32 GB verzie 4Ska v bielom do Orangeu ? Mam ho objednany uz cca 2 tyzdne cez e-shop, avsak je to len nekonecne cakanie :( nikde mi nevedia povedat (ci uz na pobocke alebo na linke 905) kedy budu tieto zariadenia dostupne ;( maju iba 16 GB verziu v ciernom.

  0
  0
 38. Mám záujem o  apple 4s chcela by som sa spýtať či menu celeho telefonu je aj v slovenskom jazyku alebo aspon českom ??? Dakujeeem

  0
  0
 39. Ešte by som mohol poprosiť tú fotku, kde je napísané “Design”, ale bez toho “Design”? Len origo fotku. Ďakujem.

  0
  0
 40. Dobrý večer, mám nový iPhone 4S, 16GB white, hneď na druhý deň ako som ho kúpila som ho išla reklamovať, vzhľadom k tomu, že keď som telefonovala, v slúchadle to chrčí a šuští….reklamáciu mi vybavili asi za 4 dni…no na “počudovanie” aj po vybavení reklamácie – výmenou za nový kus podla komentáru zamestnankyne operátora (pričom podla vyjadrenia reklamačného centra išlo iba o vymenenie základnej dosky), to telefón robí opäť…aký navrhujete ďalší postup?je to chyba v slúchadle? pretože som počula názory, že tieto iphony potrebujú výkonnejšie simkarty, ktoré dvaja z troch našich operátorov neposkytujú…. Ďakujem

  0
  0
 41. Zdravim kupil som si iphone 4s a vypadava mi siet a neda sa z neho volat tak raz za 5 pokusov sa da zavolat problem je ze naskoci mi operator asi 15 minut mam signal potom vypadne a zase naskoci potom zase vypadne a nenasoci tak vypnem a zapnem iphone a zasa naskoci a toto sa stale opakuje . kupeny bol v t-mobile myslite ze mi to zreklamuju a vymania kus za kus ? lebo telefon bol asi raz zapnuty len odskusany a podstate ked sa sneho neda volat a vypadava siet tak mi je tak na hov** . :)

  0
  0
 42. Dobrý večer.
  Rada by som sa s vami podelila o moju skúsenosť s iPhonom. Verí tomu, že s ňou nie jeden z Vás nebude súhlasiť.
  – Dlho som uvažovala nad htc Sensation ale nakoniec som si vybrala iPhone 4s, čo bolo asi dosť veľkou chybou. Vyhodila som zaň nekresťanské peniaze! Čakala som, že za tie peniaze to bude niečo lepšie…Tie 5 radové čipy či čo to má v tom sa ja moc nevyznám a ani neviem posúdiť či je z toho hľadiska dobrý alebo nie, ja len hodnotím to čo vidím. Fotoaparát ma ohúril je perfektný dalo by sa povedať, že je približne taký ako som aj na rôznych stránkach čítala, dokonca v niektorých momentoch fotí lepšie ako fotoaparát, zas nemám namysli namakané zrkadlovky. Kamera je tiež dobrá. Sms, kalkulačka, kalendár a pod. beriem ako samozrejmosť. Spozorovala som presne to čo tu aj Pán MUDr.Nudl konštatoval. Telefón sa veľmi rýchlo nabije a zároveň sa aj začne rýchlo vybíjať. Mrzí ma, že telefón je vlastne celý závislý od internetu. Keď som doma tak to újde je to ako môj mini počítač kedže sa napojím bezpaltne na wifinu. Ale ako náhle sa ocitnem niekde vonku na ulici kde niet prístupu na wifi tak som stratená! Jediné čo môžem robiť je smskovať, fotiť, telefonovať a aj to sa musím 3x ozývať, že či na druhej strane niekto ešte je.Tieto základné veci celkom újdu. Dalo by sa povedať, že iné asi ani nepotrebujem. Ale aj tak. Ďalej čo dodať chcela som si dať z pc nejaké pesníčky do telefónu. Nainštalovala som ten iTunes, žiadalo to registráciu, keby len raz som sa registrovala! minimálne 3x. Program sme nainštalovali aj do iného počítača, no bolo to asi zbytočné. Telefón nereagoval vôbec. Do iTunesu sa doteraz v počítači nedajú vložiť žiadne pesníčky teda dajú sa ale iba tie čo nie sú stiahnuté z internetu. Prosím pekne, keď chcem mať pesníčku v mobile tak si ju musím kúpiť za 1,29€ ak nie viac prostredníctvom iTunesu v telefóne. To už čo má znamenať?! V telefóne je síce Bluethoot ale na iPhone neviem nič poslať z iného mobilu a ani z iPhonu na iný. Naozaj neviem ako ďalej, nerada by som ho predala…stále verím, že príde nejaká alternatíva prostredníctvom, ktorej sa to bude dať vyriešiť. Prosím ak niekto máte s iPhonom skúsenosti tak mi dajte vedieť email: [email protected]

  0
  0
 43. Slovaci, Slovaci…. kto je nestastny z iphonu tak ho predajte a pouzivajte ten stary,,,,, ale po paru minut v ruke zo starim mobilom zistite ze ,,co to mam v ruke to je mobil????”….Len tak na margo (kupil som sy model z UK a ja nemam ziaden problem z iphonom,funguje na 100%).
  P.S:Tento mob.t. z mojho hladiska NIE JE PRE SK TRH…… Dakujem…

  0
  0
 44. S telefonom som nadmieru spokojna.. Az na to, ze neviem prist na pricinu samovolneho zvysovania hlasitosti.. Nemate s tym niekto skusenost? Sam od seba si zvysi zvuk ci je to uz pri hovore cez sluchatka alebo sa zvuk zvysi po odblokovani alebo kedykolvek pri pouzivani.. Z polovice hlasitosti sa zvysi na najvyssiu hlasitost.. Viete mi niekto poradit?.. Dakujem..

  0
  0
 45. Cital som recenziu aj na fony.sk ale kvalitou sa to neda ani porovnat. Tvoja recenzia je strucna, jednoducha a objektivna, je v nej vsetko potrebne. Chyba mi tam snad len problem s antenami, so signalom hlavne v slovenskom telekome (ale problem sa vyskytuje aj v nemecku), apple sa napriek tisickam nespokojnych zakaznikov k tomu nevie vyjadrit co ma dost mrzi pri takej znacke :(

  0
  0
 46. Predvčerom som si bol v Orangei po iPhone a…. Hm :-( Tá baterka ma zabíja. Nepotrebujem aby bola 48 hodín 100%, ale…. aspoň tých 23-20 by mohla vydržať. Mám Nekonečný paušál, takže net mi ide stále. Som z toho fakt zúfalý. Hoci je úžasný a krásny, tú batériu by mohli nejak zriešiť…

  0
  0
 47. iphone 4S som kupil ako upgrade z 3GS. Zmena je citelna, vsetko je o poznanie rychlejsie,co ma samozrejme tesi.
  Okrem toho som ho kupoval aj kvoli fotaku, kedze 8mega je slusna hodnota a recenzie na fotak+ video bolo vo vseobecnosti velmi dobre.

  Zial moje doterajsie skusenosti su uplne opacne. Tie fotky su katastrofalne. Pokial je silnejsie slnko je biela uplne ale uplne odpalena, tam nie je ani naznak nejakych detailov, to by nevyretusoval ani profik so 100 rocnou praxou.

  Takze teraz neviem, robim nieco zle? ale nevidim ziadne moznosti nejakych velkych nastaveni, takze asi nie. Je to “vadny” kus? Opat sa mi nezda,ze by to bol problem HW.

  Ked som si pozeral fotky pouzite v tejto recenzii videl som aj tam naznaky odpalenia,aj ked ani zdaleka nie take ako v mojom pripade, takze neviem kde moze byt problem. Asi budem musiet stravit par hodin na forach,ci sa nieco nedocitam.

  Ma niekto podobne skusenosti s 4Skou?

  0
  0
 48. Jozo, neviem ja 4S pouzivam uz dlhsie, mna obisli vsetky problemy so sietou, signalom wi-fi atd. nekupoval som ho medzi prvymi, ale tato fotka mi ani nepripada ako zo 4S, ja mam fotky ROZHODNE lepsie.

  0
  0
 49. zune, dik za info,ale to som skusal, velmi to nepomohlo,resp. vobec to nepomohlo, ale skusim sa s tym pohrat a uvidim

  0
  0
 50. nepomohlo nic, zial musim skonstatovat,ze fotak v iP 4s je mizerny, co ma dost se.. lebo bol to tiez jeden z dovodov preco som ten telefon kupoval

  0
  0
 51. Prosim Vas ako si mozem s mailu ulozit excelousky subor niekam ako ked si ukladam fotky? Lebo pri pdf worlde a exceli mam moznost len nahladu. A zaroven ak je to mozne v tych suboroch aj priamo pracovat?
  Dakujem

  0
  0
 52. Tak tato recenzia ma presvedcila..3roky som na 3kovom a z mojej strany absolutna dokonalost v tomto phone.. Krasne farby,fotky..rychlost,zvuk.. Mokj nazor sa stotoznuje s nazorom autora recenzie.. Peniaze investovane nelutujem!!

  0
  0
 53. SUper recenzia, fakt je dosť objektívna a zároveň aj kritická.
  Myslím že v skutočnosti iPhone 4s taký je so všetkým čo k nemu patrí.

  Ja som prešiel z Nokie N95 8GB čo bol ako novinka dosť nadčasový phonik, ale takú rýchlosť reakcii som teda od iPhonu 4S nečakal. Ten foťak fotí lepšie ako kompakt za 140€ tiež z 8Mpix. a s wide zoomom. Mám tiež tablet od Samsungu 1Ghz 10tab. ale jeho “rýchlosť” je hrozne pomalá. Priatelke som kupil na skúšku iPhone 3G 8Gb a to je neporovnateľne pomalší phonik…..takže musíme ho vymeniť min. za iPhone4.
  Kto hľadá smartphone so všetkým čo má mať a najmä riadne upotrebiteľným, tak iPhone 4S sú dobre investované peniaze…
  M

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť