iTunes 10.5 Beta je 64-bit — prehľad prechodu Mac OS X na 64 bitov

Popri WWDC ošiali mnohým uniklo, že najnovšia betaverzia iTunes 10.5 beží pod OS X Lion v 64-bitovom móde, čo znamená, že bola konečne prepísaná do prostredia Cocoa. iTunes je jednou z posledných aplikácií zahrnutých v Mac OS X, ktoré ešte neboli prepísané zo staršieho prostredia Carbon. Hlavnou praktickou výhodou 64 bitových aplikácií je, že jeden proces môže využívať viac ako 4 GB RAM.

iTunes 10.5  

Jednou z mála zmien v používateľskom rozhraní je, že prvky na  ovládanie okna sa presunuli z boku na pôvodné miesto. Zdroj:  macrumors.com

CarbonCocoa sú vývojové prostredia (API) zahrnuté v Mac OS X. Carbon bol obzvlášť vhodný v prvých rokoch Mac OS X, keďže zabezpečoval spätnú kompatibilitu s Mac OS 8 a 9 a tak umožňoval autorom aplikácií na tieto systémy ľahší prechod na Mac OS X. Cocoa, naopak, bolo nové prostredie, ktoré prišlo s OS X ako dedičstvo predošlého Jobsovho operačného systému NeXTSTEP. Cocoa bola od začiatku preferovaným prostredím na vývoj aplikácií pre OS X a nebola spätne kompatibilná s predošlými verziami Mac OS. Upravená varianta Cocoa Touch je tiež vývojovým prostredím pre všetky iOS zariadenia.

NeXT  

Vývojové prostredie Cocoa vychádza z vývojového prostredia pre  NeXTSTEP, operačný systém vyvinutý pre počítače NeXT, ktorými sa Jobs  usiloval preraziť po svojom odchode z Apple. Operačný systém tvoril neskôr  základ pre Mac OS X. Zdroj: nationalmedia­museum.org.uk

Keď Jobs na WWDC v roku 2007 hovoril o 64-bitových knižniciach zahrnutých v OS X Leopard, všetci vývojári sa čudovali, že nespomenul Carbon. A to hlavne preto, že na keynote o rok pred tým Apple oznámilo 64-bitovú podporu pre Carbon a Cocou zároveň. Jobs sa však nepomýlil. Ako neskôr Apple zverejnilo na svojich stránkach, Carbon bol z podpory 64-bitov vylúčený a tak skôr či neskôr odsúdený na zánik.

Rozhodnutie zahrnúť podporu pre 64-bitové aplikácie len do Cocoa malo za následok náročnejší prechod na 64-bitov, než napríklad v prípade Windows. V dôsledku dedičstva z pred doby Mac OS X boli mnohé významné softwarové balíky vyvíjané napriek niektorým výhodám prostredia Cocoa práve pre Carbon a tak, ak chceli zahrnúť podporu 64-bitov, boli nútení od základu prepísať každý program do celkom nového prostredia. Najznámejším príkladom je Adobe Photoshop CS4 vydaný v roku 2008, ktorý obsahoval natívnu 64-bitovú verziu pre Windows, no len 32-bitovú pre Mac. Tento krok si vyžiadal značnú vlnu kritiky a používatelia Mac OS X sa 64-bitovej verzie dočkali až s príchodom CS5 v roku 2010.

Mac OS X Snow Leopard  

V Mac OS X Snow Leopard už bola väčšina dodávaných aplikácií  prepísaná do prostredia Cocoa s podporou 64 bitov. Zdroj: fosketts.net

Apple aplikácie využívali ako Carbon, tak i Cocoa. Prechod na 64-bitov začal s príchodom Mac OS X Leopard, pričom s príchodom Snow Leoparda už bola väčšina programov prepísaná do Cocoa s podporou 64 bitov. Jednými z posledných významnejších Carbon aplikácií boli Final Cut Pro a iTunes. V apríli tohto roku Apple predstavil Final Cut Pro X s podporou 64-bitov a posledná betaverzia iTunes dokazuje, že do Cocoa bolo prepísané už aj to.

iTunes pritom beží v 64-bitovom móde iba v Mac OS X Lion. V predošlých verziách OS X je naďalej 32-bitvé. Okrem 64-bitov prináša iba malé zmeny ako fullscreen mód pre OS X Lion a malú dizajnovú, podľa nášho názoru nešťastnú zmenu – tlačidlá na prácu s oknom vracia z ich súčastného umiestnenia naboku späť hore, ako to bolo v starších verziách.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend