Prečo na Lion ešte neupgradovať?

Už dva týždňe je za 23,99 EUR v Mac App Store dostupný nový OS X Lion (10.7). Zvedavci, unudenci a vývojári využili prvé momenty na upgrade (ak tak nespravili už pred vydaním). Na web sa vďaka nim dá nájsť veľa recenzií a názorov, či sa oplatí upgradovať. Väčšina recenzistov sa zhoduje na tom, že krok k Lionu bol dobrý a už sa nevrátia späť, je totiž plný super noviniek ako Mission Control, Versions, Full-Screen Apps, AirDrop alebo Resumé, podporuje nové gestá a nanovo prerobil vizáž aplikácie Mail. Dokonca aj kontroverzné novinky ako Launchpad a neviditeľnosť scrollbarov sú u väčšiny recenzistov skôr chválené ako zatracované.

Ak máte ale Snow Leopard a ste s ním spokojný, pomáha vám plniť si každodenné povinnosti a nemáte náladu ani čas si zvykať na niečo nové (možno aj horšie), tak leva nechajte prechádzať sa v savane s názvom Mac App Store. Mnoho maličkostí dokáže vyťaženého človeka zbytočne rozčulovať a nový systém od Applu nimi veľmi nešetrí. Čítajte o nich ďalej.*** Nasledujúce riadky niesú určené pre ľahko ovplyvniteľné povahy. Lion som si po vydaní nainštaloval, nižšie uvedené problémy za deň poriešil a zvykol si aj na všetky nové gestá. Dá sa to, Lion je fajn systém, s dobrými novinkami aj starinkami a hlavne full-screen terminálom. Múdrejšie a objektívnejšie sa dočítate tu.

Mission Control. Je to spojenie Spaces a Exposé a je dokonalé pre nových alebo nezažratých používateľov do deviatich 3×3 plôch. Ale, ak ste si zvykli na prácu kedy má každá plocha svoj význam a jedným klikom sa dokážete dostať až na štyri rôzne miesta podľa potreby, tak vás Mission Control sklame. Spaces sú síce jeho súčasťou, ale pracovné plochy môžete mať iba horizontálne. Preto, keby ste mali päť plôch a na každej múdro umiestnené aplikácie, tak môže nastať situácia, že gestom štyroch prstov (alebo troch, podľa nastavenia) budete musieť potiahnuť až štyri krát, aby ste sa dostali na piatu plochu z prvej. Samozrejme existujú klávesové skratky alebo použitie myši/trackpadu, ale ak ste boli na toto v Snow Leopardovi zvyknutí, chvíľu Vám potrvá si na nový Mission Control zvyknúť.

Launchpad má tiež svoje miesto v novom systéme a je dobré, že tam je. Ak by ste však teraz upgradovali spolu s desiatkami/stov­kami aplikácií, tak na Launchpad radšej zabudnite, ak sa vám nechce ho celý deň upratovať.

Po upgrade na Lion zabudnite aj na vývojárske nástroje. Pokiaľ nenainštalujete z Mac App Storu nový Xcode 4,1 (zadarmo), tak vám nebudú fungovať konzolové aplikácie ako make alebo gcc. Aj MacPorts bolo treba nainštalovať znovu. Ak ich používate, tak vás možno poteší aspoň vizáž Terminálu. Na plnej obrazovke je to konečne relevantná unixová konzola. Applu trvalo desať rokov, kým spravil takto pohodlný príkazový riadok. (Navyše, po každej ukončenej konzolovej aplikácii/skripte, keď používateľ pracuje mimo Terminálu, tak ohlasuje ukončenie na svojej ikonke podobne ako Mail alebo Adium).

Gestá. Niektoré sú logické a fajn, ale zopár ich je úplne naopak (a to ešte nejdem písať o scrollovaní). V Snow Leoparde ste si na preplnenej ploche zobrazili Exposé potiahnutím štyroch prstov nadol. V Lione klasické Exposé už nie je, len také, ktoré sa týka konkrétnej danej aplikácie a zobrazí len jej okná (App Exposé). Ak by ste ale v Lione chceli podobný kúsok ako s Exposé v SL, potiahnete štyri prsty dohora (a zobrazíte Mission Control).

Najhoršia zo všetkého je absencia trojprstových giest. Tými sa v Snow Leopardovi dali mnohé, mnohé veci. Znamenali ‚dozadu/dopredu‘ vo Finderi aj v Safari, dalo sa nimi prepínať medzi záložkami v Adium alebo TextWrangleri a vo veľa ďalších aplikáciách mali malé, ale veľmi intuitívne funkcie. Lion im dáva zbohom. Tri prsty si môžete nastaviť jedine na prepínanie medzi pracovnými plochami a v Safari nimi môžete chodiť dozadu a dopredu (rovnako ako dvoma prstami). Aj to je ale oveľa pomalšie ako predtým, lebo Safari to krásne všetko animuje a až po odanimovaní začne loadovať predchádzajúcu stránku. Ach.

V Snow Leopardovi sa po potiahnutí štyroch prstov vľavo/vpravo zobrazila ponuka, kde boli ikony všetkých aplikácií a bez dotknutia klávesnice sa dalo prepnúť do ľubovolnej aplikácie. V Lione na toto zostala len klávesová skratka cmd + tab.

No a scrollovanie? To, že je fyzikálne vysvetliteľné neznamená, že je aj logické. Je pravda, že pre tých, čo väčšinu času na MacBooku trávia surfovaním po webe alebo robia bežnú prácu v iWork a čítajú maily, to má význam a urobia dobre, ak si scrollovanie nechajú v stave v akom ho po inštalácii Lionu nájdu. Ak ale pracujete vo Photoshope alebo InDesigne, tam to už logiku veľmi stráca. Aj pri obyčajnom VLC, keď pridávate hlasitosť, musíte ju prstami uberať, ak by ste si nechali „Scroll direction: natural“. Najhoršie je to aj tak pre používateľov súčasne viacerých operačných systémov. Existujú utility na zmenu scrollovania pre Snow Leopard, Windows aj Linux, ale púšťajte sa do tohto len vtedy, ak máte vôľu si na to zvykať (čo mimochodom netrvá ani veľmi dlho).

V neposlednom rade sa záujemcovia musia pohrať, aby spojazdnili Front Row pod Lionom. Zbohom musíte dať aj PowerPC aplikáciám ako napríklad Corel 11, MS Office 2004, Adobe CS2 alebo Quicken 2007. Možstvo ďalších dobrých programov ešte stále neupgradovalo svoje verzie, aby boli pod Lionom stopercentné. Väčšina to nepotrebuje a beží úplne v poriadku, ale asimiláciou na Lion v podobe giest alebo podpory Versions vývojári nič nepokazia. Aktualizácie kvôli Lionu už spravili alebo sa chystajú napríklad iWork, Pixelmator, MS Office alebo Google Chrome. Ostatní zatiaľ veľa vody nepomútili a aj to je jeden z dôvodov, prečo odloženie upgradu na Lion bude celkom múdre. Čím ďalej, tým viac aplikácii bude lion-ready (aj keď to mnohé z nich nepotrebujú).

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend