Predám patenty za 12 miliárd, zn.: výrobca mobilov v cene

Včerajšiu kúpu Motorola Mobility spoločnosťou Google už zanalyzovali médiá aj odborníci. Väčšina sa zhoduje, že Googlu nešlo ani tak o to, že vďaka Motorole môže vyrábať vlastné mobily, ale o patenty, ktorých vlastní najstarší výrobca mobilov na svete neúrekom. Dvanásť miliárd dolárov, čo je cena, za ktorú Google spoločnosť kúpil, je takmer dvojročný zisk internetovej firmy. Keby jej naozaj záležalo len na výrobe vlastných mobilov, stačilo by kúpiť menšieho ázijského výrobcu androidov, ktorého by mohla mať za desatinu.

Nie. Skutočná hodnota Motoroly spočívala v patentoch. V júli kúpilo za 4,5 miliardy dolárov konzorcium zložené z Applu a Microsoftu patenty skrachovaného Nortelu. Vraj sa im to oplatilo, lebo ich bolo obrovské množstvo. Motorola má patentov trikrát toľko — 17-tisíc. A všetky teraz patria Googlu.

Ešte pred pár týždňami vyhľadávací gigant vykrikoval do sveta, že Apple s Microsoftom proti nemu bojujú neférovou zbraňou menom patenty. A včera sa bez mihnutia oka rovnakej zbrane sám chopil. Vraj len na defenzívu — ale azda nie je najlepšia obrana útok? Načo by ste kupovali patenty za miliardy, ak by ste ich zamkli do trezoru? Vari ich nechce Google tiež využiť na súde a donútiť vďaka nim konkurenciu, aby mu platila drahé licenčné poplatky?

Aj keď odborná verejnosť sa čoraz silnejšie jednohlasne vyjadruje, že softvérové patenty v dnešnom svete technológií zabraňujú inováciám, tak skoro neodídu. Ak je firma ochotná zaplatiť dvanásť miliárd dolárov za patenty, nebudú zrušené, aj keď sa za to vysloví milión odborníkov. Žiaľ.

Po spojení Googlu a Motoroly nastala veľmi nepríjemná situácia hlavne pre troch výrobcov, Resarch in Motion, Samsung a HTC, ktorí budú teraz ťahať za kratší koniec. Aj keď Google tvrdí, že Android ostane naďalej otvorený, len ťažko dostanú HTC a Samsung novú vychytávku skôr, ako ju bude mať Googlova Motorola. A pre upadajúci RIM je spojenie silného hardvérového a softvérového viac než nebezpečné.

V každom prípade bude ale nasledujúci vývoj vo svete mobilných telefónov veľmi divoký a zaujímavý — patentová vojna ešte len začína. Microsoft, Apple, Nokia a Google sa budú predháňať pri predstavovaní nových telefónov a zároveň aj v počte žalôb. Ale všetko raz pominie. Aj gigantov súdne spory skôr či neskôr omrzia a budú si musieť podať ruky a patenty si navzájom sprístupniť.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend