Hodnota produktov od Apple

Nedávno som ostal celkom zaskočený. Keď som prezeral internetové obchody, všimol som si, že Samsung Galaxy S, ponúkajú za 300 eur. Pred rokom, keď som písal na telefón recenziu, stál mobil eur 500. iPhone 4 mal u nás pred rokom nedotovanú cenu 690 eur. Dnes sa stále cena drží skoro na úplne rovnakej hladine — 640 eur.

Na prvý pohľad sa zdá, že Samsung na tejto ukážke zastáva rolu spoločnosti ústretovej k zákazníkovi. V priebehu dvanástich mesiacov svoj výrobok firma zlacnila o 40 percent! Aj v tomto prípade sa ale na vec treba pozrieť aj z iného uhla.Už vieme, že Apple si potrpí na do detailu prepracovaný dizajn a skvele vyladený a použiteľný softvér. Vyznačuje sa ale aj ďalším charakteristickým znakom — jeho cenová politika je prehľadná a stabilná. Áno, výrobky Apple zvyknú byť drahšie ako ekvivalentný konkurenčný produkt (aj keď ani to už nemusí byť vždy pravda), ušetríte sa však nepríjemných prekvapení.

Nikdy sa vám napríklad nestane, že si kúpite vec a na ďalší deň zistíte, že ju zlacnili o tretinu. Produkty Apple majú počas celého cyklu jednotnú cenu a po uvedení novej verzie sa väčšinou len dopredajú a nasleduje ďalšia generácia. Naviac, ceny sú približne rovnaké v každom obchode, odlišujú sa maximálne o desatinu. V prípade iných výrobcov často na internete nájdete cenu aj o 40 percent nižšiu od kamenného predajcu. Aj zľavy ponúka Apple najviac na päťpercentnej úrovni, v prípade špeciálnej akcie maximálne desať.

Skrátka, zákazník vie, že keď si kúpi Apple produkt, zaplatí zaň skutočne jeho hodnotu a tá je stabilná. Hodnota v tomto prípade nijako nesúvisí s cenou súčiastok – tie stoja na iPhone 4 údajne necelých 140 eur – ani objemom marže. Hodnota je to, na koľko si firma produkt skutočne cení, nakoľko si ho cenia ľudia a kde sa nachádza v systéme ponuky a dopytu.

Naopak, v prípade HTC a Samsungu je asi každému jasné, že aj keď je telefón lacnejší ako ten od Apple, jeho hodnota je ešte nižšia. Veď ako inak by bolo možné, že Samsung zľavil za rok o 200 eur a HTC ponúka v susednom Česku pravidelne telefóny s 50-percentnou zľavou?

To, že si človek kúpil vec s hodnotou, uvidí aj vtedy, keď sa rozhodne ju predať. Bazárové ceny ročných iPhonov 4 sa stále pohybujú okolo 60 percent pôvodnej ceny – zachovalý kus nie je problém predať za 400 eur. Galaxy S? Môžete sa tešiť, ak sa vám vráti štyridsať percent pôvodnej investície. Veď keď sa nový telefón predáva za tri stovky, kto by si ho kúpil za takúto sumu z druhej ruky?

Samozrejme, Samsung toto určite nespravil z vlastnej vôle. Keďže mobily s Androidom vyrába veľké množstvo výrobcov a konkurencia je veľká, nič iné, ako zlacniť, sa nedalo. Nič to ale nemení na tom, že za vysokými cenami Apple, ktoré ani časom neklesajú, je viac než len nenažranosť firmy — a dajú sa za tým nájsť aj výhody.

Viac článkov na tému

Diskusia je archivovaná, nie je možné prispievať.

Partneri

Inzercia

Send this to a friend