Nový iOS 4.3 je správnym gestom

Nový iOS 4.3 neprináša také výrazné zmeny ako okrúhle verzie systému. Apple však zákazníkom vysiela jasný signál, že si chce napraviť imidž arogantnej a hluchej spoločnosti, neschopnej priznania si vlastnej chyby, ktorý si už tak dlho buduje. V novom systéme je niekoľko zmien, ktoré toto naznačujú.

Tak napríklad prepínač z bočnej strany iPadu. Pôvodne bol určený na zamknutie orientácie zariadenia. V novembri s updatom 4.2 sa zmenil na prepínač na stíšenie zvuku, podobne ako to má iPhone. Používatelia sa rozdelili do dvoch skupín. Jedna privítala zjednotenie s iPhonom. Väčšia však považovala stíšenie zvuku na tablete za absolútnu zbytočnosť. A priznávam, že sem som sa radil aj ja. Neviem ako vám, ale mne iPad ešte nikdy nezazvonil v nevhodnú chvíľu. Naopak, zámok orientácie mi chýbal každý deň.Ak môžeme veriť korešpondencii medzi zákazníkom a Steveom Jobsom, ktorú zverejnil 9to5mac, aj sám riaditeľ Applu dokonca poprel, že povolí prepínač nastaviť každému podľa jeho gusta. Zaznelo iba jeho typické „Nope“. Prešli necelé tri mesiace a možnosť je zrazu tu. Predtým nespokojný zákazník je vďačný.

Personal Hotspot

Personal hotspot je druhý príklad. Applu trvalo dva roky, kým priniesol na iPhone tethering. Jeho funkčnosť však bola podmienená operátorom a mal niekoľko obmedzení. Nový Personal hotspot funguje cez Wi-Fi a až na päť zariadení naraz.

Čo ja ale najdôležitejšie, pomocou Personal hotspotu sa môže cez internetové pripojenie iPhonu zapojiť do siete aj iPad, čo predtým nešlo. Mnoho zákazníkov, ktorí uvažovali o kúpe iPadu s 3G, ktorý je oproti Wi-Fi verzii o 100 € drahší, sa teraz uspokoja so slabším modelom a ušetria. A Apple bude, logicky, tratiť (aj keď, samozrejme, nie celú stoeurovku, anténa tiež niečo stojí).

Apple podobné kroky občas robí, no nie často. Kým priznal svoju chybu s iPhonom 4 trvalo to takmer mesiac a vtedy už veľmi nemal inú možnosť. Za ďalší podobný krok by sa dalo označiť to, keď začal opäť ponúkať matné monitory na 15-palcových MacBookoch Pro. Podobne to bolo aj s portom FireWire, ktorý sa najprv pomaly začal vytrácať z počítačov, no neskôr sa znovu začal objavovať.

Je tu však aj druhá teória. Že každé odobratie funkcie a jej neskoršie pridanie je len veľmi dobrý marketingový ťah a všetko je rozhodnuté už dlho predtým, ako sa začnú ozývať nespokojní ľudia.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend